pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Ścieżki myśli

Autor książki:

Jerzy Lengauer

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 195 s.
Wymiar: 149x210 mm
EAN: 9788320556360
ISBN: 978-83-2055-636-0
Data: 2016-08-16
Cena wydawcy: 42.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Jerzy Lengauer (ur. 1970) - nieustannie zafascynowany wielbiciel słowa pisanego, nade wszystko oddany literaturze i Melpomenie, czego wyraz daje w swych pisanych od lat recenzjach literackich (Biblio Netka, Libertas) oraz teatralnych ("Teatr"). Prozaik, felietonista, absolwent Kursu Kreatywnego Pisania oraz podyplomowych studiów Wiedzy o kulturze w Instytucie Badań Literackich PAN.

Autor Niepoprawnie subiektywnego dziennika podróży (2014), o którym prof. Tadeusz Cegielski napisał, że to kawałek prawdziwej literatury.

Ścieżki życia to zbiór felietonów napisanych mniej więcej w latach 2014 - początek 2016.

Obserwacje społeczne, Kultura via miejski samorząd, to część tematów, po których porusza Autor. Teksty posiadają walory kroniki dokumentującej najważniejsze wydarzenia społeczne, polityczne, obyczajowe i kulturalne. Jerzy Lengauer jako wnikliwy obserwator, nie ograniczył się do zapisu suchych faktów, ale uzupełnił je o swój osobisty komentarz.

Przykład:
Nie czytając Haška, nie oglądając Hitchcocka
"Tutaj wisiał niegdyś obraz najjaśniejszego pana - ozwał się znów po chwili - akurat tam, gdzie teraz wisi lustro. - A tak, ma pan rację - odpowiedział Paliwec - wisiał tam, ale obsrywały go muchy (...). - Mnie zabierają tylko z powodu zdrady stanu. - Ale za co mnie - biadał Paliwec. - Ja byłem taki ostrożny! Bretschneider uśmiechnął się i rzekł zwycięsko: - Za to, że pan powiedział, że muchy srały na najjaśniejszego pana".

To cytat z pierwszego rozdziału "Przygód dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej". Wszyscy wiemy, czym historia ze srającymi muchami skończyła się dla Szwejka i z jakim humorem, dystansem, lekkością opisał to Hašek. Na szczęście kłopoty bohatera to tylko literatura. Okazuje się, że rezerwy w takich sprawach czasami brakuje. Interesująco straszne zdaje się, co by było, gdyby ptaki w mieście obsrały ważny portret zamiast ławek, chodników, samochodów, parapetów i dachów. A może padło na jakiś garnitur, choć to podobno szczęście? U Haška muchy nie poniosły żadnej konsekwencji. Ponieśli je za to ludzie, których zaaresztowała policja państwowa.

Ptaków oczywiście nikt nie wsadzi do więzienia, jednak z miasta wypędzić je można. Dano im do zrozumienia, że nie są tutaj mile widziane. Plotki z jednego krańca miasta głoszą, że ptaszyska wystraszone hukiem podnoszą się z wrzaskiem i w bezładnej ucieczce obijają o ściany i szyby pobliskich kamienic. Drugi kraniec plotkuje, że rankiem psy dość niechętnie, nawet z niepokojem, wychodzą na spacer, ponieważ huk armatek i spłoszone ptactwo działają na nie jak sylwestrowy pokaz fajerwerków.

Niepokoi brak dystansu. Przypomina to wiele podobnych zdarzeń z innych czasów, z innych miejsc. Pozostańmy na razie w przekonaniu o pewnej komedii, farsie, humoresce jak u czeskiego pisarza, dreszczowiec Hitchcocka zostawiając tam, gdzie jego miejsce, czyli w sferze tylko i wyłącznie filmu.

Książka "Ścieżki myśli" - Jerzy Lengauer - oprawa miękka - Wydawnictwo Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza. Książka posiada 195 stron i została wydana w 2016 r.