pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Polska z pomysłem. 30 propozycji na odkrywanie kraju

Dane szczegółowe:
Producent: Bezdroża
Oprawa: miękka
Ilość stron: 192 s.
Data:2001-02-01
Cena wydawcy: 22.88 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Wędrować można rozmaicie. W podróż wyrusza się wszak z różnych powodów, a i sposoby przeżywania drogi, sensy podczas niej budowane, są bardzo niejednolite. Będąc w drodze, nie jest się ani "tu", ani "tam", lecz w rozkołysanej pomiędzy tymi dwoma punktami przestrzeni. Zawsze więc doświadcza się jej mniej lub bardziej poza zwyczajnymi ograniczeniami i ustalonym ładem. Może ona zadziwić, rozśmieszyć, zasmucić, zszokować... Jednakże nie tylko. Nowa przestrzeń, nieznani zamieszkujący ją ludzie mogą stać się powodem głębszej refleksji, silnego przeżycia, którego nie da się umieścić w katalogu wrażeń utrwalonych na fotograficznej kliszy, karcie pamięci czy pośród zakupionych pamiątkowych drobiazgów. Podróżowanie bowiem ciągle jeszcze bywa augustiańskim poszukiwaniem prawdy, która nie w miejscu, lecz osobie jest zamknięta.
Przewodnik podzieliliśmy na trzy rozdziały: Miejsko czarodziejsko, Wyobraźni kształty niebanalne oraz Collage kulturalny, przy czym w każdym z nich skupiliśmy się przede wszystkim na ukazaniu innego aspektu, warto to podkreślić – fragmentu ogromnej pajęczyny idei, dokonań, tradycji i uczuć, które wyrzeźbiły oblicze Polski.
Każdy z rozdziałów składa się z dziesięciu podrozdziałów podzielonych na część główną traktującą o jednym bądź kilku wybranych miejscach czy określonych grupach kulturowych oraz część poboczną, jednolicie tytułowaną Ciekawe miejsca, w której zawarliśmy opisy interesujących obszarów, okolicznych w stosunku do tych omawianych w tekście głównym. W przewodniku znajduje się więc trzydzieści opowieści o Polsce, o jej dziejach, tworzących je wspólnotach ludzi mówiących rozmaitymi językami, wyznających odmienne religie, przyznających się do różnych narodowości. Polska z pomysłem wiedzie przez kraj o bogatej, wielowiekowej, niebanalnej kulturze, ukształtowanej w ścisłym połączeniu z szeroko rozumianym dziedzictwem europejskim. Naszym zamiarem było podkreślenie tego faktu, wyeksponowanie fantastycznej mozaiki tradycji ojczystego kraju, który poza tym, że sam stanowił obszar obcych wpływów, rozwinął kulturę silnie oddziałującą na inne państwa europejskie.
O autorach:
Sandra Nejranowska – absolwentka religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorantka w Instytucie Etnologii. Współpracuje z "Aspektami Filozoficzno-Prozatorskimi” i "Dziennikiem Polskim”. Jej największa podróż zaczęła się dawno temu, gdy pierwszy raz wzięła do ręki książkę Wilk stepowy Hermanna Hessego. Od tamtej pory magiczne archiwum postaci z dzieł pisarza, uprawiana przez niego osobliwa gra sztuki z nauką, religią i naturą, nieustannie do niej szepczą, inspirują, pomagają jej odczytywać wielogłosowy język kultury, którym zajmuje się na swoich studiach. Odnajdywanie w jego zjawiskowej różnorodności spójności, zwłaszcza w odniesieniu do rodzinnego Dolnego Śląska, po którego ścieżkach, łąkach, lasach mogłaby nieustannie wędrować, to jej pasja. Marcin Białka – ukończył geografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej poszerza obecnie swą wiedzę na studiach doktoranckich. Wspaniałe jest dla niego wędrowanie, to dzięki czarowi mapy, która zagarnia go wizją niepoznanej jeszcze przestrzeni, wpatrując się w nią, nie może nie wyruszyć... Wczytując się w tajemnicze melodie natury, kształty nadane przez wirtuozów cyrkla, pędzla, dłuta czy też spisane myśli, wyobrażenia, idee, abstrakcje, poszukując swojej Arkadii – wędruje. Jej cząstkę odnajduje w polskiej krainie, to ją właśnie najczęściej przemierza, zadziwiając się jej niepowtarzalną przyrodą oraz kulturową różnorodnością. Odkrywając jej ukryte sensy, zaczyna odrobinę rozumieć i samego siebie.

Książka "Polska z pomysłem. 30 propozycji na odkrywanie kraju" - Sandra Nejranowska, Marcin Białka - oprawa miękka - Wydawnictwo Bezdroża.

Spis treści:

O przewodniku
Jak korzystać z przewodnika
O autorach
1. Miejsko czarodziejsko
1.0 Świdnica. Z gryfem i dzikiem w tle
1.1 Włodawa. Dom trzech kultur
1.2 Lidzbark Warmiński. Skarb czerwonej ziemi
1.3 Stargard Szczeciński. W blasku Hanzy
1.4 Żagań. Nadbobrzański klejnot
1.5 Cieszyn. Piastowskie dziedzictwo
1.6 Tykocin. Z dala od szlaków
1.7 Chełmno. Szachownica z cegły i słońca
1.8 Gostyń. W walce o polskość.
1.9 Pińczów. Kuźnia wolnego sumienia
Informator
Album
2 Wyobraźni kształty niebanalne