pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Wyprzedaż na koniec roku
Tytuł książki:

Podstawy prawoznawstwa, teorii i filozofii prawa. Reinterpretacja krytyczna

Autor książki:

Roman A. Tokarczyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Humanitas
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 375 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788365682475
ISBN: 978-83-65682-47-5
Data: 2017-08-09
Cena wydawcy: 37.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Czytaj całość, jeśli chcesz znać całość.

Lege totum, si vis scire totum.

sentencja łacińska

Cele i zakresy niniejszej książki określa już jej tytuł. Głównym celem autora jest próba ukazania w problematyce ogólnej wiedzy o prawie tego, co w niej podstawowe i najbardziej istotne. Zważywszy na utrwalony trójpodział ogólnej wiedzy o prawie na prawoznawstwo, teorię prawa i filozofię prawa, uwzględnia to w kolejnych częściach wewnętrzna struktura książki. Jeśli wstępna problematyka pojęć prawoznawstwa uchodzi za trudną, bardziej skomplikowana problematyka teorii prawa za trudniejszą, a najbardziej wyrozumowana problematyka idei filozofii prawa za najtrudniejszą w percepcji czytelników, to wspomniana struktura książki miałaby czynić zadość wymaganej w procesach poznawania i nauczania zasadzie stopniowania trudności.

W podtytule książki znajduje się fraza „Reinterpretacja krytyczna”. Oznacza ona zamiar autora przezwyciężania mnożących się, niestety nieudanych, opisów i interpretacji ogólnej wiedzy o prawie. Oczywiście zniechęcają one ich potencjalnych adresatów swoją niejasnością, drobiazgowością, pretensjonalnością i w sumie jeszcze niedojrzałością do opublikowania. Niejasność wspomnianych interpretacji nierzadko wynika nie tyle z trudności samej ogólnej wiedzy o prawie, ile z rozmyślnego jej zaciemniania dla stwarzania pozorów głębi opisu czy też i interpretacji. Nadmierna drobiazgowość interpretacji, owocująca zbyt opasłymi księgami, obnaża niezdolność odróżniania tego, co istotne i podstawowe, od tego, co mniej istotne i wtórne. Pretensjonalność natomiast niektórych autorów objawia się w zbyt pospiesznej pogoni za nowatorstwem, udziwnioną swoistością i wątpliwą odrębnością czy też tym bardziej oryginalnością. Prowadzi zwykle do płaskości i jałowości wywodów, oderwania ich od rzeczywistości i nieodróżniania zbędnego pedantyzmu od bezkrytycznej ignorancji osłanianej nawet przez niektórych szatami pobożności.

(Ze Wstępu)

Książka "Podstawy prawoznawstwa, teorii i filozofii prawa. Reinterpretacja krytyczna" - Roman A. Tokarczyk - oprawa miękka - Wydawnictwo Humanitas. Książka posiada 375 stron i została wydana w 2017 r.