pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Rejestry kredytowe. Teoria i praktyka

Autor książki:

Alfred Bieć

Dane szczegółowe:
Wydawca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 272 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788373786929
ISBN: 978-83-7378-692-9
Data: 2012-04-10
Cena wydawcy: 50.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka składa się z wprowadzenia, pięciu rozdziałów i zakończenia. W rozdziale pierwszym zaprezentowane zostały teoretyczne podstawy funkcjonowania systemów wymiany informacji o zobowiązaniach finansowych, w tym autorska propozycja (model) podstaw teoretycznych sytemu wymiany informacji o zobowiązaniach finansowych. Analizie poddano zachowania i interesy uczestników systemu wymiany informacji. Omówiono strategie przedsiębiorstw wobec ryzyka, porównano korzyści i koszty uczestników systemu wymiany informacji, tj. użytkownika informacji, czyli banku lub przedsiębiorcy udzielającego kredytu; dostarczyciela informacji, czyli banku lub przedsiębiorcy, który zawarł wcześniej transakcję z odroczoną płatnością; podmiotu, którego dotyczy informacja, czyli kupca kredytu (kredytobiorcy); regulatora systemu wymiany informacji o zobowiązaniach finansowych, czyli ustawodawcy lub odpowiedniego urzędu administracji rządowej, a także organizatora wymiany informacji, czyli instytucji takiej jak np. funkcjonujące w Polsce Biuro Informacji Kredytowej czy biura informacji gospodarczej. Analiza ta w połączeniu z wynikami studiów literaturowych dostarczyła koncepcji teoretycznych do opisu zjawiska wymiany informacji oraz pozwoliła na stworzenie modelu systemu wymiany informacji o zobowiązaniach finansowych.

W rozdziale drugim przeprowadzona zastała analiza zachowania się systemów wymiany informacji o zobowiązaniach finansowych w warunkach kryzysu gospodarczego lat 2007-2009. Przedstawiona została makroekonomiczna charakterystyka kryzysu w Polsce i w mniejszym zakresie w Unii Europejskiej, następnie w USA i Niemczech. Po czym analizie poddano zachowanie się systemu wymiany informacji o zobowiązaniach finansowych na tle spowolnienia gospodarczego w tych trzech krajach. Analizy te pozwoliły na postawienie wspomnianej wcześniej tezy o kontrcykliczności zachowania się systemu wymiany informacji o zobowiązaniach finansowych. Ważnym elementem tej analizy są wnioski co do postawy regulatora systemu na tle modelu teoretycznego wyprowadzonego w rozdziale pierwszym. Otóż wniosek jest taki, że fazy cyklu koniunktury mają wpływ na postawę regulatora systemu wymiany. Jego skłonność do wprowadzenia zmian w systemie wymiany informacji rośnie wraz z pogarszaniem się sytuacji makroekonomicznej, a zmniejsza się w warunkach dobrej koniunktury gospodarczej.

W następnych rozdziałach opisywane są praktyczne sposoby i rozwiązania instytucjonalne wymiany informacji o zobowiązaniach finansowych w różnych częściach świata. Poczynając od danych ogólnoświatowych poprzez doświadczenia północnoamerykańskie i europejskie. Wskazywane są podobieństwa i różnice systemów wymiany informacji oraz ich efektywność. Rozdział piąty jest poświęcony polskiemu systemowi wymiany informacji o zobowiązaniach finansowych. Pokazane w nim zostały początki i kształt polskiego systemu wymiany oraz główne wyzwania przed nim stojące. Na końcu tego rozdziału zamieszczono załącznik poświęcony nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych z 2003 roku, której dokonano w 2010 roku.

Książka "Rejestry kredytowe. Teoria i praktyka" - Alfred Bieć - oprawa twarda - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 272 stron i została wydana w 2012 r.