pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
podręcznik:

Prawo w turystyce i rekreacji

Dane szczegółowe:
Wydawca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2008
Oprawa: miękka
Ilość stron: 250 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788373783782
ISBN: 978-83-73783-93-5
Data: 2010-06-10
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Wstęp
Skrypt stanowi dopełnienie podręcznika Prawo w turystyce i rekreacji mojego autorstwa, wydanego w 2007 r. nakładem Centrum Doradztwa i Informacji Difin.

Złożona treść tego podręcznika staje się dzięki schematom zawartym w skrypcie znacznie prostsza, gdyż wskazują one Czytelnikowi istotne elementy i cechy omawianych pojęć i instytucji prawnych. Najważniejsze definicje analizowanych pojęć prawnych są przy tym odrębnie sformułowane w możliwie krótki i prosty sposób.
Ułatwia to poznanie i zrozumienie licznych i często skomplikowanych norm prawa polskiego z zakresu turystyki i rekreacji, jak też umów międzynarodowych oraz norm prawa europejskiego mających znaczenie dla turystyki i rekreacji.

Skrypt, tak jak wskazany podręcznik, jest przeznaczony dla studentów wszystkich uczelni, w których na kierunku studiów "turystyka i rekreacja" lub jakimkolwiek innym są wykładane zagadnienia prawa w turystyce i rekreacji, niezależnie od nazwy wykładanego przedmiotu. Publikacja może być również przydatna dla przedsiębiorców turystycznych, organizatorów rekreacji oraz innych podmiotów świadczących usługi turystyczne lub rekreacyjne, jak też pracowników administracji rządowej i samorządowej, których zakres działania obejmuje sprawy turystyki i rekreacji, członków organizacji społecznych działających w tych dziedzinach, czy dyrektorów szkół i nauczycieli organizujących wyjazdy w celach turystycznych lub wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Generalnie skrypt umożliwia wszystkim uzupełnienie, rozszerzenie lub zaktualizowanie, a nieraz po prostu uporządkowanie wiedzy w zakresie unormowań prawnych związanych z turystyką i rekreacją. W istocie każdy turysta i uczestnik rekreacji poszukujący rozwiązania problemów, z którymi zetknął się w ramach turystyki zorganizowanej lub indywidualnej bądź różnych form rekreacji, może lepiej zrozumieć wyjaśnienia zagadnień prawnych zawarte w podręczniku Prawo w turystyce i rekreacji dzięki schematom zawartym w tym skrypcie.

Dodatkowo ułatwiają to kazusy z zakresu prawa w turystyce i rekreacji, zamieszczone w części II skryptu. W związku z nimi są stawiane różne problemy prawne, których rozwiązania należy szukać właśnie we wskazanym podręczniku. Dla studentów przydatne są też dwa przykładowe testy wielokrotnego wyboru, zamieszczone w tej części skryptu. Są one skonstruowane w taki sposób, żeby zmuszać do myślenia, a nie zgadywania prawidłowych odpowiedzi. Dla studentów piszących prace dyplomowe czy zwykłe referaty, dotyczące w sposób bezpośredni lub tylko pośredni problematyki prawnej turystyki i rekreacji, pomocny będzie niewątpliwie zawarty w części III skryptu wykaz aktów normatywnych z tego zakresu oraz dziedzin pokrewnych, liczący ponad 330 pozycji ujętych chronologicznie w ramach poszczególnych rodzajów tych aktów.
Z myślą o wskazanych celach została również zamieszczona w skrypcie w jego części IV wybrana bibliografia prawa w turystyce i rekreacji. Ta bibliografia jest bardzo obszerna, gdyż liczy ponad 600 pozycji. Znajdują się wśród nich także publikacje z dziedziny rekreacji, które nie mają charakteru prawniczego, ale są znaczące dla właściwego rozumienia problematyki rekreacji analizowanej z punktu widzenia prawnego. Pod tym względem skrypt idzie znacznie dalej niż wskazany podręcznik, w którego wybranej bibliografii ze względu na ograniczenia objętości znalazło się tylko ok. 90 najważniejszych publikacji, głównie z ostatnich lat.

Oczywiście skrypt uwzględnia zmiany przepisów prawnych obowiązujących w dziedzinie turystyki i rekreacji oraz nowe publikacje z tego zakresu, jakie ukazały się od wydania podręcznika Prawo w turystyce i rekreacji. W tym opracowaniu przedstawiony jest stan prawny na dzień 1 września 2008 r. W konsekwencji niektóre partie skryptu są bardziej aktualne niż rozważania zawarte we wskazanym podręczniku.

Poza tym w kilku przypadkach zamieszczone w skrypcie schematy idą dalej niż ten podręcznik, objaśniając pojęcia tam pominięte lub tylko zasygnalizowane.

Książka "Prawo w turystyce i rekreacji" - Jerzy Gospodarek - oprawa miękka - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 250 stron i została wydana w 2008 r.

Spis treści:

Wykaz zastosowanych skrótów
Wprowadzenie
Część I. Definicje i schematy pojęć i instytucji prawnych z zakresu prawa w turystyce i rekreacji
1. Ogólne wiadomości o prawie
2. Wprowadzenie do prawa działalności gospodarczej w turystyce i rekreacji
3. Świadczenie usług turystycznych
4. Świadczenie usług rekreacyjnych
5. Świadczenie usług hotelarskich
6. Bezpieczeństwo turystów i uczestników rekreacji
7. Obowiązki i ograniczenia administracyjne i finansowe związane z turystyką i rekreacją
8. Podstawy prawa cywilnego
9. Umowy w turystyce i rekreacji
10. Odpowiedzialność cywilna w turystyce i rekreacji
Część II. Kazusy i testy egzaminacyjne z zakresu prawa w turystyce i rekreacji
1. Kazusy dotyczące podejmowania działalności gospodarczej w turystyce
2. Kazusy dotyczące podejmowania działalności w rekreacji
3. Kazusy dotyczące świadczenia usług turystycznych
4. Kazusy dotyczące świadczenia usług hotelarskich
5. Kazusy dotyczące świadczenia usług rekreacyjnych
6. Kazusy dotyczące bezpieczeństwa turystów i uczestników rekreacji
7. Kazusy dotyczące obowiązków i ograniczeń administracyjnych i finansowych związanych z turystyką i rekreacją
8. Kazusy dotyczące umów zawieranych w turystyce i rekreacji
9. Kazusy dotyczące odpowiedzialności cywilnej w turystyce i rekreacji
10. Przykładowe testy egzaminacyjne
Część III. Wykaz aktów normatywnych z zakresu turystyki i rekreacji oraz dziedzin pokrewnych
1. Prawo wspólnotowe
2. Umowy międzynarodowe
3. Ustawy
4. Rozporządzenia ustawowe
5. Zarządzenia i obwieszczenia
Część IV. Wybrana bibliografia prawa w turystyce i rekreacji