pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Skarpa warszawska 6/2015

Dane szczegółowe:
Wydawca: Skarpa Warszawska
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 68 s.
Wymiar: 195x290 mm
EAN: 977208442240506
ISSN: 2084-4220
Data: 2016-11-22
Cena wydawcy: 9.17 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Utarł się dziwny i niezrozumiały komunał - tu i ówdzie jeszcze powtarzany - że „Warszawa jest brzydka“. Nie ma na pewno drugiej stolicy w Europie, poza Warszawą, o której fałszywa opinja miasta brzydkiego byłaby tak złośliwie podtrzymywaną, niekiedy nawet przez własnych mieszkańców. Dzieci nasze, które słyszą czasem ten komunał niemal już od kołyski… mimo to Warszawę kochają. Dorośli, którzy tę fałszywą opinię powtarzają - opuścić Warszawy na stałe nie mają ochoty i w gruncie rzeczy również ją kochają. Musimy jednak pamiętać, że stolica nasza rozbudowywała swe centrum dzisiejsze w czasach niewoli i umyślnego urbanistycznego bezładu, podtrzymywanego przez rząd zaborczy…. Niewątpliwie w wyglądzie naszej Stolicy - jest wiele do poprawienia i nad tem musimy usilnie pracować. Uświadamiamy sobie wszyscy grzechy w rozbudowie Warszawy popełnione niestety nawet w ostatnich latach kilkunastu. Ale czyż inne stolice świata nie mają stron ujemnych? Musimy to co jest piękne w Warszawie, a jest tego bardzo wiele - poznawać, uświadamiać sobie - przez co zwiększać będziemy miłość do rodzinnego miasta - a to jest najlepsze źródło dalszej pracy nad przeobrażeniem brzydkiej strony na piękną. - pisał Stefan Starzyński w przedmowie do albumu „Piękno Warszawy“ z 1935 roku

Z tematem okładkowym rozprawili się: Gabrysia Jatkowska, opisała zawirowania polityczne związane z morderstwem ministra Pierackiego (Zabójstwo z Banderą w tle), Grzegorz Mika przedstawił trendy w architekturze lat 30. po wprowadzeniu „Lex Wedel” i polityki budowlanej Starzyńskiego (1933. naprzeciw kryzysowi), Grzegorz Nalazek rozprawił się z polityką komunikacyjną i sztandarowymi inwestycjami (Lata 30. na szynach i bruku), Karolina Półtorak zaprezentowała trendy w modzie męskiej i damskiej (Kobiecość znów w modzie), Kordian Kuczma wspomina dziesiątki warszawskich ulic których patronami są osobistości lat 30. (Kwiaty niepodległości) a Piotr Otrębski przenosi nas do legendarnej kawiarni „Mała Ziemiańska” (Legenda Małej Ziemiańskiej).

W lipcowym numerze debiutuje na łamach Skarpy prof. Bogusław Kopka tekstem o KL Warschau (Zanim wybudowano muzeum POLIN). Zygmunt K. Jagodziński przygotował I część gawędy historycznej (Rybaki historyczne), Kuba Jastrzębski publikuje kolejny fragment historii Metra (Metro na powierzchni) a Jacek Wakar przedstawia swój miesięczny przegląd Teatralny (Mrożek na warszawską nutę). Na deser publikujemy sprawozdanie z konferencji naukowej „Ł” jak Łączka, która odbyła się 1 czerwca na Politechnice Warszawskiej (Piotr Stefański, Powązkowska Łączka na Politechnice Warszawskiej).

Miłej lektury!

Książka "Skarpa warszawska 6/2015" - praca zbiorowa - oprawa miękka - Wydawnictwo Skarpa Warszawska. Książka posiada 68 stron i została wydana w 2015 r.