pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
E-book:

Rodziny ubogie i przestępczość od XVI do XX wieku. Warunki życia, badania psychologiczno - społeczne, dobroczynność i wychowanie młodzieży

Autor:

Danuta Raś

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Format: pdf
Ilość stron: 172 s.
Zabezpieczenie: plik z zabezpieczeniem watermark
EAN: 9788375878738
Data: 2025-03-31
24.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis e-booka:

Przedstawione w tej pracy materiały wskazują na rozległość i złożoność badanego zagadnienia. Podstawową trudnością była konieczność dokonywania selekcji informacji z punktu widzenia ich ważności. Zabieg ten wywołał wiele wątpliwości, gdyż większość informacji wydawała się istotna, a ich odrzucenie mogło spowodować luki w ciągłości omawianego procesu. Wykorzystanie obszernej literatury pozwoliło na przynajmniej zarysowe przedstawienie tła społecznego i naukowego kształtujących się poglądów, sytuacji rodziny ubogiej i przestępczości młodzieży.

Problem dzieci i rodzin w gorszej sytuacji społecznej życiowej i materialnej w XVI–XX wieku był podejmowany przez czynniki kościelne, społeczne i państwowe. Silniejszy rozwój poglądów i inicjatyw społecznych w tym zakresie zaznaczył się już w XIX wieku, ale przede wszystkim po I wojnie światowej, w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ewolucja tych poglądów wiąże się w zasadzie z rozwojem pedagogiki naukowej i wyodrębnieniem się z filozofii wielu dyscyplin naukowych, takich jak psychologia czy socjologia.

E-book „Rodziny ubogie i przestępczość od XVI do XX wieku. Warunki życia, badania psychologiczno - społeczne, dobroczynność i wychowanie młodzieży” - Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls. Cena 24.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Spis treści:

Wstęp 9
I. Dobroczynność i zainteresowanie przestępczością (XVI–XIX wiek) 15
II. Życie chłopów i biednych rodzin miejskich w utworach literackich 45
III. Ekonomiczna, zdrowotna i edukacyjna sytuacja ludności na przełomie XIX i XX wieku. Nędza w miastach, wzrost liczby żebraków i przestępców 53
IV. Młodzież wykolejona, przestępczość i opieka społeczna po I wojnie światowej 95
V. Badania psychosocjologiczne nad rodziną w pierwszej połowie XX wieku 121
Zakończenie 143
Bibliografia 147
Indeks osobowy 167