pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Polskie zabiegi o odszkodowania niemieckie w latach 1944/45-1975. Seria: Historia CLXXIV

Autor książki:

Krzysztof Ruchniewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Rok wyd.: 2007
Oprawa: miękka
Ilość stron: 341 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788322928059
ISBN: 978-83-2292-805-9
Data: 2007-04-17
Cena wydawcy: 24.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Niniejsza książka stawia sobie za cel omówienie zagadnień związanych z niemieckimi odszkodowaniami wojennymi. Składa się z pięciu rozdziałów. W dominującym w niej porządku chronologiczno-problemowym umieszczono jeden ekskurs dotyczący NRD. W pierwszym rozdziale ukazano problem odszkodowań w planach władz polskich w kraju i na emigracji oraz koalicji antyhitlerowskiej. W kolejnym rozdziale zajęto się podstawami prawnymi, które warunkowały politykę RFN wobec odszkodowań. Na przykładzie różnych grup poszkodowanych, jak polskich dipisów, emigracji politycznej, księży, robotników przymusowych oraz ofiar eksperymentów medycznych, wykazano zróżnicowanie w załatwianiu kwestii odszkodowań przez RFN. Następnie ukazano polskie zabiegi w kraju oraz na arenie międzynarodowej. Na koniec opisano negocjacje polsko-zachodnioniemieckie na początku lat 70., które doprowadziły do podpisania umowy ryczałtowej z tytułu eksperymentów medycznych oraz uzgodnienia kwoty w ramach tzw. formuły z Brioni. Ponadto ukazano na przykładzie dwóch organizacji niemieckich - "Dzieło im. M. Kolbego" i "Znaki Nadziei" - próbę częściowego przyjścia z pomocą dla poszkodowanych Polaków, pomimo braku zainteresowania ze strony zachodnioniemieckich najwyższych władz państwowych, a także kościelnych oraz znacznej części społeczeństwa RFN. W aneksie zamieszczono kalendarium, wybrane dokumenty, niektóre zestawienia szacunkowe dotyczące polskich strat materialnych i niematerialnych oraz roszczeń wobec RFN, które powstawały w Polsce na przestrzeni dziesięcioleci.

Książka "Polskie zabiegi o odszkodowania niemieckie w latach 1944/45-1975. Seria: Historia CLXXIV" - Krzysztof Ruchniewicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego. Książka posiada 341 stron i została wydana w 2007 r.

Spis treści:

Problem odszkodowań w planach władz polskich i aliantów koalicji antyhitlerowskiej
Rząd polski na emigracji 1944/45
Prace Biura Rewindykacji i Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów w Warszawie 1945-1947
Plany koalicji antyhitlerowskiej w kwestii odszkodowań
Między literą prawa a polityką. Odszkodowania niemieckie do końca lat 60.
Podstawy prawne
Polscy dipisi
Polska emigracja polityczna
Księża
Polscy robotnicy przymusowi w III Rzeszy i na terenach okupowanych
Ofiary eksperymentów medycznych
(Eskurs) Rezygnacja z pobierania reparacji od NRD w 1953r. a kwestia odszkodowań indywidualnych dla polskich ofiar okupacji niemieckiej
Między polityką a moralnością. Odszkodowania niemieckie od końca lat 60. do 1975r.
Polskie inicjatywy na forum ONZ
Działalność komisji odszkodowawczych, próby oszacowania wielkości roszczeń wobec RFN
„Polityka wschodnia” a podjęcie rozmów o odszkodowaniach dla Polski
Wizyta W.Brandta w Polsce i podpisanie układu o normalizacji stosunków Sprawa odszkodowań dla Polski po podpisaniu układu o normalizacji (do tzw. przełomu helsińskiego)
Podpisanie układu globalnego z tytułu eksperymentów medycznych Zabiegi o przyznanie odszkodowań dla więźniów obozów koncentracyjnych i robotników przymusowych
Przełom helsiński i podpisanie umowy rentowej
Działalność niemieckich organizacji pozarządowych na rzecz wypłaty odszkodowań dla Polski
1.1„Dzieło im. Maksymiliana Kolbego” („Maximilian-Kolbe-Werk”)
1.2„Znaki nadziei” („Zeichen der Hoffnung”)