Dane szczegółowe: | |
Producent: | Bezdroża |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 120 s. |
Data: | 2001-02-01 |
Opis książki:
Pszczyna, leżąca na Wyżynie Ślaskiej, wyrosła na szlaku kupieckim, który prowadził z Krakowa na Śląsk i dalej przez Cieszyn do południowej części Europy. Ślady bogatej, bo sięgającej początków pąnstwa polskiego, historii do dziś zachwycają oczy turystów i rozbudzają ich wyobraźnię. Zamek książęcy w otoczeniu pięknego parku krajobrazowego, średniowieczny układ urbanistyczny rynku i starego miasta, neorenesansowy ratusz, Brama Wybrańców, Muzeum Prasy Śląskiej, dostojne świątynie różnych wyznań, wzbudzające zadumę cmentarze, XIX-wieczna dzielnica willowa, skansen z licznymi zabytkami budownictwa drewnianego – to tylko najważniejsze miejsca, które trzeba w Pszczynie zobaczyć.
Opis tytułu:
Celem przewodnika jest zaprezentowanie ciekawej i bogatej historii miasta – dawnej stolicy Pszczyńskiego Wolnego Państwa Stanowego – oraz atrakcji, jakie Pszczyna może zaoferować turyście. Ponieważ kojarzona bywa przede wszystkim z zamkiem, a jest tu wszak wiele innych pięknych i godnych odwiedzenia miejsc, zatem w przewodniku szczegółowo opisano nie tylko zamek, ale również zabytki miasta i regionu, by każdy turysta dowiedział się, gdzie warto zajrzeć, aby poznać jeszcze jeden interesujący, mało znany zakątek naszego kraju. Książka składa się z pięciu rozdziałów. Pierwszy zawiera niezbędne w każdym przewodniku wiadomości dotyczące dojazdu, najważniejszych atrakcji i informacji turystycznej. Rozdział drugi obejmuje szereg informacji krajoznawczych o mieście i regionie. Zamieszczono w nim krótką charakterystykę geograficzną okolicy, osobny podrozdział poświęcono historii miasta oraz jego rozwojowi urbanistyczno-przestrzennemu. Znajdziemy tu wiadomości o współczesnej Pszczynie, jej bujnie rozwijającym się życiu kulturalnym i gospodarczym, działaniach podejmowanych w celu ochrony środowiska przyrodniczego, wreszcie o kontaktach z zaprzyjaźnionymi miastami w innych krajach. Niejednego zainteresują informacje o wielu mniej lub bardziej znanych osobistościach, związanych z Pszczyną i ziemią pszczyńską. Kolejny rozdział zawiera informacje praktyczne – dowiemy się, gdzie znaleźć nocleg, coś zjeść lub odetchnąć przy kawie. Podano w nim dane teleadresowe miejsc wypoczynku – obiektów sportowych i rekreacyjnych. Tu także znajdziemy wiele innych przydatnych adresów: aptek i szpitali, urzędów pocztowych, kawiarenek internetowych, banków, sklepów pamiątkarskich itd. Czwarty rozdział to najważniejsza część przewodnika – zaproponowane dwie trasy zwiedzania Pszczyny pozwolą nam poznać główne zabytki miasta. Pierwsza trasa została nazwana Pszczyna książęca, wiedzie bowiem do olśniewającej rezydencji magnackiej, gdzie mieszkali pszczyńscy książęta, następnie przez alejki parkowe biegnie do ciekawych miejsc związanych z życiem i śmiercią wielkich rodów tu panujących. Z kolei druga trasa prowadzi nas przez stare i nowe miasto, na pszczyńskie nekropolie oraz do skansenu, byśmy poznali leżące – tak dawniej, jak i dziś – w cieniu zamku miasto. Piąty rozdział prezentuje najciekawsze miejsca na ziemi pszczyńskiej. Zaproponowano trzy trasy zwiedzania okolic miasta – można je pokonać zarówno samochodem, jak i podczas miłych wycieczek na rowerze. By opis ten był pełniejszy, dodano krótki przewodnik po licznych wyznaczonych w regionie szlakach rowerowych i pieszych (rozdział szósty). Wzbogaceniem treści książki są ramki z różnymi ciekawostkami oraz zdjęcia i mapki z zaznaczonymi trasami zwiedzania, ułatwiające korzystanie z przewodnika.
O autorze:
Krzysztof Bzowski – (ur. 1976 r.) – historyk, absolwent UJ, podróżnik – chętnie odwiedza nie tylko dalekie kraje. Przede wszystkim interesuje go nasza część Europy oraz Bałkany, ale zwiedzał również Bliski Wschód. Równie często zapuszcza się w mniej lub bardziej znane miejsca w Polsce. Do Pszczyny przyjeżdżał wiele razy, jednak tak naprawdę dokładnie poznał ją dopiero, pisząc ten przewodnik. Jest współautorem przewodników Wydawnictwa Bezdroża: Ukraina Zachodnia. Tam szum Prutu, Czeremoszu (2004) i Słowenia. Słoneczna strona Alp (2005) oraz autorem przewodnika Słowacja. Kąpieliska termalne i mineralne (2005).
Książka "Pszczyna. Perła Górnego Śląska" - Krzysztof Bzowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Bezdroża.
Spis treści:
Zaproszenie do Pszczyny
O przewodniku
Rozdział I. Dojazd i informacja turystyczna
Dojazd
Atrakcje turystyczne
Informacja turystyczna
Rozdział II. Część krajoznawcza
Charakterystyka geograficzna
Historia
Początki grodu
Wieki średnie
Dzieje nowożytne
Pod rządami pruskimi i niemieckimi (1742 – 1922)
Wojny światowe
Dzieje powojenne
Właściciele Pszczyny
Urbanistyczno-architektoniczny układ miasta
Faza przedlokacyjna
Powstanie miasta
Pszczyna nowożytna
Wiek XIX i czasy międzywojenne
Czasy współczesne
Miejsce współczesnego miasta w regionie i kraju
Kultura
Sport i rekreacja
Gospodarka
Współpraca międzynarodowa
Ochrona środowiska
Ważniejsze postacie związane z Pszczyną
Rozdział III. Informacje praktyczne
Noclegi
Kwatery prywatne i pensjonaty
Hotele
Gospodarstwa agroturystyczne
Gastronomia
Restauracje
Kawiarnie i cukiernie
Fast foody, bary przekąskowe i pizzerie
Piwiarnie, puby, winiarnie
Komunikacja
Kultura, sztuka i rozrywka
Muzea i galerie
Biblioteki i instytucje kultury
Rozrywka
Relaks i aktywny wypoczynek
Stadiony, hale sportowe
Inne obiekty sportowe
Biura podróży
Opieka medyczna
Poczta, telekomunikacja, Internet
Banki, bankomaty
Przydatne adresy
Zakupy i pamiątki
Rozdział IV. Spacery po mieście
Trasa 1. Pszczyna książęca
Trasa 2. Pszczyna mieszczańska
Rozdział V. Okolice Pszczyny
Trasa 3. Szlakiem kościółków drewnianych
Trasa 4. Na zachód od Pszczyny: pszczyńskie „jeziora”
Trasa 5. Szlakiem książąt pszczyńskich
Rozdział VI. Na szlaku
Znakowane szlaki rowerowe w powiecie pszczyńskim
Trasa Książęca
Szlak Eurovelo R-4 (Kraków – Brno)
Szlak Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń
Szlak Gwaruś
Ścieżka Czterech Sołectw
Szlak czerwony Pawłowice – Studzionka
Znakowane szlaki piesze w powiecie pszczyńskim
Szlak budownictwa drewnianego im. Witolda Jakubowskiego
Szlak Bursztynowy
Szlak Południowy