pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Od zdania złożonego do zdania pojedynczego. Nominalizacja argumentu propozycjonalnego w języku polskim i bułgarskim

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2002
Oprawa: miękka
Ilość stron: 335 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323114512
ISBN: 83-231-1451-X
Data:2001-01-27
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Systemowo wymagana w spójnym tekście kooperacja z kontekstem oraz dążenie do braku redundancji w komunikacie z jednej strony i pragmatycznie umotywowane procesy kondensacyjne w komunikacji językowej, związane z dążeniem do skrótowości z drugiej - w te zjawiska wpisują się procesy nominalizacji, których dotyczy to opracowanie.
Nominalizacja - różnie pojmowana i rozpatrywana z punktu widzenia rozlicznych aspektów działalności językowej - przyciąga uwagę badaczy jako podstawowy lub uboczny przedmiot ich zainteresowań. Brak jednak opracowania systematyzującego, swoistej "gramatyki nominalizacji", pokazującej w ramach jednolitego modelu pozwalającego na porównanie języków całą drogę "od zdania złożonego do zdania prostego", od struktury semantycznej począwszy, przez strukturę formalną aż po funkcje w tekście.
Praca ta jest próbą zastosowania pewnego - w przekonaniu autorów kompletnego, bo obejmującego treść, formę i funkcję - modelu analizy i opisu zjawisk do jednego tylko odcinka, do nominalizacji argumentu predykatywnego w języku polskim i bułgarskim.

Książka "Od zdania złożonego do zdania pojedynczego. Nominalizacja argumentu propozycjonalnego w języku polskim i bułgarskim" - Małgorzata Korytkowska, Wiara Małdżiewa - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 335 stron i została wydana w 2002 r.

Spis treści:

Wstęp
Część I
Semantyczne i gramatyczne uwarunkowania nominalizacji w ramach struktury zdaniowej
l. Wstęp teoretyczny
2. Podstawowe reguły nominalizacji
3. Ograniczenia w dopuszczalności nominalizacji związane ze specyfiką semantyczną i leksykalną predykatorów
4. Schematy wybranych predykatorów polskich i ich odpowiedniki w języku bułgarskim
Wykaz skrótów

Część II
A. Uwarunkowania tekstowe nominalizacji argumentu propozycjonalnego B. Zróżnicowanie stylistyczne tekstów a nominalizacje
Podsumowanie
Słowniczek predykatorów
Predykatory polskie
Predykatory bułgarskie
Bibliografia cytowanych prac