pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Rocznik Toruński 29

Dane szczegółowe:
Producent: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Oprawa: miękka
Ilość stron: 318 s.
ISSN: 0557-2177
Data:2001-01-27
pozycja niedostępna

Opis książki:

Pamięci Zygfryda Gardzielewskiego
Obecny tom "Rocznika Toruńskiego" ma charakter szczególny. 17 października 2001 r. zmarł w Toruniu Zygfryd Gardzielewski, osoba o znaczeniu wyjątkowym dla Towarzystwa Miłośników Torunia i zwłaszcza dla "Rocznika Toruńskiego". Związany z To-Mi-To przez cały okres jego powojennego istnienia, za swoje zasługi został Zygfryd Gardzielewski uhonorowany w 1981 r. Złotym Astrolabium, a w 1994 r. członkostwem honorowym Towarzystwa. Z inicjatywy Koła Czerniewice To-Mi-To 3 października 2002 r. jednej z ulic w tej dzielnicy Torunia nadano jego imię.
Od początku podjęcia działalności wydawniczej przez To-Mi-To Zygfryd Gardzielewski opiekował się szatą graficzną wydawnictw Towarzystwa, przewodnicząc także jego Sekcji Wydawniczej. Od początku wydawania w latach sześćdziesiątych współtworzył także "Rocznik Toruński", nadając mu od pierwszych numerów niezwykle piękny i elegancki kształt zewnętrzny.
Pamięć Zygfryda Gardzielewskiego czcimy w tym tomie esejem o jego twórczości, pióra Tadeusza Zakrzewskiego, przyjaciela Zmarłego i wieloletniego redaktora "Rocznika Toruńskiego". Esej ów został pierwotnie opublikowany w katalogu wystawy zorganizowanej w 1993 r. przez Książnicę Miejską im. Mikołaja Kopernika oraz Towarzystwo Bibliofilów im. Joachima Lelewela. Reprodukujemy również wybór obwolut "Rocznika Toruńskiego", zaprojektowanych przez Zygfryda Gardzielewskiego, mając świadomość, że ten element Jego dorobku nie jest zamkniętą kartą, że również kolejne tomy "Rocznika Toruńskiego" zaopatrzone w okładki i obwoluty przygotowane wedle Jego koncepcji będą dokumentowały wielki talent artysty.
Komitet Redakcyjny

Książka "Rocznik Toruński 29" - Bogusław Dybaś (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Spis treści:

Pamięci Zygfryda Gardzielewskiego
Tadeusz Zakrzewski, Kształt i oblicze piękna w sztuce książki Zygfryda Gardzielewskiego

Artykuły
Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska, Zamek Władysława Jagiełły w Dybowie w świetle badań archeologicznych w latach 1998-2001 * Sławomir Jóźwiak, Kontakty komturów toruńskich z Żydami z Nowej Nieszawy w latach czterdziestych XV wieku * Piotr Oliński, Warunki pogodowe w Toruniu i okolicach w 1. połowie XVIII wieku w świetle źródeł narracyjnych * Peter Machala, Barokowe wyposażenie kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Podgórzu w Toruniu w świetle organizacyjno-prawnych uwarunkowań zakonu franciszkanów-reformatów * Marek Orłowski, Związki generała broni Józefa Hallera z Toruniem w latach 1920-1939 * Sylwia Grochowina, Niemieckie szkolnictwo powszechne w Toruniu w latach 1939-1945 * Mirosław Golon, Honorowe Obywatelstwo Miasta Torunia i inne ważne wyróżnienia nadawane przez władze miasta w latach 1945-1989

Miscellanea
Marcin Hlebionek, Początki sodalicji mariańskiej przy kolegium jezuickim w Toruniu (nieznany dokument Klaudiusza Aquavivy z 14 IX 1606 r.) * Teodor Z. Gliński, Jak obchodzono w Toruniu "Święto Rzemiosła Pomorskiego"

Noty
Noty (Anna Ziemlewska)

Kronika, informacje
Cecylia Iwaniszewska, Działalność Towarzystwa Miłośników Torunia w okresie od 25 maja 2001 r. do 23 maja 2002 r. * Anna Ziemlewska, Sprawozdanie z posiedzenia Sekcji Historycznej To-Mi-To * Krzysztof Kopiński, Biblioteka Archiwum Państwowego w Toruniu

***
Urszula Zaborska, Bibliografia miasta Torunia za rok 2001
Contents
Inhaltsverzeichnis