pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Olga Niewska. Piękno za kurtyną zapomnienia

Autor książki:

Wojciech Przybyszewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Rebis
Oprawa: twarda
Ilość stron: 278 s.
Wymiar: 150x225 mm
EAN: 9788373011045
ISBN: 83-7301-104-8
Data: 2007-05-30
Cena wydawcy: 37.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Rzeźbiarka dziś niemal zupełnie zapomniana (primo voto Zbiza, secundo voto Maderowa, tertio voto Szczekowska), w okresie międzywojennym należała do cenionych artystów. Studiowała rzeźbę w krakowskiej ASP u profesora K. Laszczki, później w Paryżu u E. Bourdelle’a. Wystawiała swe prace w wielu salonach Krakowa i Warszawy (m. in. w 1923 r. w "Zachęcie”). Jej rzeźby prezentowano na wystawach olimpijskich (Amsterdam 1928, Los Angeles 1932, Berlin 1936) oraz ekspozycjach międzynarodowych: "Sztuka i Technika” (Paryż 1937, gdzie za rzeźbę Pelikan otrzymała złoty medal) i "Nowy Jork - 1939”, z której nie zdołała już odebrać prac.,br> Z początku tworzyła pod wpływem impresjonizmu (głównie portrety znanych osobistości). Zafascynowana pięknem ciała ludzkiego, tajemnicą ruchu, coraz częściej podejmowała tematykę sportową i na tym polu odniosła największe sukcesy. Projektowała również rzeźbę nagrobkową. Jej Kąpiącą się, za którą otrzymała w 1928 roku nagrodę m. st. Warszawy, zdobi park Skaryszewski.
Niegdyś udziałem tej artystki była sława i uznanie ogółu. Ciągle obecna wśród twórców okresu międzywojennego, zdobywała nagrody na wystawach w kraju i za granicą. Otoczona licznym gronem przyjaciół i wielbicieli, zaznała zarówno radości w pracy twórczej, jak i szczęścia w miłości. Doświadczyła też biedy i osamotnienia. Przeżyła ciężkie chwile, aż do tragicznego końca. Po wojnie o Niewskiej nie mówiło się wcale. Do rąk Czytelnika trafia pierwsza monografia – niesłusznie zapomnianej w socjalistycznej rzeczywistości – artystki. Jak jej dłuto doskonale wydobywało światłocienie portretowanych osób, tak pióro autora z wielkim zaangażowaniem, ale i taktem kreśli sylwetkę rzeźbiarki i historie z nią związane - często zaskakujące, niekiedy zabarwione posmakiem sensacji, ale zawsze prawdziwe.
Wojciech Przybyszewski (ur. 1950) – publicysta, redaktor "Spotkań z Zabytkami”, autor wielu artykułów popularnonaukowych i naukowych z dziedziny historii sztuki i zabytkoznawstwa, w tym kilkunastu opracowań poświęconych życiu i twórczości Olgi Niewskiej. Kolekcjoner i miłośnik sztuki, alpinista (wyprawy do Nepalu, Bangladeszu i Indii), płetwonurek i grotołaz (wyprawy do jaskiń w Polsce, Libanie, Turcji, Austrii, Szwajcarii i Hiszpanii) oraz żeglarz (uczestnik rejsów na pokładzie Pogorii). Starosta Grupy Opcji przy Fundacji Synapsis w Warszawie, prowadzi działalność na rzecz rodzin z dziećmi autystycznymi. Na I stronę okładki KLAPKA: Biografia indywidualności polskiej rzeźby lat trzydziestych XX wieku. (albo: dwudziestolecia międzywojennego).

Książka "Olga Niewska. Piękno za kurtyną zapomnienia" - Wojciech Przybyszewski - oprawa twarda - Wydawnictwo Rebis.