Socjalizacja i kształtowanie się tożsamości. Aktualne doświadczenia na pograniczu polsko-czeskim
Tadeusz Lewowicki, Barbara Grabowska, Anna Gajdzica
(red.)Dane szczegółowe: | |
Wydawca: | Adam Marszałek |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 234 s. |
Wymiar: | 167x240 mm |
EAN: | 9788374419789 |
ISBN: | 978-83-7441-978-9 |
Data: | 2008-06-11 |
Opis książki:
Zagadnienia socjalizacji i kształtowania się tożsamości są przedmiotem stałych zainteresowań pedagogów, a także przedstawicieli innych dyscyplin nauk humanistycznych i społecznych. Zagadnienia te mają szczególny wymiar i znaczenie w społecznościach wielokulturowych, wielonarodowych, zróżnicowanych etnicznie czy wyznaniowo. Społeczności takie są współcześnie - w warunkach nasilonych migracji ludności - niemal wszędzie, nadal jednak obszarami, na których występuje stosunkowo największe zróżnicowanie kultury pozostają regiony pograniczne państw i narodów. Takim obszarem jest pogranicze polsko-czeskie. I właśnie sprawom socjalizacji i kształtowania się tożsamości (przede wszystkim socjalizacji i tożsamości dzieci i młodzieży) na tym pograniczu poświęcone są studia pedagogiczno-socjologiczne, rozprawy i komunikaty z badań składające się na niniejszy tom.
Wątki socjalizacji i tożsamości przewijają się w naturalny sposób we wszystkich publikacjach z serii "Edukacja Międzykulturowa”. Kilka z tych publikacji jest wyraźnie skoncentrowanych na wspomnianych zagadnieniach z. Podobną tematykę porusza także wiele prac pedagogicznych, etnologicznych, socjologicznych i historycznych wydanych w różnych ośrodkach akademickich po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Wyniki dotychczasowych studiów i badań dają bogatą wiedzę o procesach socjalizacyjnych oraz o problemach kształtowania się tożsamości i zmianach w obrazie tożsamości mieszkańców pogranicza. Czas przemian ustrojowych - ostatnia dekada ubiegłego wieku - przyniósł wiele przeobrażeń w życiu społecznym, otworzył nowe perspektywy rozwojowe i dał nowe nadzieje. W publikacjach z tamtych lat można bez trudu znaleźć tego przykłady.
Zakres i intensywność przemian dokonujących się w wielu państwach i społeczeństwach europejskich - także w Polsce i w Czechach - nie pozostają bez wpływu na socjalizację i poczucie tożsamości dzieci i młodzieży (także ludzi starszych). Pierwsze lata nowego wieku i tysiąclecia były okresem usilnych starań o rozszerzenie Unii Europejskiej. Od kilku lat Polacy i Czesi (szerzej - obywatele naszych państw) są także obywatelami UE. Dokonują się ważne zmiany w warunkach życia, edukacji, pracy, sposobach komunikowania się i przemieszczania na terenie znacznej części Europy. W tej sytuacji zrozumiałe jest stawianie pytań i podejmowanie badań dotyczących spraw socjalizacji i tożsamości w tych nowych - jakże pod wieloma względami radykalnie różnych od znanych przed rozszerzeniem UE w roku 2004 - kontekstach politycznych, prawnych, społecznych, ekonomicznych, gospodarczych, edukacyjnych i innych. Próby zaledwie wstępnych i cząstkowych odpowiedzi znajdują się w niniejszym zbiorze.
Spostrzeżenia, wyniki badań i studiów oraz refleksje przedstawione w poszczególnych tekstach dotyczą zarówno ogólnych kwestii socjalizacji i tożsamości na pograniczu polsko-czeskim (i pograniczach w ogóle), jak i - przede wszystkim - socjalizacji i przejawów tożsamości w kilku podstawowych środowiskach wychowawczych, a mianowicie w szkole, w rodzinie, w grupach rówieśniczych, w społecznościach lokalnych, w grupach subkulturowych i w szczególnych grupach młodzieży (np. sportowców). Obok niedawno wydanej monografii opisującej rzeczywisty stan edukacji międzykulturowej w Polsce i w państwach ościennych - po integracji z UE - jest to kolejny przyczynek do wiedzy o wychowaniu w środowiskach pogranicza państw i narodów, w tym przypadku na pograniczu polsko-czeskim. Kontynuacją i rozszerzeniem tych najnowszych tomów z serii "Edukacja Międzykulturowa” będzie zbiór prezentujący zagadnienia socjalizacji i kształtowania się tożsamości w różnych regionach pogranicznych w Polsce i w kilku sąsiednich państwach (na Białorusi, w Czechach, na Litwie) i jednym z państw blisko położonych, a słabo znanych w naszym kraju (na Łotwie). Prace te są ilustracją aktualnych możliwości, ale również tradycyjnych i nowych problemów socjalizacji i wychowania oraz kształtowania się tożsamości w środowiskach wielokulturowych.
Tadeusz Lewowicki
Książka "Socjalizacja i kształtowanie się tożsamości. Aktualne doświadczenia na pograniczu polsko-czeskim" - Tadeusz Lewowicki, Barbara Grabowska, Anna Gajdzica (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek. Cena 27.81 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.