pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Słownik frazeologizmów z archaizmami. Pamiątki przeszłości

Autor książki:

Agnieszka Piela

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 352 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788301200633
ISBN: 978-83-0120-063-3
Data: 2018-09-07
Cena wydawcy: 59.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Pierwszy na polskim rynku wydawniczym leksykon prezentujący frazeologizmy z zabytkowymi formami języka polskiego. Słownik dokumentuje związki wyrazowe z reliktami fonetycznymi, fleksyjnymi, słowotwórczymi, leksykalnymi, semantycznymi, składniowymi, ukazując skalę dziedzictwa kulturowo-językowego w polszczyźnie XXI wieku.

Słownik pozwala lepiej poznać związki frazeologiczne, w skład których wchodzą archaizmy, a także zrozumieć ich funkcjonowanie we współczesnym języku polskim. Na co dzień bowiem posługujemy się takimi frazeologizmami, ale na ogół nie jesteśmy świadomi, że stanowią one pamiątki po wcześniejszych etapach rozwoju polszczyzny.

Słownik zawiera:
ponad 500 haseł - zabytkowych form języka polskiego, około 1000 frazeologizmów, w skład których wchodzą stare wyrazy, autentyczne przykłady ilustrujące użycie frazeologizmów, ciekawostki językowe, alfabetyczny indeks archaizmów będących częścią związków frazeologicznych. Dodatkowe informacje o słowniku:
wyrazem hasłowym jest archaizm, anachronizm lub historyzm wchodzący w skład danego związku frazeologicznego, hasła uporządkowano w układzie alfabetycznym, w obrębie każdego z nich zamieszczono związki wyrazowe, niektóre artykuły hasłowe zakończono dodatkowym komentarzem odautorskim, na który składają się m.in. wskazówki faktograficzno-etymologiczne czy dane na temat ewolucji formalno-znaczeniowej poszczególnych słów czy związków wyrazowych. Słownik jest przydatny zarówno dla językoznawców, jak i w edukacji akademickiej i szkolnej. Jego adresatem jest każdy miłośnik mowy ojczystej.

Książka "Słownik frazeologizmów z archaizmami. Pamiątki przeszłości" - Agnieszka Piela - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka posiada 352 stron i została wydana w 2018 r.