pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Prawo konstytucyjne. Wprowadzenie

Dane szczegółowe:
Producent: Uniwersytetu Wrocławskiego
Oprawa: miękka
Ilość stron: 240 s.
Data: 2005-01-14
Cena wydawcy: 24.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W czasie dokonujących się w Polsce przekształceń systemu prawa konstytucyjnego istnieje większe jeszcze niż zazwyczaj się sądzi zapotrzebowanie na opracowania o charakterze komparatystycznym. Studiowanie systemów politycznych i prawnych innych państw pozwala, z jednej strony, na lepsze zrozumienie niektórych zagadnień ustrojowych, z drugiej zaś - pozwala uświadomić sobie, jak wiele problemów mieszkańców różnych części świata jest podobnych do siebie. Dlatego też, przy ocenie konkretnych rozwiązań ustrojowych istniejących w konkretnym kraju czy w odniesieniu do propozycji zmian określonych regulacji, rzeczą naturalną jest spojrzenie na to, jak daną kwestię, w podobnych warunkach, a zatem biorąc pod uwagę lokalne uwarunkowania i tradycje, rozwiązano w innym kraju. Świadomie odstąpiliśmy od odrębnych rozważań na temat zasad ustroju państwowego. Było to spowodowane przede wszystkim faktem niemożności skonstruowania zamkniętego katalogu takich zasad. W poszczególnych państwach, bez względu na to, czy zasady te artykułowane są bezpośrednio w tekście konstytucji, czy wypracowywane są przez doktrynę opartą na jej stanowieniach, zakres takiego katalogu i znaczenie, jakie przydaje się poszczególnym zasadom, są różne. Można oczywiście znaleźć pewne cechy, pozwalające na wyeksponowanie zasad ustrojowych wspólnych dla państw demokratycznych (zasada suwerenności, nadrzędności konstytucji w systemie prawnym, podziału władz, praworządności lub demokratycznego państwa prawnego, czy wreszcie zasady określające pozycję jednostki w odniesieniu do państwa). Realizacja tych zasad następuje za pośrednictwem poszczególnych instytucji prawnych. Często jednak, a w szczególności w odniesieniu do różnych systemów politycznych, konkretna instytucja służy realizacji nie jednej,a kilku zasad bądź też stanowi wyraz realizacji odrębnych zasad konstytucyjnych. Łatwiej jest zatem w tej sytuacji wskazać na związki zachodzące pomiędzy konkretną instytucją prawną a określoną zasadą ustrojową, niż eksponować te ostatnie, mimo iż byłoby to na pewno i interesujące, i pożądane z teoretycznego punktu widzenia.

Książka "Prawo konstytucyjne. Wprowadzenie" - Bogusław Banaszak, Artur Preisner - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spis treści:

Rozdział I. Prawo konstytucyjne i jego źródła: 1. Podstawowe wiadomości o prawie konstytucyjnym, 2. Konstytucja, 3. Inne źródła prawa konstytucyjnego; Rozdział II. Status jednostki w państwie: 4. Podstawowe prawa i wolności jednostki, 5. Podstawowe obowiązki jednostki, 6. Obywatelstwo; Rozdział III. Państwo i jego organy: 7. Suweren, 8. Formy realizacji zwierzchnictwa, 9. System organów państwowych, 10. Formy państwa.