pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Partnerstwo publiczno-prywatne jako metoda wykonania zadań publicznych

Autor książki:

Agnieszka Cenkier

Dane szczegółowe:
Wydawca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2011
Ilość stron: 263 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788373785854
ISBN: 978-83-7378-585-4
Data: 2011-10-17
Cena wydawcy: 43.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Wstęp Pierwsze wydanie Partnerstwa publiczno-prywatnego jako metody wykonywania zadań publicznych ukazało się w warunkach zwiększającego się zastosowania partnerstwapubliczno-prywatnego w wielu państwach na całym świecie. Dla partnerstwapubliczno-prywatnego w Polsce był to moment szczególny. Książka ukazałasię bowiem wkrótce po wejściu w życie nowych przepisów prawa, regulującychwspółpracę sektora publicznego z partnerami prywatnymi. Regulacje wówczaswprowadzone, w dość powszechnej opinii pozbawione ułomności rozwiązań obowiązującychwcześniej, miały wywołać lawinę inwestycji realizowanych na zasadachpartnerstwa publiczno prywatnego w naszym kraju.

Drugie wydanie książki ukazuje się rok po opublikowaniu pierwszego wydania. W tym czasie w zasadach rządzących projektami realizowanymi w formule partnerstwa publiczno-prywatnego nie wystąpiły zmiany, które uprawniałyby do ogłoszenia nowej ery w inwestycjach realizowanych przez sektor publiczny z udziałem partnerów prywatnych. Na świecie partnerstwo publiczno-prywatne pozostało metodą realizacji zadań publicznych, stosowaną na coraz większą skalę. Niestety w Polsce nie nastąpił oczekiwany przełom w upowszechnianiu partnerstwa.

Drugie wydanie opracowania trafia rąk Czytelnika w chwili, w której - mimo widocznych symptomów zainteresowania podejmowaniem współpracy, przejawiającego się na przykład zwiększoną liczbą ogłoszeń publikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych i/lub Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - liczba realizowanych projektów pozostaje na bardzo niskim poziomie. Status quo partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce z jednej strony może zatem wywoływać rozczarowanie u entuzjastów wprowadzonych zmian legislacyjnych, z drugiej zaś powinien skłonić do głębszej refleksji na temat czynników uniemożliwiających powszechne wykorzystanie tej metody w naszym kraju.

Aktualna sytuacja partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce dowodzi, że ograniczenie zaangażowania administracji państwa do prób optymalizacji ram formalnych nie pozwala osiągnąć celu, jakim jest dynamiczny wzrost liczby zadań publicznych realizowanych przy współudziale partnerów prywatnych. Odpowiednie środowisko prawne to bez wątpienia ważny, ale z pewnością nie jedyny, warunek stosowania partnerstwa na dużą skalę. Z doświadczenia wielu państw wynika, że pomyślna realizacja partnerstwa jest możliwa, kiedy trosce władzy państwowej o właściwy kształt obowiązujących przepisów prawa towarzyszą wysiłki ukierunkowane na eliminowanie ograniczeń również innego rodzaju, w tym - na przykład - bariery psychologicznej. Podejmowanie współpracy w formule partnerstwa wymaga bowiem odwagi podmiotów reprezentujących sektor publiczny. Efektem działania rządu powinno być ponadto zainteresowanie podmiotów prywatnych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, uczestnictwem w inwestycjach realizowanych na zasadach partnerstwa. Brak takiego zainteresowania, w połączeniu z brakiem doświadczenia rodzimej administracji publicznej, należy uznać za czynnik istotnie utrudniający pomyślną współpracę.

Ograniczenia rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce, w ostatnim okresie potęgowane dodatkowo skutkami światowego kryzysu finansowego, powinny zostać przezwyciężone jak najszybciej. Rząd musi przyjąć do wiadomości, że wzrost popularności partnerstwa publiczno prywatnego na świecie, obserwowany od przeszło dziesięciu już lat, powoduje rosnące zaangażowanie sektora prywatnego i jego ograniczonych przecież zasobów w realizację zadań publicznych w wielu państwach. To z kolei zwiększa konkurencję w dostępie do kapitału, doświadczenia czy technologii znajdujących się w posiadaniu podmiotów prywatnych. Jeśli polskie społeczeństwo ma skorzystać z tych zasobów, trzeba działać jak najszybciej. W warunkach zaostrzającej się konkurencji o zasoby sektora prywatnego dalszy upływ czasu może bowiem okazać się okolicznością istotnie zmniejszającą szanse pomyślnego rozwoju partnerstwa w naszym kraju. Na dalsze odkładanie na przyszłość planów upowszechnienia partnerstwa nie ma już czasu. Dla rządu zachętą do natychmiastowego podjęcia stosownych działań powinny być przede wszystkim coraz trudniejsza sytuacja sektora finansów publicznych oraz dramatycznie niska jakość usług publicznych. Partnerstwo publiczno- prywatne może istotnie przyspieszyć realizację naszych marzeń o drogach bez dziur, czystym środowisku, nowoczesnych szkołach, dostępnej opiece medycznej i wielu innych. Jak do tej pory, w przeciwieństwie do mieszkańców wielu regionów świata, nie mieliśmy okazji przekonać się o tym. Od postawy rządu zależy, czy będzie to możliwe w przyszłości.

Książka "Partnerstwo publiczno-prywatne jako metoda wykonania zadań publicznych" - Agnieszka Cenkier - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 263 stron i została wydana w 2011 r.