pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Polis monachorum

Autor książki:

Maciej Bielawski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Homini
Rok wyd.: 2001
Oprawa: miękka
Ilość stron: 288 s.
Wymiar: 140x205 mm
EAN: 9788387933715
ISBN: 83-87933-71-6
Data: 2006-06-12
Cena wydawcy: 28.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

FRAGMENT Proszę wobrazić sobie miasto, w którym spędzacie pewien czas. Chodzicie po jego ulicach, odkrywacie wnętrza jego budowli, uczestniczycie w rytmie jego życia. Jedna ulica prowadzi was do drugiej, jedno spotkanie odsyła do następnego, a to z kolei skłania do spaceru po tym, a nie innym skwerze lub zobaczenia pewnego zaułku, który spontanicznie nazwiemy pięknym. Pobyt w tym mieście znaczą oczywiście także wyjazdy i powroty, tak cenne dla nabrania perspektywy i pogłębienia refleksji. Z czasem zaś w przestrzeni naszej pamięci pojawia się pewna misterna struktura. Jest ona utkana z nagromadzonych w czasie wrażeń kolorów, zapachów, smaków, z obrazów ulic, z dotknięć wiatru, upału lub deszczu. Tworzy ją także sieć spotkanych osób, zasłyszanych historii oraz owo "coś”, czego nie jesteśmy w stanie nazwać i wyrazić, co jednak stanowi o duchu, specyfice i atrakcyjności danego miasta. Nadto owo miasto-polis obdarzamy imieniem własnym, któremu często towarzyszy z naszej strony uczucie szacunku lub pogardy, miłości lub nienawiści. Po pewnym czasie między miastem a nami wytwarza się szczególny związek, skutkiem którego stajemy się po prostu częścią tego miasta, a ono częścią nas.
Mówię o tym, gdyż taki właśnie obraz towarzyszył mi w trakcie redakcji tych stronic. Pewnego dnia zorientowałem się, iż żyję w środowisku, w którym niemałą rolę odgrywają mnisi, klasztory czy monastycyzm. Owo kulturowe otoczenie ukazało mi się jako miasto – miasto mnichów – polis monachorum. W nim to przebiegła część mojego życia: spacerowałem jego ulicami, gubiłem w ich labiryncie, zauroczały mnie niektóre zaułki, postacie, rozmowy, czy zasłyszane historie. Z takich spacerów, wizyt lub spotkań sporządzałem pisane relacje.
Jednak również sama ta książeczka może być rozumiana jako pewnego rodzaju miasto. Poszczególne rozdziały to jakby ulice, domy, parki lub dzielnice. Powstały one w różnym czasie, z różnych materiałów i według odmiennych koncepcji, niczym różne zabudowania jednego miasta. Były one wznoszone raczej spontanicznie, bez uprzedniego całościowego planu urbanistycznego. Razem jednak tworzą pewną całość – polis monachorum mojej pamięci i wyobraźni – całością dzielę się tutaj z ewentualnym czytelnikiem.
Oczywiście, że obraz miasta jest jedynie zabiegiem retorycznym, który po prostu mi się spodobał i był użyteczny w trakcie redakcji. Tak naprawdę bowiem polis monachorum to nade wszystko ludzie: chrześcijańscy mnisi na swój sposób wielcy, nietuzinkowi, wartościowi i fascynujący swoim życiem, sposobem bycia i dziełami. Są oni jakby ukryci pośród ulic tego świata oraz rozproszeni w przestrzeni i w czasie. Wyśledzi ich jednak baczne oko dostrzegając, że razem tworzą oni całość niczym miasto (polis monachorum), do którego zwiedzenia niniejsza książeczka jest skromnym zaproszeniem. Stanowi ona także, a może nade wszystko, wyraz wdzięczności dla opisywanych tu postaci za ich niepokój poszukiwania.

Książka "Polis monachorum" - Maciej Bielawski - oprawa miękka - Wydawnictwo Homini. Książka posiada 288 stron i została wydana w 2001 r.

Spis treści:

Wstęp

Cześć pierwsza: LUDZIE KSIĄG
Chrześcijański humanizm w murach klasztoru – Paweł Sczaniecki (1917-1998) i jego pracownia
Mistrz czytania. Germain Morin (1861-1946)
Rozmodlony erudyta. Jean Leclercq (1911-1993)
Eremita – erudyta. Adalbert de Vogüé (ur. 1924)
Rzecznik kultury monastycznej Gregorio Penco (ur. 1926)
Mnich – teolog. Cipriano Vagaggini (1909-1999)
Benedyktyńskie Kolegium św. Anzelma w Rzymie

Cześć druga: POSZUKIWACZE
Postać ikoniczna. Piotr Rostworowski (1910-1999)
Osiemdziesięcioletni Thomas Merton (1915-1968)
Zakochany w Bożej Miłości. Thomas Merton raz jeszcze Mnich – poeta. Gellert Bekesz (1915-1999)
O ludzkie oblicze Kościoła. Ghislain Lafont OSB (ur. 1928)
Fundator klasztoru w Bose. Enzo Bianchi (ur. 1943)
Krzyż i tęcza. Chrystologie Henri Le Sauxa (1910-1973) i Bedy Griffithsa (1906-1993) w kontekście dialogu międzyreligijnego

Cześć trzecie: SPOGLADĄJĄC NA WSCHÓD
Święci Wojciech i Nil
Jakimi drogami wędruje kultura. Od Izaaka z Niniwy do Dostojewskiego
Monastycyzm rumuńskiego prawosławia. Sofroniusz Sacharow (1896-1993)
Mnich Kościoła Wschodniego. Lew Gillet (1893-1980)
Ojciec Bonifacy Luykx (ur. 1915) i Monaster Przemienienia w Redwood Valley (Kalifornia)
Benedyktyni w obliczu chrześcijańskiego Wschodu

Zakończenie