Polityka społeczno-gospodarcza. Wybrane problemy i zagadnienia
Elżbieta Trafiałek
Dane szczegółowe: | |
Wydawca: | Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK |
Rok wyd.: | 2012 |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 207 s. |
Wymiar: | 160x235 mm |
EAN: | 9788371646867 |
ISBN: | 978-83-7164-686-7 |
Data: | 2012-02-14 |
Opis książki:
Prezentowana praca została pomyślana jako zbiór materiałów do studiowania dla uczestniczących w zajęciach z przedmiotu "Polityka społeczna RP”, "Polityka socjalna” lub "Polityka gospodarcza i społeczna”. Zawiera podstawowe informacje o pojęciach, procesach, zjawiskach społecznych i gospodarczych, o uwarunkowaniach skutecznego zarządzania kapitałem społecznym i kapitałem ludzkim w warunkach gospodarki rynkowej, globalizacji i budowy społeczeństwa opartego na wiedzy. Wykorzystano w niej część treści zawartych w niedostępnej na półkach księgarskich publikacji podręcznikowej z 2007 roku, zweryfikowanych, rozbudowanych i uzupełnionych o najnowsze dane. Wyeksponowano treści rzadko podejmowane w przedmiotowych pracach, a dotyczące np. modeli i zasad funkcjonowania polityki społecznej w Unii Europejskiej oraz polityki wobec starości. Całość składa się z dziesięciu rozdziałów, słowniczka wybranych pojęć występujących w tekście i wykazu najważniejszych pozycji literatury przedmiotu, ułatwiających przyswajanie wiedzy oraz poszukiwanie dalszych źródeł. Zagadnienia podjęte w opracowaniu: geneza, rozwój i zadania polityki społecznej, związki z polityką, ekonomią i gospodarką, polityka społeczna w Unii Europejskiej, polityka ludnościowa i rodzinna, polityka mieszkaniowa, rynku pracy i zatrudnienia, polityka oświatowa, ochrona zdrowia, wobec starości, gwarancje bezpieczeństwa socjalnego, system ubezpieczeń społecznych, polityka zabezpieczenia społecznego oraz diagnozowanie i kompensacja najważniejszych zagrożeń społecznych – w ogólnym zarysie tworzą kompendium elementarnej wiedzy przedmiotowej, udostępnionej zainteresowanym w optymalnie dostępnej, syntetycznej formie. Zamysł wydawniczy oparto na dążeniu do uprzystępniania podstawowej wiedzy na temat źródeł i uwarunkowań przebiegu współczesnych procesów, zjawisk społecznych, a tym samym osiągnięcia następujących celów:
– zapoznania potencjalnych czytelników z genezą, rozwojem i współczesnymi problemami polityki społecznej, rozumianej jako dyscyplina naukowa oraz jako celowa działalność państwa ukierunkowana na stymulowanie ładu społecznego;
– wyeksponowania wszystkich obszarów życia społecznego oraz odpowiadających im subdyscyplin polityki społecznej, których wymiar i funkcjonalność stanowią o jakości życia społeczeństwa;
– stworzenia rozległej płaszczyzny dialogu na temat związku polityki społecznej z gospodarczą i gospodarki rynkowej z szeroko pojmowaną demokracją;
– wdrożenia do "społecznego”, prospektywicznego myślenia, do percepcji mechanizmów determinujących rozwój gospodarczy i stabilizację społeczno-polityczną tak w kraju, jak i w zintegrowanej przestrzeni wspólnotowej.
Ze Wstępu
Rozważania podjęte przez prof. Elżbietę Trafiałek są interesujące i istotne ze względu na ich aktualność. Autorka studium nie po raz pierwszy podejmuje problematykę z zakresu polityki społecznej, ma w tej dziedzinie spory dorobek publikacji. Jej przemyślenia i konstatacje są godne uwagi zarówno ze względu na ich dojrzałość, jak i wnikliwość. (...) Struktura studium jest przejrzysta i logicznie spójna. Zawiera wszystkie podstawowe problemy polityki społecznej, które zostały ujęte w powiązaniu z polityką gospodarczą. Jest to trafne podejście do podjętej problematyki, ponieważ trudno mówić np. o możliwościach przezwyciężania problemów społecznych bez uwzględniania polityki gospodarczej (…).
Z recenzji prof. zw. dr hab. Janusza Sztumskiego
Prof. Elżbieta Trafiałek przygotowała do druku wartościową publikację, która zasługuje na upowszechnienie nie tylko w środowiskach uczelnianych, ale także wśród praktyków, realizujących zadania z zakresu współczesnej polityki społecznej. (…) Opracowanie zaprojektowane zostało jako zbiór artykułów do studiowania takich przedmiotów, jak Polityka socjalna, Polityka społeczna RP czy też Polityka społeczna i gospodarcza. Powyższą inicjatywę należy powitać z uznaniem choćby z tego powodu, że dynamika zmian transformacyjnych powoduje dość szybko utratę aktualności wielu opracowań z tego zakresu, zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej (…).
Z recenzji prof. dr. hab. Janusza Jarosińskiego
Książka "Polityka społeczno-gospodarcza. Wybrane problemy i zagadnienia" - Elżbieta Trafiałek - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK. Książka posiada 207 stron i została wydana w 2012 r.