Książka Antoniego Kuczyńskiego jest antologią tekstów geograficzno-etnograficznych uzupełnionych notami biograficznymi i bibliograficznymi, wyczerpującym wstępem oraz indeksami osób i nazw geograficznych, przeznaczona zaś jest dla szerokiego kręgu odbiorców, w tym dla młodzieży szkolnej. Czytelnik ma dzięki tej antologii okazję prześledzić na wybranych fragmentach relacji, ułożonych chronologicznie w obrębie danego kontynentu, proces postrzegania przez Polaków kultur i ludów odmiennych od środowisk, z których wywodzili się sami obserwatorzy. Może porównać stereotypy dawne i dzisiejsze w patrzeniu na egzotyczny świat.
Książka "Polskie opisanie świata. Studia z dziejów poznania kultur ludowych i plemiennych. Tom 2. Ameryka i Australia z Oceanią" - Antoni Kuczyński - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
Spis treści:
Część I. Ameryka - Ameryka, Ameryka: K. Arciszewski, Wśród ludożerców i czcicieli diabła; K. Lux, Kreolowie, Mulaci, Murzyni; I. Domeyko, Obrazki etnograficzne z Chile; M. Jatowit, Kreolki - kobiety najpiękniejsze; K. Jelski, Wśród Indian i na ulicach Limy; W. Klugier, Listy z Peru i Boliwii; K. Wolski, Krótki pobyt na Kubie; H. Zapałowicz, Spotkania w drodze; J. Sztolcman, Jak żyli Indianie Peru i Ekwadoru; H. Sienkiewicz, Trochę o Indianach; J. Siemiradzki, Na indiańskim szlaku; E.H. Dunikowski, Oczarowany Meksykiem; S. Kłobukowski, Dzicy Indianie i jezuickie posiadłości; A. Stadnicki, Listy z Meksyku; J. Jackowski, Wśród Indian Keczua; W. Szyszłło, I cóż Murzyn grywa na banjo?; T. Chrostowski, Legenda o pochodzeniu Indian; K. Warchałowski, Z biegiem Amazonki; M.B. Lepecki, Indianie; J. Ostrowski, Botokudzi Indianie okrutni; J. Loth, Indianie Miskito i Sumo; A. Fiedler, Wśród Indian Kanady; M. Frankowska, Tradycyjne obchody zaduszkowe w Meksyku; A. Kowalska-Lewicka, Opowieść o Shipibo; A. Jahn, Eskimosi z Alaski; S. Supłatowicz, Ziemia Słonych Skał; T. Falkowska, Na meksykańskim trakcie; A. Posern-Zieliński, Ostatni rybacy Mochica; W. Wójcik, Sąsiedzi znaczy przyjaciele, czyli o stosunkach Indian z polskimi osadnikami w Brazylii; B. Malkin, Coś dla wędkarzy; Część II. Australia i Oceania - Bumerangi i wyspy zaczarowane: P.E. Strzelecki, O australijskich aborygenach; S. Korzeliński, Zapiski ze złotego szlaku; S. Wiśniowski, Dzieci Królowej Oceanii; J.S. Kubary, O mieszkańcach wyspy Jap; J. Zwierzycki, Papuasi z Nowej Gwinei; B. Malinowski, Intymne życie wyspiarzy; A. Kaspruś, Pasowanie na mężczyznę u plemion Rao z Nowej Gwinei; A. Matyl, "Jestem więc w Nowej Gwinei..."; A.L. Godlewski, Wyspa ludzi szczęśliwych; W. Bęben, Społeczność arapeska.