pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Pamięć.pl. Biuletyn IPN 7-8(28-29)/2014

Autor książki:

Andrzej Brzozowski

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 72 s.
Wymiar: 210x290 mm
EAN: 977208473100226
ISSN: 2084-7319
Data: 2014-06-23
Cena wydawcy: 9.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Dulce et decorum est pro patria mori - słowa frazy, której autorem jest Horacy, pasują jak ulał do obrazu, który często wyłania się z opowieści i zdjęć związanych z Powstaniem Warszawskim.

Zośka, Parasol, Pałacyk Michla, PAST-a - entuzjazm młodych, często nastolatków, którzy z przedwojennych szkół wynieśli wychowanie przesiąknięte patriotyzmem, opowieściami weteranów Legionów i Powstania Styczniowego. I słowami Horacego. W tym kontekście Powstanie Warszawskie może się jawić jako urzeczywistnienie wzniosłych idei wychowania obywatelskiego II Rzeczypospolitej. Umrzeć za ojczyznę jest słodko i zaszczytnie. Odwrotną stroną tego powstańczego medalu jest prawie 200 tys. zabitych, zniszczone miasto i pytanie o sens tej hekatomby. Czy ginąć w nierównym i beznadziejnym boju, gdy sojusznicy zawiedli bądź zdradzili, rzeczywiście jest tak słodko? Ale czy było inne wyjście? Siedemdziesiąt lat od tego wydarzenia wciąż toczymy na ten temat zażarte dyskusje. I zapewne jeszcze toczyć je będziemy, zadaniem zaś naszego pisma jest nie tyle je rozstrzygać, ile pilnować, aby obraz tamtych dni był w miarę możliwości kompletny i niezafałszowany, a szczególnie - by trwał w pamięci narodowej.

Znaczną część tego numeru zajmują lipcowo-sierpniowe rocznice związane z rokiem 1944. O planach - snutych już na początku wojny - wywołania powstania w okupowanej Polsce i przeprowadzenia desantu pisze Waldemar Grabowski. Z kolei Maciej Żuczkowski opisuje akcję przebijania się warszawskich powstańców ze Starówki do Śródmieścia. Zaproponowaliśmy także dwie wycieczki po Warszawie: śladami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz po miejscach upamiętniających rzeź mieszkańców Woli (dołączona do numeru broszura Wola Pamięci 1944 ).

Wspominamy też dwa miasta - symbole polskości utraconych Kresów: Wilno i Lwów. Operacja „Ostra Brama” - wyzwolenie Wilna - była kulminacją „Burzy” na Wileńszczyźnie. Współpraca Armii Krajowej z Armią Czerwoną zakończyła się sukcesem taktycznym (z miasta udało się wyprzeć Niemców), ale także klęską AK, której oddziały zostały zdradziecko rozbrojone, a dowódcy aresztowani przez NKWD. Przebieg tych wydarzeń opisuje Paweł Rokicki. O procesie depolonizacji Lwowa, rozpoczętym tuż po „wyzwoleniu” - w artykule Damiana Markowskiego.

W numerze także tematy nierocznicowe: Hubert Wilk przygląda się zjawisku socjalistycznego współzawodnictwa pracy, Natalia Jarska analizuje zawodową emancypację kobiet w okresie stalinizmu, a Przemysław Gasztold-Seń przybliża rzeczywistość pracy Polaków na „saksach” w krajach arabskich. A to i tak jeszcze nie wszystko w grubszym, wakacyjnym wydaniu „Pamięci.pl”.

Do numeru dołączyliśmy - oprócz wspomnianego przewodnika po Woli - powstańcze plakaty i film Chcieliśmy żyć. Powstanie i medycyna.

Redaktor naczelny
Andrzej Brzozowski

Książka "Pamięć.pl. Biuletyn IPN 7-8(28-29)/2014" - Andrzej Brzozowski (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 72 stron i została wydana w 2014 r.