pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Ontologiczne podstawy posiadania

Autor książki:

Adam Workowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Rok wyd.: 2009
Oprawa: twarda
Ilość stron: 352 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788322929773
ISBN: 978-83-2292-977-3
Data: 2009-02-11
Cena wydawcy: 24.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W 1994 r. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zainaugurowała publikację serii Monografie FNP, obejmującej swoim zakresem nauki humanistyczne i społeczne. W serii są wydawane niepublikowane wcześniej prace polskich naukowców, wyłaniane w drodze stałego konkursu. Jego laureatom Fundacja zapewnia pokrycie kosztów wydania pracy. Monografie są przedkładane i rekomendowane Zarządowi FNP przez Radę Wydawniczą, w skład której wchodzą: prof. H. Samsonowicz, prof. J. Sławiński, prof. L. Szczucki, prof. M. Ziółkowski.

Książka Ontologiczne podstawy posiadania dowodzi, że zjawisko posiadania nie jest sztucznym tworem cywilizacji, ale zakorzenia się w istocie człowieka i świata. Autor szuka pierwotnych warunków możliwości trzech ważnych momentów posiadania: władza ma podstawę w bytowej strukturze partycypacji, czyli niepełnego zawierania, która cechuje wszystkie skończone byty, np. człowieka; przywiązanie zakorzenia się w intymnym związku człowieka ze swoimi przeżyciami i własną cielesnością; wreszcie intersubiektywność ma swoje źródło w "otwartości na innego”, która należy do rdzenia ludzkiej egzystencji. Autor proponuje dynamiczną definicję posiadania jako ruchu w polu napięć wytworzonym przez bieguny władzy, przywiązania i stosunku do innych ludzi. Niniejsza książka jest rozprawą doktorską napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Władysława Stróżewskiego i obronioną w Instytucie Filozofii UJ w styczniu 2001 roku.

Adam Workowski, ur. w 1962 r., absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 1992 r. pracuje w Papieskiej Akademii Teologicznej. Jest współzałożycielem Fundacji Instytutu Myśli Józefa Tischnera i opiekunem Koła Naukowego Studentów Filozofii PAT. Członek redakcji "Logos i Ethos”, "Zeszytów Karmelitańskich” i "Thinking in Values”. Zajmuje się przede wszystkim fenomenologią; najwięcej uwagi poświęca codzienności. Pisze o miłości, egoizmie, wojnie sprawiedliwej, pusto-pełnym piekle i związkach poezji Herberta z filozofią klasyczną.

Książka "Ontologiczne podstawy posiadania" - Adam Workowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego. Książka posiada 352 stron i została wydana w 2009 r.