pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Wyprzedaż na koniec roku
Tytuł książki:

Politologia XXI. Z badań nad współczesną historią i myślą polityczną

Autor książki:

Czesław Lewandowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Oprawa: miękka
Ilość stron: 158 s.
Wymiar: 167x237 mm
EAN: 9788322916445
ISBN: 83-229-1644-2
ISSN: 0867-7409
Data: 2005-01-18
Cena wydawcy: 13.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W niektórych środowiskach naukowych podważa się celowość publikowania zbiorowych prac wielotematycznych, utrzymując, że ich przydatność naukowa, w tym popularyzatorska i dydaktyczna, gdy chodzi o wydawnictwa akademickie, jest w porównaniu z jednotematycznymi zdecydowanie gorsza. Właściwie sens "zbiorówek", mawiają rzecznicy takiego poglądu, polega na spełnianiu zadania dokumentacyjnego, tj. na przedstawieniu opinii publicznej rezultatów prac danego zespołu badawczego. Nawet gdyby tak było, to wydaje się, że dla tego celu tradycję tę warto podtrzymać. Ale wszystko zależy przecież od poziomu naukowego prac, wagi podejmowanych przez nie problemów oraz myślowego i językowego sposobu ich prezentacji. W niektórych sytuacjach wydawnictwo wielotematyczne staje się nawet wręcz nieodzowne. Dzieje się tak m.in., kiedy problematyka tomu obejmuje taki zakres rzeczywistości, który penetrowany jest przez wiele spokrewnionych ze sobą dyscyplin naukowych, lub też kiedy prace w nim zamieszczone prezentują punkt widzenia dyscypliny o ewidentnie interdyscyplinarnym rodowodzie, przedmiocie badawczym oraz metodach i technikach badawczych. Zamieszczone w tym tomie prace odnoszą się w znacznym stopniu do opisanej sytuacji. Są to prace historyczne i politologiczne. Studiując je możemy przekonać się, w jakich związkach i zależnościach pozostają historia polityczna i politologia oraz uświadomić sobie, jak wiele politologia zawdzięcza historii politycznej, uprawianej w sposób nowoczesny i otwarty.

Książka "Politologia XXI. Z badań nad współczesną historią i myślą polityczną" - Czesław Lewandowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spis treści:

D. Adamidis, Polska wobec greckiej wojny domowej (zarys problemu); J. Chumiński, Problemy organizacyjne i ideowe polskiego ruchu zawodowego i samorządu pracowniczego w latach 1939-1945; S. Dąbrowski, Hasło "władza dla ludu" - geneza, historyczne i współczesne konotacje (próba analizy); M. Dymarski, Sytuacja w polskim podziemiu na podstawie nie znanego raportu kuriera do kraju - listopad 1940; C. Lewandowski, Rada Naukowa i Rada Rektorów - instytucje kształtujące politykę naukową państwa w latach 1945-1948; B. Rogowska, W. I. Lenin w polskiej propagandzie okresu stalinowskiego; B. Smolik, Niektóre aspekty ideologii w myśli politycznej narodowej demokracji do 1939 r.; J. Tomaszewski, Ruch zawodowy w Polsce (1944-1950) w procesie transformacji od deklarowanej niezależności organizacyjnej do ogniwa w systemie władzy; E. Waszkiewicz, Niektóre aspekty życia religijnego Żydów w powojennym Wrocławiu.