Dane szczegółowe: | |
Producent: | Bezdroża |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 76 s. |
Data: | 2001-02-01 |
Opis książki:
Zupełnie nowy sposób przedstawienia i zwiedzania gór, w którym opisowi proponowanych wędrówek towarzyszą kolorowe mapki i profile terenu - pierwszy rzut oka na nie wystarczy, by przekonać się, czy mamy do czynienia z propozycją spaceru, czy prawdziwej górskiej wypraw. W orientacji w terenie pomagają znaki graficzne przy opisie trasy i profilu - szczytów, schronisk, węzłów szlaków turystycznych, a zdobywającym górskie odznaki turystyczne przyda się punktacja GOT. Piękne, barwne fotografie sprawiają, że przewodnik staje się jednocześnie swoistym albumem. Nie zabrakło też planów większych miast rejonu oraz informacji krajoznawczych i praktycznych o terenach, które przemierzamy. Kolorowej, atrakcyjnej szacie graficznej towarzyszy tekst napisany przez profesjonalistów - przewodników górskich, którzy nie raz przedeptali polecane szlaki. Liczy się również wygoda użytkowania książki na spirali - nie trzeba martwić się o połamanie grzbietu czy niemożność całkowitego otwarcia przewodnika.
Opis tytułu:
Nawet najmniej wrażliwi na piękno górskich krajobrazów, podziwiają z zapartym tchem panoramy rozciągające się z pienińskich szczytów. Kto, będąc na Sokolicy nie zachwyca się malowniczym widokiem na przełom Dunajca? Albo stojąc w Sromowcach Niżnych nie podziwia idealnego krajobrazu z Trzema Koronami w tle? Pieniny - jedno z najmniejszych pasm górskich Karpat, rozciąga się zaledwie na długości 30 kilometrów. Niezbyt wysokie, niepozorne góry, należą do jednych z najbardziej urzekających pasm. Atrakcją są tu nie tylko wapienne szczyty, ale też spływ tratwami przełomem Dunajca czy ruiny zamku w Czorsztynie i zamek w Niedzicy. Zwłaszcza centralna część Pienin jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Decydują o tym nie tylko walory przyrodnicze i pozaprzyrodnicze tych gór, ale również dobra dostępność komunikacyjna oraz dobrze zorganizowana baza noclegowa. Kto jeszcze nie był w Pieninach, nie powinien odkładać wyjazdu na później, ten zaś kto już je odwiedził, z pewnością powróci tu niejednokrotnie.
W przewodniku uwzględnione zostały zarówno trasy dla prawdziwych amatorów górskich wędrówek, jak i dla tych, którzy w góry wybiorą się na krótką, rodzinną wycieczkę. Z myślą o bardziej wymagających wędrowcach została opisana m.in. trasa z Krościenka na Trzy Korony przez Czerteż i Czertezik i z powrotem do Krościenka. Poza długimi trasami znajdziemy tu również kilka opisów krótkich wycieczek, np. z Palenicy na Szfranówkę do Szczawnicy, czy ze Szczawnicy Doliną Dunajca do Czerwonego Klasztoru. Dzięki temu, że opisane trasy nie zawsze prowadzą drogami znakowanych szlaków turystycznych, przewodnik pozwala odkrywać miejsca mniej popularne, a równie atrakcyjne krajoznawczo, czy widokowo. Przy tych trasach szczególnie przydatne będą profile wysokościowe i schematyczne mapki. Na marginesach, skonstruowane zostały osie czasu, na których zamieszczono piktogramy. Ułatwiają one lokalizację miejsc szczególnie interesujących. Przewodnik dostarcza również wiele informacji krajoznawczo-historycznych oraz praktycznych. Na końcu znalazły się wiadomości na temat regionu, przyrody, zabytków i miejscowości regionu.
O autorze:
Jan Czerwiński - przewodnik beskidzki związany ze Studenckim Kołem Przewodników Górskich w Krakowie, aktywnie uczestniczy w jego życiu - prowadził kurs przewodnicki i liczne wykłady. Z wykształcenia geolog, od wielu lat poznaje Beskidy, odkrywając ich piękno i zaskakującą często różnorodność. Wędrował także po górach Rumunii, Bułgarii i Grecji. Jest współautorem przewodnika dla narciarzy biegowych i tourowych po Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Małym wydanym w "Serii z falą" przez Bezdroża.
Książka "Pieniny, Magura Spiska z plecakiem cz. 4" - Jan Czerwiński - oprawa miękka - Wydawnictwo Bezdroża.
Spis treści:
Trasa 1. Szlachtowa - Jarmuta - Szczawnica
Trasa 2. Palenica - Szafranówka - Szczawnica
Trasa 3. Szczawnica - Dolina Dunajca - Czerwony Klasztor
Trasa 4. Jaworki - Wysoka - Szlachtowa
Trasa 5. Jaworki - Wysoka - Szczawnica
Trasa 6. Szczawnica - Sokolica - Krościenko
Trasa 7. Przełęcz Snozka - Macelak - Sromowce Niżne
Trasa 8. Niedzica - Żar - Łapsze Wyżne
Trasa 9. Krempachy - Dursztyn - Trybsz
Trasa 10. Kacwin - Frankowa Góra - Kacwin
Trasa 11. Bukowina - Pawlikowski Wierch - Łapsze Wyżne
Trasa 12. Jaworki - Wysoka - Jaworki
Trasa 13. Krościenko - Trzy Korony - Krościenko
Trasa 14. Kacwin - Kuraszowski Wierch - Łapsze Wyżne
Trasa 15. Łapsze Niżne - Przełęcz Nad Łapszanką - Trybsz
Znakowane szlaki piesze Pienin i Magury Spiskiej
Informacje praktyczne
Informacje krajoznawcze
Miejscowości regionu
Indeks