Relacja terapeutyczna. Seria: Biblioteka terapeuty
Jeffrey A. Hayes, Charles J. Gelso
Dane szczegółowe: | |
Wydawca: | Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne |
Rok wyd.: | 2005 |
Oprawa: | twarda |
Ilość stron: | 286 s. |
Wymiar: | 167x240 mm |
EAN: | 9788389574411 |
ISBN: | 83-89574-41-1 |
Data: | 2001-01-18 |
Opis książki:
Tematem książki jest relacja między klientem a terapeutą w psychoterapii: to, z czego się składa, jak się rozwija w trakcie leczenia, czym się różni w poszczególnych szkołach psychoterapii, w jaki sposób działa i jak wpływa na leczenie.
Książka składa się z dwóch części. W pierwszej jako punkt wyjścia przyjęto wcześniejsze prace pierwszego z autorów oraz Jeana Cartera dotyczące relacji terapeutycznej.
Według Gelsa i Cartera każda relacja terapeutyczna składa się z trzech elementów: sojuszu roboczego, konfiguracji przeniesienia (włączając w to przeciwprzeniesienie terapeuty) oraz z elementu rzeczywistej relacji. Po wstępnym opisaniu relacji terapeutycznej w części pierwszej autorzy zajmują się szczegółową analizą każdego ze składników, a także sposobu, w jaki działa z punktu widzenia poszczególnych szkół psychoterapii (rozdziały 2–5). Część pierwszą zamyka rozdział 6 na temat wzajemnego oddziaływania tych elementów w kontekście relacji terapeutycznej oraz tego, jak relacja i techniki terapeutyczne wpływają na siebie nawzajem podczas leczenia.
Część druga książki jest poświęcona sposobowi funkcjonowania relacji terapeutycznej, jej zewnętrznym przejawom i sposobom działania z punktu widzenia czterech głównych nurtów teoretycznych: psychoanalitycznego (rozdział 7), poznawczo-behawioralnego (rozdział 8), humanistycznego (rozdział 9) oraz feministycznego (rozdział 10).
Książkę z pewnością będzie przydatna zarówno dla teoretyków, jak i dla praktyków psychoterapii oraz studentów.
o ksiażce:
Zofia Milska-Wrzosińska (Laboratorium Psychoedukacji)
Wydanie książki Relacja psychoterapeutyczna należy uznać za wydarzenie, zwłaszcza jeśli zważyć, jak wiele interesujących i ważnych prac na temat psychoterapii nie ukazało się w języku polskim. Pozycja ta może być przydatna zarówno psychoterapeutom, jak i osobom z różnych względów psychoterapią zainteresowanych, gdyż poddaje refleksji jej mechanizm działania oraz skuteczność. Niełatwo o jednoznaczne stanowisko w tych kwestiach. Jak dotąd wyodrębniono bardzo wiele czynników składających się na sukces procesu terapeutycznego, a poszczególne koncepcje, nierzadko będąc ze sobą w stanie sporu, dowodzą kluczowej roli wybranych elementów, pomniejszając znaczenie pozostałych. Badania wskazują jednak, że istnieje czynnik, który ma zasadnicze znaczenie – jest nim właśnie relacja psychoterapeutyczna. Jej jakość jest podstawowa dla skutku procesu psychoterapeutycznego, niezależnie od podejścia teoretycznego, okoliczności i celu terapii. Umiejętność budowania odpowiedniej relacji nie jest psychoterapeutom, nawet najlepszym, dana z góry, ale wymaga wielu lat szkolenia i pracy nad sobą.
Gelso i Hayes analizują najważniejsze aspekty relacji pacjenta z psychoterapeutą: przymierze terapeutyczne, przeniesienie i przeciwprzeniesienie oraz – last but not least – relację realną. Z tej perspektywy wnikliwie rozważają podstawowe podejścia psychoterapeutyczne: psychoanalityczne, poznawczo-behawioralne, humanistyczno-egzystencjalne oraz – mało u nas znane – feministyczne.
Mogę polecić tę książkę z pełnym przekonaniem – od kilku lat dowodzi swojej przydatności w ramach Studium Psychoterapii przy Laboratorium Psychoedukacji. Dobrze się stało, że jest już dostępna po polsku.
Książka "Relacja terapeutyczna. Seria: Biblioteka terapeuty" - Jeffrey A. Hayes, Charles J. Gelso - oprawa twarda - Wydawnictwo Gdańskie Psychologiczne. Książka posiada 286 stron i została wydana w 2005 r.
Spis treści:
Rozdział 1
Relacja psychoterapeutyczna i jej składniki. Wprowadzenie
Rozdział 2
Sojusz roboczy: Podstawa relacji psychoterapeutycznej
Rozdział 3
Wiele twarzy przeniesienia: Nierzeczywista relacja w psychoterapii
Rozdział 4
Przeciwprzeniesienie: Wkład terapeuty w „nierzeczywistą” relację
Rozdział 5
Rzeczywista relacja: Nie tylko przeniesienie i sojusz
Rozdział 6
Relacja psychoterapeutyczna w działaniu
CZĘŚĆ DRUGA
Rozdział 7
Psychoanalityczna wizja relacji terapeutycznej: Nie tylko przeniesienie
Rozdział 8
Poznawcze i behawioralne spojrzenie na relację terapeutyczną: Nie tylko techniki
Rozdział 9
Humanistyczna i egzystencjalna wizja relacji terapeutycznej: Rzeczywista relacja i nie tylko
Rozdział 10
Terapia feministyczna: Poza trzecią siłę