pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Psychologia. Moje hobby

Dane szczegółowe:
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok wyd.: 2008
Oprawa: twarda
Ilość stron: 272 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788374890854
ISBN: 978-83-7489-085-4
Data:2001-02-05
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Nowa pozycja wprowadzająca w tajniki psychologii. Została napisana z myślą o osobach, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o tej nauce (szczególnie maturzystach i studentach pierwszych lat kierunków humanistycznych). Autorzy, którzy są doświadczonymi wykładowcami, posiadającymi na swoim koncie liczne publikacje z tej dziedziny, zamiast skupiać się poszczególnych jej działach, przedstawiają tu w ciekawy i przystępny sposób zarys zagadnień, którymi zajmuje się psychologia, a które zainteresują każdego czytelnika.
Przybliżają takie tematy, jak: język ciała, emocje, rozwój, procesy uczenia się, style wyrażania miłości, testy psychologiczne, możliwe ich zastosowanie i groźby nadużywania. Zastanawiają się również nad tym, co to znaczy być człowiekiem wśród zwierząt oraz jakie są różnice płciowe i rodzajowe między ludźmi.
Na podstawie przykładów z życia autorzy omawiają podejście współczesnej psychologii do zachowań i emocji człowieka, a ponieważ psychologia ma wymiar przede wszystkim praktyczny, czytelnik otrzymuje dwadzieścia jeden ćwiczeń, zachęcających go do dalszych poszukiwań.

Czego możesz dowiedzieć się o sobie dzięki psychologii? Psychologia – moje hobby wprowadza czytelnika w tę ciekawą dziedzinę korzystając raczej z codziennych, lecz bez wątpienia intrygujących doświadczeń ludzi, niż programów akademickich. W przystępny i zrozumiały sposób prezentuje współczesną wiedzę na temat emocji i zachowania człowieka w sytuacjach życia codziennego. Uzupełniają wykład praktycznymi ćwiczeniami skierowanymi do wszystkich osób zainteresowanych psychologią, do tych, którzy pragną ja studiować, i do tych, którzy poznają ją na własną rękę. To książka wyjątkowa wśród innych podręczników, przeznaczona dla uczniów szkół średnich, policealnych i studentów pierwszych lat kierunków, na których psychologia pojawia się jako przedmiot fakultatywny.

"[...] autorzy proponują książkę, która wciągnie czytelnika nie tylko dlatego, że jest napisana w przystępny sposób, ale przede wszystkim dlatego, że porusza sprawy, które zaintrygują wszystkich odbiorców”.
Times Higer Education Supplement

Przydatny, aktualny podręcznik będący wprowadzeniem do psychologii akademickiej. Zamieszczony w nim słownik przystępnie objaśnia stosowane w psychologii terminy.
Książka jest skierowana do osób stawiających pierwsze kroki w dziedzinie psychologii i pragnących dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Ciekawym wstępem do każdego rozdziału są pytania dotyczące tajników funkcjonowania człowieka, często stawiane psychologom. Pamiętając o niezbyt bogatej jeszcze wiedzy czytelnika, autorzy przedstawiają klasyczne eksperymenty, wśród których znajdują się badania Milgrama (posłuszeństwo wobec autorytetu), Ascha (wydawanie opinii w sytuacji presji społecznej) i Bandury (społeczne uczenie się). Nie zaniedbują jednak prac współczesnych, dzięki czemu treść książki oddaje współczesny obraz psychologii. Dbając o aktualność pracy przedstawiają między innymi uaktualnioną i przeformułowaną teorię osobowości Eysencka i nowe badania Alfa Garnetta nad osobowością autorytarną, klasycznym już konstruktem, zaproponowanym przez Adorno. Rozdział na temat różnic płciowych i rodzajowych ilustruje sylwetka Margaret Thatcher; znajdują się tu także badania nad wpływem socjalizacji na rozwój dzieci oraz dyskusja długo obowiązujących poglądów o znaczeniu cech wrodzonych.
Przydatnym uzupełnieniem książki są umieszczone na końcu każdego rozdziału ćwiczenia, które umożliwiają wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Dzięki nim czytelnik ma okazję doświadczyć metod (repetory grid) i docenić wnioski wynikające z rozdziału (the effeicts of discrimination). Tam, gdzie ćwiczenia zostały ograniczone, znajdują się odniesienia do dalszych lektur i materiałów źródłowych. Jedynym wyjątkiem jest AH5 (test mierzący iloraz inteligencji), w rozdziale dotyczącym testów i metod badawczych, do którego dostępność mają tylko osoby odpowiednio przeszkolone do wykonywania tego typu badań.
Z uwagi na fakt, że książka jest w gruncie rzeczy obszernym wstępem do psychologii, niektóre jej rozdziały i zawarte w nich ćwiczenia mogą wydać się uproszczone. Mimo to, choćby z uwagi na świetnie przedstawione zagadnienia asertywności, języka ciała, twórczości, winna znaleźć się na półce każdego pasjonata psychologii.
Zamysłem autorów było bowiem rozsmakować czytelnika w tej bez wątpienia fascynującej dziedzinie i pokazanie mu, na czym właściwie polega uprawianie psychologii. Skupiają się przy tym szczególnie na głównych jej nurtach, marginalizując na przykład perspektywę humanistyczną, poświęcając jej niewiele miejsca. W rewanżu, przedstawiciele psychologii humanistycznej mogliby odpowiedzieć autorom, że "traktują człowieka jako przedmiot badań”. W centrum zainteresowań autorów znajdują się bowiem tradycyjne metody badań: kontrolowane eksperymenty podlegające replikacji, twarde dane statystyczne i korelacje, do których odnoszą badania na przestrzeni całej książki (choć powstrzymują się od wygłaszania wykładów z metodologii). Przyjemność tę celowo zostawiają sobie na koniec, i choć uznają inne dane, szczególny nacisk kładą na konwencjonalne metody badań, w tym obserwację zachowania, obiektywność w gromadzeniu danych, badania ankietowe oraz testowe. "Istnieją obszary niezbadane, których psychologia nigdy nie będzie w stanie wyjaśnić, a jednym z nich jest wyjątkowość każdego z nas”. Tym zdaniem otwierają drzwi do nowych, tajemniczych pokoi...
Pozycja bez wątpienia godna zainteresowania, niezwykła w powszechnie dostępnej, często zdezaktualizowanej ofercie.

Tony Winkless.
Źródło: Management, Education and Development

Książka przeznaczona jest dla czytelników pragnących poznać związki psychologii z codziennymi doświadczeniami. Omawia zagadnienie języka ciała, osobowości, płci i rodzaju, relacji z innymi ludźmi, dorastania, spostrzegania i pamięci, uczenia się i myślenia, pomiarów i metod badawczych w psychologii oraz spotkania dwóch światów: ludzkiego i zwierzęcego.
Omawiane kwestie osadzone zostały w kontekście historycznym i współczesnych badań empirycznych, autorzy zadbali o czytelnika także od strony praktycznej, proponując mu zestaw ćwiczeń i lektur uzupełniających.
Przystępny język wykładu ułatwia naukę i zapewnia ciekawą lekturę. Dzięki temu książka może być wykorzystana w szkolnej klasie i do samodzielnej lektury.

J. E. Gough, Consulting psychologist, Geelong, Victoria.
Źródło: Australian Journal of Psychology

Książka "Psychologia. Moje hobby" - oprawa twarda - Wydawnictwo Gdańskie Psychologiczne. Książka posiada 272 stron i została wydana w 2008 r.

Spis treści:

Jak człowiek zaczął rozumieć siebie?
Język ciała
Twoja osobowość
Twoja płeć: o byciu mężczyzną i kobietą
Ty i inni
Twoje emocje
Dorastanie
Problemy psychologiczne
Jak widzicie świat: percepcja i pamięć
Uczenie się i myślenie
Testy i ty
Ludzie i inne zwierzęta
Metody badań psychologicznych i ty