pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Performatywne wymiary kultury

Dane szczegółowe:
Wydawca: Libron
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 466 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788362196548
ISBN: 978-83-6219-654-8
Data: 2012-07-12
pozycja niedostępna

Opis książki:

Dziś kategoria performatywności jest pojęciem modnym, używanym przez badaczy w różnorodnych kontekstach, jest też pojęciem aktywnym i wieloznacznym, którego znaczenia są nieustannie negocjowane, czego dowodem jest pluralizm perspektyw prezentowany w poszczególnych artykułach niniejszego tomu. [?] Zasadniczym postulatem zwrotu performatywnego jest procesualna wizja rzeczywistości, zaś podstawowym mechanizmem procesualności - działanie. Działanie - w różnych wariantach koncepcji - jest widziane jako powtarzalne, rutynowe, sprawcze, rekursywne, nie tyle reprezentujące rzeczywistość społeczną i kulturową, ile ją wytwarzające.

Ze wstępu Katarzyny Skowronek i Katarzyny Leszczyńskiej Zamieszczone w tomie prace łączą fenomen kultury współczesnej z mediami, sztuką, polityką oraz szeroko rozumianą mediosferą. [?] Stanowią jako całość bardzo interesujący wkład do badań nad aktualnymi fenomenami oddziaływania performatywnego na współczesną kulturę Polaków, na interakcje społeczne między nimi związane z życiem zbiorowym, sztuką, polityką, moralnością, ukazując możliwe scenariusze oraz kierunki transformacji ich współczesnej świadomości indywidualnej i zbiorowej, szczególnie w obszarze mediosfery i aksjosfery, ale także sfery publicznej. Wszystkich autorów tekstów cechuje ogromna wiedza merytoryczna, trafnie analizują opisywane zjawiska oraz wykazują się dużą umiejętnością prowadzenia studiów zarówno nad danymi zastanymi, jak i zebranymi w czasie badań własnych.

Z recenzji prof. Ignacego Fiuta Tom jest bardzo cenną inicjatywą, ponieważ w polskim piśmiennictwie, szczególnie w literaturze socjologicznej, perspektywa ta reprezentowana jest nader ubogo i często ogranicza się do - nomen omen - rytualnych odwołań do prac Victora Turnera, Ervinga Goffmana czy Jeffreya C. Alexandra. [?] Tom dobrze oddaje specyfikę performatyki: rozległość odniesień, nośność metafory performansu, zatarcie granic pomiędzy teorią i polityką oraz pomiędzy nauką i sztuką. [?] Jest to bardzo interesujący i inspirujący przewodnik po obszarach badawczych, po których poruszają się naukowcy zainteresowani wprowadzaniem do polskich nauk społecznych metafory performansu oraz dziedzictwa kilku dekad rozwoju performance studies.

Z recenzji prof. Jacka Kochanowskiego

Książka "Performatywne wymiary kultury" - Katarzyna Skowronek, Katarzyna Leszczyńska (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Libron. Książka posiada 466 stron i została wydana w 2012 r.