pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Od transformacji do integracji. Rzecz o ciągłości PRL i III RP

Autor książki:

Tadeusz Kołodziej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Poligraf
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 172 s.
Wymiar: 148x210 mm
EAN: 9788378564140
ISBN: 978-83-7856-414-0
Data: 2016-03-10
Cena wydawcy: 29.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Prof. Tadeusz Kołodziej, urodzony w 1948 r. w Wolbromiu (woj. małopolskie), jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego SGPi S (obecnie SGH). W połowie lat 70. był stypendystą Rządu Francuskiego na uniwersytecie Paris I (Panthéon-Sorbonne) i Paris IX (Dauphine). Po obronie doktoratu i habilitacji w Akademii Ekonomicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) pełnił w latach 1981-1988 funkcje profesora i wicedziekana na Uniwersytecie w Lubumbashi w Zairze (obecnie Demokratyczna Republika Konga). W latach 90. na Wydziale Prawa i Administracji, a następnie Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego pełnił funkcję kierownika Zakładu Integracji Europejskiej i kierownika Katedry Jean Monnet. W latach 2001-2011 był profesorem i kierownikiem Katedry Jean Monnet na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie profesorem na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej. Obecnie jest profesorem na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego.

Pod koniec lat 90. był dyrektorem Departamentu Ekonomicznego w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Po roku 2000 pełnił funkcję ambasadora RP w Demokratycznej Republice Konga; został przedwcześnie odwołany na polecenie polskich SS (służb specjalnych) przez szefa MSZ, "lewicowego demokratę" Włodzimierza Cimoszewicza. Przez dwie kadencje był przewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Badań Wspólnoty Europejskiej (polskiej sekcji European Community Studies Association).

Specjalizuje się w problematyce Unii Europejskiej oraz problemach rozwoju krajów słabiej zaawansowanych ekonomicznie.

***
Dzięki pracy prof. Kołodzieja poznajemy szerokie uwarunkowania zmian dziejących się w tzw. obozie socjalistycznym i to, że większość działań była kontrolowana i realizowana według szczegółowo opracowanego planu, nie działa się przypadkiem ani w wyniku oddolnych inicjatyw, lecz była kontrolowana, w znacznej mierze przez siły specjalne. Ukazuje rolę tzw. Okrągłego Stołu, rolę tzw. planu Sorosa.

Autor znakomicie opisuje manipulację, jakiej dokonano na polskim społeczeństwie przy wprowadzaniu programu transformacji, który - jak coraz więcej ludzi dostrzega - stał się programem rujnacji polskiego przemysłu.

[...]
Gorąco polecam pracę prof. Kołodzieja każdemu, kto chce lepiej poznać naszą historię i złożoność uwarunkowań naszej polityki. Warto ją udostępnić szerszemu gronu czytelników.

Prof. dr hab. Jerzy Żyżyński
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego
Zakład Gospodarki Publicznej
***
Autor tego eseju jest w sposób naturalny predysponowany do podjęcia tego trudnego i niezwykle kontrowersyjnego tematu, jakim jest transformacja, ze względu na swe zawodowe wykształcenie ekonomisty, dorobek zawodowy - zarówno jako nauczyciel akademicki, jak i dyplomata - oraz nieprzeciętne oczytanie w tematyce historii współczesnej i współczesnej polityki. Z tych to względów wydźwięk tegoż eseju jest nadzwyczaj krytyczny i surowy. Proces transformacji przedstawiony został niejako "od kuchni", bez patosu i ideologicznych ozdobników.

dr Andrew Miroslaw Solecki
wykładowca ekonomii Uniwersytetu La Trobe, Victoria (Australia)

Książka "Od transformacji do integracji. Rzecz o ciągłości PRL i III RP" - Tadeusz Kołodziej - oprawa miękka - Wydawnictwo Poligraf. Książka posiada 172 stron i została wydana w 2016 r.