pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
podręcznik:

Poznaj samego siebie, czyli o źródłach samowiedzy

Dane szczegółowe:
Wydawca: Academica
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 282 s.
Wymiar: 165x238 mm
EAN: 9788389281746
ISBN: 978-83-8928-174-6
Data: 2009-04-06
pozycja niedostępna

Opis książki:

- Skąd wiemy jacy jesteśmy, jakie są nasze względnie stabilne cechy, postawy, aspiracje?
- Czym różnimy się od innych, pod jakimi względami jesteśmy od nich lepsi, a pod jakimi gorsi?
- Skąd biorą się te nasze przekonania, czy łatwo je modyfikujemy?
Takim pytaniom, a więc pytaniom o źródła samowiedzy poświęcona jest zbiorowa książka polskich psychologów. Jej celem jest przegląd i synteza współczesnych teorii i danych empirycznych na ten temat. Autorzy, choć reprezentują różne subdyscypliny psychologii, szczególnie intensywnie analizują te problemy z jednej perspektywy. Koncentrują się mianowicie na procesach i mechanizmach o charakterze ściśle poznawczym (zdając sobie wszakże sprawę także z mechanizmów innego rodzaju).
Całość wydaje mi się nadzwyczaj udana, pomysłowa i dobrze napisana. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że książka powinna zostać jak najszybciej wydana (...).
Ma ona walory zarówno naukowe (większość rozdziałów niezwykle wnikliwie i krytycznie analizuje poszczególne zagadnienia, a ich autorzy wnoszą do nich własne wątki kreatywne), jak i dydaktyczne (jest to znakomity, wielce kompetentny przegląd zagadnienia "ja" we współczesnej psychologii ).
Prof. dr hab. Dariusz Doliński, dziekan wydziału zamiejscowego SWPS we Wrocławiu
Praca (...) jest dziełem wyjątkowym i na polskim rynku wręcz niezbędnym. Jest to bardzo ambitne opracowanie naukowe różnorodnych determinant wiedzy na swój temat. Wyjątkowa jest zwłaszcza przyjęta interdyscyplinarna perspektywa przeglądu współczesnych teorii i danych empirycznych na temat źródeł samowiedzy. Wiedza na swój temat jest bowiem analizowana z perspektywy psychologii rozwojowej, psychologii poznawczej oraz psychologii społecznej. W kolejnych rozdziałach pojawiają się również wątki kliniczne, ewolucyjne oraz różnicowe, a na temat samowiedzy wypowiadają się badacze najprzeróżniejszych orientacji poznawczych (...).
W mojej opinii pozycja w sposób niezwykle kompetentny zapełnia dotkliwą lukę na rynku opracowań poświęconych ważnym wymiarom funkcjonowania człowieka. Na rynku polskim nie ma żadnego współczesnego opracowania na ten temat (poza wzmiankami podręcznikowymi i kilkoma artykułami źródłowymi). Opracowanie takie - interdyscyplinarne i kompetentne - jest bardzo potrzebne: badaczom, studentom, a także i praktykom.
Książka (...) będzie niezwykle cennym wkładem do kształcenia psychologów i nie tylko (sięgną po nią z zainteresowaniem na przykład zarówno filozofowie umysłu czy socjologowie, ale także być może i psychologowie praktycy). Proponowany tom może być niezwykle przydatny nie tylko dla studentów psychologii osobowości, procesów poznawczych i społecznych, ale i osób zainteresowanych nowymi tendencjami w światowej psychologii osobowości.
Ocena końcowa pracy: znakomita, mieści się wśród najlepszych wydanych ostatnio pozycji, jest na nią duże zapotrzebowanie.
Dr hab. Błażej Szymura Wydział zamiejscowy SWPS w Sopocie
(...) [W książce] przedstawionych jest kilka naprawdę znakomitych tekstów, których czytanie to intelektualna uczta i przyjemność (...)
Prof. dr hab. Grzegorz Sędek, SWPS w Warszawie, Instytut Psychologii PAN
PATRONI MEDIALNI
Magazyn psychologiczny CHARAKTERY
Serwis internetowy PAP NAUKA W POLSCE
Instytut Psychologii Zdrowia

Książka "Poznaj samego siebie, czyli o źródłach samowiedzy" - oprawa miękka - Wydawnictwo Academica. Książka posiada 282 stron i została wydana w 2009 r.