pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Renowacje i zabytki 03/2005

Dane szczegółowe:
Producent: Renowacje i zabytki
Oprawa: miękka
Ilość stron: 197 s.
ISSN: 1643-2029
Data: 2006-01-10
Cena wydawcy: 15.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Budowa Pałacu Kultury i Nauki - historia, technologia, wydarzenia
8 października 1953 roku zakończono pełne 34 piętra, w połowie października zaczęło powstawać 43 piętro, a tydzień później przystąpiono do montażu górnej kondygnacji części wysokościowej, która miała nawiązywać do szczytu bramy Floriańskiej w Krakowie. Do 7 listopada (rocznica Rewolucji Październikowej) budowniczy dokończyli całą stalową konstrukcję wraz ze wspomnianą iglicą, mury ścian zewnętrznych, wieży głównej i kopułę Sali Kongresowej.

Książka "Renowacje i zabytki 03/2005" - oprawa miękka - Wydawnictwo Renowacje i zabytki.

Spis treści:

ROZMAITOŚCI
"Fortalicja Czemierniki"; Nowy system sprzedaży produktów Baumit; Być na bieżąco, czyli najnowsze technologie w renowacji - Virtus; Ruukki zwiększa swój udział w firmie Metalplast; Seminarium STO-ispo / Tubag

E G I R 2005 IV Europejska Giełda Informacji Renowacyjnej Kraków 2005
Wojciech Woźniacki

P K I N
Spotkanie z gigantem
Edward Hardt

Pałac Kultury i Nauki jako obiekt kultowy PRL-u
Dobrosława Grzybkowska-Lewicka

Technika budowy - wzorowa pozornie czy rzeczywiście
Jerzy Jasiuk

Budowa Pałacu Kultury i Nauki - historia, technologia, wydarzenia
8 października 1953 roku zakończono pełne 34 piętra, w połowie października zaczęło powstawać 43 piętro, a tydzień później przystąpiono do montażu górnej kondygnacji części wysokościowej, która miała nawiązywać do szczytu bramy Floriańskiej w Krakowie. Do 7 listopada (rocznica Rewolucji Październikowej) budowniczy dokończyli całą stalową konstrukcję wraz ze wspomnianą iglicą, mury ścian zewnętrznych, wieży głównej i kopułę Sali Kongresowej.
Edward Hardt

Pałac? - Ma się dobrze!
Mając świadomość, iż Pałac Kultury i Nauki jest "darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego" musimy także dopuścić do głosu fakt, iż dla 30 procent Warszawiaków Pałac jest równocześnie miejscem, które z Warszawą kojarzy się bardziej niż Syrenka nad Wisłą czy Kolumna Zygmunta na placu Zamkowym. Pałac dla wielu Polaków, a i dla cudzoziemców również, jest najbardziej rozpoznawalną ikoną Warszawy.
Lech Isakiewicz

Wieżowiec zwany Pałacem
Centralny obecnie akcent stolicy Polski - wieżowiec pod nazwą Pałacu Kultury i Nauki - budzi głębokie kontrowersje. Już samo określenie wieżowca słowem "pałac" było dla polskiego ucha czymś dziwnym i trochę śmiesznym. Wszyscy znający obszar sowieckiego imperium wiedzieli czym są tamtejsze "pałace" - to przeważnie ośrodki politycznej propagandy, budynki betonowe lub drewniane, niekiedy pompatyczne, innym razem bylejakie, a nawet nędzne, często ozdobione jakimiś balaskami i kolumnami, prawie zawsze pomnikami przywódców, sztandarami, pięcioramiennymi gwiazdami. Olgierd Budrewicz

Kamieniarka Pałacu Kultury i Nauki Zużyto do budowy Pałacu wiele tysięcy ton budulca kamiennego, poczynając od wykonania części elewacji z wapienia pińczowskiego, cokołu Pałacu z różowego granitu karkonoskiego, a kończąc na interesująco skomponowanych wnętrzach z różnobarwnych marmurów polskich i radzieckich.
doc. dr Róża Krzywobłocka-Laurów

Drewno w Pałacu Kultury i Nauki
"Misterne, drewniane boazerie tysiącami metrów kwadratowych pokryły ściany. Drewno pochodzi z najrozmaitszych radzieckich krajów. Materiałów na te artystyczne boazerie dostarczyły drzewa z Republiki Karelo-Fińskiej, z lasów Syberii i Kaukazu, Uralu i Ukrainy."
prof. Zbigniew Laurów

Pałac w guście epoki
Opinii i ocen na temat wnętrz PKiN formułowano wiele i z różnych pozycji. W pozytywnych wypowiedziach wskazywano na ich wyraz i nastrój jako pełen powagi i dostojeństwa a zarazem prostoty i okazałości, czasem nieco onieśmielający, lecz swoiście piękny.
prof. Irena Huml

Oświetlenie w Pałacu Kultury i Nauki
mgr Anna Demska

Wybrane meble biur i gabinetów Pałacu Kultury i Nauki
mgr Anna Maga

Sala Kongresowa
Najważniejszą salą w Pałacu Kultury i Nauki była oczywiście sala Kongresowa - ze względu na swoją wielkość (mieści 3 tysiące widzów) oraz funkcje, jakie miała pełnić. Według zamierzeń przeznaczona była na potrzeby zgromadzeń o charakterze politycznym: kongresów, zjazdów partii itp.
mgr Anna Frąckiewicz

Remonty i modernizacje w Pałacu Kultury i Nauki - zabytku epoki socrealizmu
Warto wymienić kilka z modernizacji o różnym charakterze. Wspomnieć tu należy, iż rozpoczęły się już w pierwszym dziesięcioleciu istnienia obiektu. Otóż oryginalną Salę Koncertową, zlokalizowaną na IV piętrze, w części kulturalno-rozrywkowej Pałacu, przerobiono na salę posiedzeń ówczesnych władz miasta. I tak już pozostało.
mgr inż. arch. Maria Wojtysiak


MATERIAŁY I TECHNOLOGIE
Renowacja prefabrykowanych budynków przez pryzmat doświadczeń spółdzielni mieszkaniowych
mgr inż. Anna Ostańska

Przegląd pokryć dachowych (część II) - Blacha

Rynkowy przegląd ofert producentów pokryć blachowych


ARTYKUŁY SPONSOROWANE
str. 176 - Per Aarsleff - technologie bezwykopowe
str. 178 - Polifarb Cieszyn-Wrocław - systemy fasadowe
str. 180 - Ruukki - fasady ze stali Cor-Ten
str. 182 - Zalety dachówek RuppCeramika
str. 184 - Baumit - tynki z gliny


Karty techniczne
BaumitBayosan, Kabe, RuppCeramika, Prefa
str. 186-189

Cenniki
Kabe, BaumitBayosan, Caparol
str. 190-192
str. 193 - Wykaz miejsc sprzedaży
str. 194 - Dotychczas wydaliśmy
str. 196 - Blankiet prenumeraty