pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Renowacje i zabytki 04/2005

Dane szczegółowe:
Producent: Renowacje i zabytki
Oprawa: miękka
Ilość stron: 177 s.
ISSN: 1643-2029
Data: 2006-01-10
15.12 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

W Wilanowie - podobnie jak na dworze Ludwika XIV - zorganizowano pod okiem króla pracownię malarską, zadatek pierwszej akademii malarstwa w Polsce. W pracowni działali malarze: Claude Callot, Jerzy Eleuter Szymonowicz-Siemignowski, Jan Reisner i Michel Angelo Palloni. Rzeźbiarz gdański - Andrzej Schülter jest twórcą większości rzeźb, zaś sztukaterie tworzył zespół Józefa Bellottiego - Włocha oraz Polacy - Jan i Antoni. W urządzeniu wnętrz pałacowych licznie brali udział artyści i rzemieślnicy polscy, przybyli z różnych regionów Rzeczpospolitej. Jednak nawet tak znaczna liczba zaangażowanych w prace nad upiększeniem królewskiej siedziby artystów i rzemieślników okazała się niewystarczająca. Wiele kosztownych dzieł sztuki, ozdób, obrazów, bibelotów sprowadzano z Włoch, Francji i Holandii. Część kolekcji stanowiły też dary otrzymane od zaprzyjaźnionych dworów królewskich i gości.

mgr Małgorzata Hardt

Książka "Renowacje i zabytki 04/2005" - oprawa miękka - Wydawnictwo Renowacje i zabytki. Cena 15.12 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Spis treści:

ROZMAITOŚCI
Nowe płytki Jopexu
Nowy produkt - Roximat UP
Baumit - jesienny cykl szkoleń w Czechach
Europejska "licencja" dla Zakładu Produkcyjnego Keramzytu w Gniewie
Informatory Terreal - Reference Book


D O K U M E N T
Wydziały Architektury i Konserwacji
w Urzędach Wojewódzkich i Miejskich - wykaz


W I L A N Ó W
Polski Wersal - Dzieje Pałacu w Wilanowie (część I)


W I L N O (część II - kontynuacja z numeru 2/2005)
Konserwacja zabytków w Wilnie Jeszcze kilkanaście lat temu zaniedbane Wilno, pozbawione koloru, dziś nabrało charakteru. Zgłoszenie akcesu do wspólnoty unijnej zobligowało Wilnian do intensywnych prac konserwatorskich. Chociaż pośpiech i szybkość prac odnawiających nie zawsze przyniosła oczekiwane efekty i sprawiła, że miasto jest nieco "przypudrowane", odnowione "po wierzchu" - początki widocznie takie być musiały. (...) Niezwykle pozytywnym zjawiskiem (jeszcze!), który zauważa się na pierwszy rzut oka, jest prawie całkowity brak szpecących współczesnych reklam i szyldów na parterowych częściach budynków. Odnowione elewacje, nie "zaśmiecone" jeszcze agresywnymi "wizytówkami" młodego kapitalizmu prezentują się w pełnym blasku. Tak klarownie eksponowanych elewacji nie widzi się już w zabytkowych centrach europejskich miast...
prof. Ireneusz Płuska


Architektura obronna na Litwie - Wilno, Troki, Kowno Wiele litewskich umocnień weszło na stałe do historii fortyfikacji. Wielka basteja w Wilnie czy pierwszy na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów - po niedokończonym zamku hetmana Tarnowskiego w Rożnowie nad Dunajcem - bastionowy zamek w Nieświeżu wywarły wielki wpływ na rozwój Architecturae Militaris w tej części Europy.
mgr inż. arch. Jan Janczykowski

Przegląd wileńskich świątyń - część II
Pierwszy kościół na Antokolu ufundował w końcu XIV w. król Władysław Jagiełło, prawdopodobnie na miejscu pogańskiej świątyni Mildy, bogini miłości. Drewniana świątynia, odrestaurowana przez biskupa wileńskiego Jana Tabora, niestety spłonęła w 1594 r. W latach 1609-16 wzniesiono nowy drewniany kościół parafialny, konsekrowany przez biskupa Abrahama Wojnę.
mgr inż. arch. Ewa Gwóźdź


MATERIAŁY I TECHNOLOGIE
Modernizacja prefabrykowanych budynków mieszkalnych a potrzeba rewitalizacji obszarów z nimi związanych

mgr inż. Anna Ostańska
Znaczenie diagnostyki w robotach izolacyjno-renowacyjnych budynków poddanych działaniu wilgoci Wszystkie elementy budynku są narażone w mniejszym lub większym stopniu na oddziaływanie wilgoci, jednej z najgroźniejszych przyczyn ich poważnych uszkodzeń. Poza bezpośrednim oddziaływaniem na elementy budowlane, wilgoć w znacznym stopniu przyczynia się do korozji i erozji materiałów oraz zagrzybienia budynków i porażenia ich elementów przez owady - techniczne szkodniki drewna.
dr inż. Mariusz Garecki

Nowości w technologii betonu

dr inż. Krzysztof Pogan -
Przegląd pokryć dachowych (część III) - Gonty bitumiczne
Przegląd metod antygraffiti (część I)


ARTYKUŁY SPONSOROWANE
str. 149 - Tokato - Walka z graffiti
str. 150 - Kabe - Prace renowacyjne na elewacji Pałacu Królewskiego w Wilanowie
str. 154 - Baumit - Materiały sztukatorskie do wykonywania zewnętrznych i wewnętrznych detali architektonicznych
str. 156 - Keim - Nowa generacja farb mineralnych do renowacji zabytków
str. 158 - Per Aarsleff - Bezodkrywkowe metody konserwacji rur w Pałacu Wilanowskim
str. 162 - RuppCeramika - Dach RuppCeramika - tradycja w najlepszym stylu
str. 163 - Illbruck - Wymiana okien w Pałacu Wilanowskim

Karty techniczne
Caparol, BaumitBayosan, Farby Kabe, ZM Silesia
Cenniki
BaumitBayosan, Kabe str. 171-172
str. 1173 - Wykaz miejsc sprzedaży
str. 174 - Dotychczas wydaliśmy
str. 176 - Blankiet prenumeraty