pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Poetyckie spotkania z księdzem Januszem St. Pasierbem

Dane szczegółowe:
Producent: Bernardinum
Oprawa: miękka
Ilość stron: 204 s.
Data:2001-02-01
Cena wydawcy: 12.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ksiądz Wiesław Niewęgłowski w księdze wspomnień poświęconych ks. Januszowi St. Pasierbowi napisał, że ten wybitny kapłan-poeta mimo że odszedł, jest, trwa, mówi, świeci. Książka, którą czytelnicy mają przed sobą, jest kolejnym świadectwem tego, że – posłużmy się słowami Bronisława Przyłuckiego – poeci umierają po to/ żeby wyraźnie zaświadczyć/ że żyją między nami.
Składa się ona z dwóch zasadniczych części. Pierwsza z nich jest ściśle związana z Pomorskim Konkursem Poetyckim im. Ks. Janusza St. Pasierba. Oprócz części dokumentacyjnej (zawierającej m.in. wykaz laureatów i szkół uczestniczących w konkursie, informacje o jurorach oraz liczne fotografie) znajdzie czytelnik wybór nagrodzonych i wyróżnionych juweniliów poetyckich. Roman Landowski - ceniony na Pomorzu poeta, pisarz, regionalista i publicysta, od wielu lat przewodniczący jury oceniającego juwenilia poetyckie - jest autorem szkicu będącego wnikliwą i profesjonalnie dokonaną oceną nagrodzonych i zamieszczonych w książce wierszy młodych poetów.
Druga część poświęcona jest Patronowi Konkursu. Otwiera ją referat Poetycki pogląd na świat – wokół biografii i twórczości ks. Janusza St. Pasierba wygłoszony w czasie sesji popularnonaukowej zorganizowanej przez pelplińskie Liceum Ogólnokształcące wespół z Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie z okazji dziesiątej rocznicy śmierci poety. Zapewne szczególny charakter ma umieszczony w książce wywiad z ks. Januszem St. Pasierbem (nigdzie dotąd niepublikowany), który przeprowadził Bogumił Wiśniewski. Ta nieautoryzowana wypowiedź zawiera wiele niezwykle cennych i niekiedy bardzo osobistych myśli twórcy "Czarnej skrzynki”. Myślę, że ten wywiad jest szczególnie ważny dla młodych ludzi, szukających w poezji prawdy o świecie i życiu.
Książkę zamyka mała antologia wierszy ks. Pasierba, które najczęściej były recytowane na pelplińskim konkursie.
Jestem wielce zobowiązany wszystkim, którzy zainspirowali mnie do przygotowania tej książki oraz udzielili daleko idącej pomocy. Dziękuję panu Bogumiłowi Wiśniewskiemu za udostępnienie wywiadu i zgodę na jego druk. Panu Romanowi Landowskiemu za skrupulatną ocenę juweniliów i autentyczne zaangażowanie w rozwój poetyckich talentów. Wdzięczny jestem (nie po raz pierwszy) pani Marii Wilczek za przychylność, wyrażoną m.in. w zgodzie na druk wierszy ks. Janusza St. Pasierba. Autorom zdjęć (w sposób szczególny panu Andrzejowi Połomskiemu z "Dziennika Bałtyckiego”) za przekazanie bogatego materiału, żałując, że nie wszystkie zdjęcia mogły znaleźć się w książce. Swoim uczniom, pelplińskim licealistom, za pomoc w przygotowaniu tekstów do druku. Jak zwykle życzliwością otacza moje edytorskie plany Wydawnictwo "Bernardinum”, w którym znajduję ludzi niezwykle przychylnych wszelkim inicjatywom upamiętniającym osobę i twórczość ks. Janusza St. Pasierba. Dziękuję szczerze dyrektorowi ks. Tadeuszowi Brzezińskiemu, wicedyrektorowi Tadeuszowi Serockiemu, Ryszardowi Rogaczewskiemu (za graficzną oprawę książki) oraz wszystkim pracownikom pelplińskiej oficyny i drukarni.
Pragnąłbym, aby ta skromna publikacja była nie tylko dokumentem ukazującym historię Pomorskiego Konkursu Poetyckiego im. ks. Janusza St. Pasierba. Chciałbym, aby dotarła ona do tych młodych ludzi, którzy w poezji szukają piękna i prawdy. Dla których poezja jest miejscem osobliwego spotkania z poetycką refleksją w świecie pełnym zgiełku i pozornych wartości. Ks. Jan Sliwański napisał: Jest moralną powinnością przekazać współczesnemu pokoleniu pełny życiowy dorobek księdza profesora Pasierba... I ten cel również towarzyszy tej książce.
Bogdan Wiśniewski

Książka "Poetyckie spotkania z księdzem Januszem St. Pasierbem" - Bogdan Wiśniewski - oprawa miękka - Wydawnictwo Bernardinum.