pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Ocena efektywności i finansowanie projektów inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego współfinansowanych funduszami Unii Europejskiej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 148 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788373786370
ISBN: 978-83-7378-637-0
Data: 2011-08-26
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ze Wstępu

Jednostki samorządu terytorialnego na mocy ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim zostały zobowiązane do wykonywania szeregu zadań, które mają zapewnić wspólnocie samorządowej jak najlepsze warunki bytowania i zaspokoić zbiorowe potrzeby jej członków. Z tymi zadaniami wiążą się niezbędne fundusze, dzięki którym możliwe jest zaspokajanie zgłaszanych potrzeb. Realizując swoje zadania, samorząd terytorialny musi inwestować w infrastrukturę techniczną i społeczną. Jest to warunek stałej poprawy jakości życia mieszkańców lokalnej wspólnoty i rozwoju gospodarki lokalnej.

Wieloletnie zaniedbania w zakresie inwestycji infrastrukturalnych w Polsce przyczyniły się do powstania "luki infrastrukturalnej/". Ten niedorozwój stanowi jedną z najpoważniejszych przeszkód w rozwoju społeczno-gospodarczym gmin, regionów i kraju. Brak dróg o dobrej nawierzchni, brak kanalizacji czy oczyszczalni ścieków to tylko niektóre z czynników przyczyniających się do obniżenia standardu życia lokalnych społeczności. Dodatkowo, takie tereny poprzez swoją niską konkurencyjność zniechęcają potencjalnych inwestorów, co skutkuje określonymi kosztami społecznymi (brak nowych miejsc pracy, znikome wpływy do budżetów gmin itp.). Dlatego też nadrabianie zapóźnień w dziedzinie infrastruktury od lat jest priorytetem polityki władz samorządowych.

Jednym z podstawowych problemów funkcjonowania samorządu terytorialnego jest ograniczoność środków finansowych w stosunku do zakresu realizowanych zadań bieżących i zgłaszanych potrzeb inwestycyjnych. Dochody własne nie zapewniają satysfakcjonującego tempa realizacji projektów rozwojowych, stąd ważną rolę odgrywa możliwość pozyskiwania pieniędzy z innych źródeł. Tu z pomocą mogą przyjść przede wszystkim dotacje ze źródeł publicznych, środki: dłużne, prywatne (Partnerstwo Publiczno-Prywatne) oraz środki pochodzące z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. W przypadku rozsądnej polityki finansowej, odpowiednio dużej bazy dochodowej i wiarygodności kredytowej, zewnętrzne źródła finansowania stanowią znakomitą możliwość do dalszej ekspansji rozwojowej gmin, powiatów i województw.

Występujący w Polsce zakres potrzeb inwestycyjnych zgłaszanych przez społeczności lokalne wymusza na decydentach stosowanie efektywnych narzędzi oraz metod oceny efektywności i pomiaru ryzyka towarzyszącego inwestycjom gmin. Przygotowanie i realizacja inwestycji wymaga od władz samorządowych dużej i ciągle aktualizowanej wiedzy, a także wielu informacji praktycznych. Staje się równocześnie narzędziem realizacji przyjętej strategii rozwoju, zaspakajania potrzeb społecznych oraz istotnym elementem procesu zarządzania jednostką samorządu terytorialnego.

W gospodarce rynkowej samorządy konkurują ze sobą o pozyskanie nowych inwestycji. Skuteczność tych zabiegów zależy w dużej mierze od poziomu rozwoju infrastruktury. Aby osiągnąć pozytywne efekty, jednostka samorządowa musi w sposób zorganizowany i planowy realizować potrzeby z zakresu infrastruktury komunalnej. Niedostatki w obsłudze mieszkańców czy niewystarczająca podaż świadczonych usług będzie prowadzić do obniżenia atrakcyjności jednostki terytorialnej. Podobne wrażenia mogą odnosić podmioty gospodarcze, które w dużej mierze kształtują warunki gospodarcze poprzez warunki lokalizacyjne i zatrudnienie. Władze samorządowe muszą także zwracać uwagę, żeby nie przeszacować celów przerobowych urządzeń infrastruktury. Zbyt duża rezerwa mocy produkcyjnych może powodować powstawanie dużych kosztów stałych, a przez to - wyższe koszty obsługi pojedynczego mieszkańca.

Książka "Ocena efektywności i finansowanie projektów inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego współfinansowanych funduszami Unii Europejskiej" - Jacek Sierak, Remigiusz Górniak - oprawa miękka - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 148 stron i została wydana w 2011 r.

Spis treści:

Spis treści

Wstęp

Rozdział 1. Inwestycje samorządu terytorialnego i ich rola w rozwoju społeczno-gospodarczym

1.1. Pojęcie i zadania samorządu terytorialnego

1.2. Działalność gospodarcza jednostek samorządu terytorialnego

1.3. Istota i rola inwestycji infrastrukturalnych samorządu terytorialnego

1.3.1. Pojecie i cechy infrastruktury

1.3.2. Specyfika inwestycji infrastrukturalnych samorządu terytorialnego

1.4. Infrastruktura jako czynnik rozwoju lokalnego i regionalnego

Rozdział 2. Źródła finansowania inwestycji infrastrukturalnych jednostek samorządu terytorialnego

2.1.Ogólna klasyfikacja źródeł dochodów

2.2.Wewnętrzne źródła finansowania

2.3.Dotacje i subwencje

2.4.Finansowe instrumenty w realizacji polityki regionalnej Unii Europejskiej

2.5.Instrumenty rynku dłużnego

2.5.1. Kredyty bankowe

2.5.2. Pożyczki

2.5.3. Obligacje komunalne

2.6.Partnerstwo publiczno-prywatne

2.7.Uwarunkowania doboru źródeł finansowania projektu

Rozdział 3. Ocena efektywności projektu inwestycyjnego

3.1.Proces inwestycyjny i jego fazy

3.2.Identyfikacja możliwych rozwiązań alternatywnych

3.3.Analiza finansowa i analiza ekonomiczna projektu

3.4.Mierniki oceny efektywności projektu inwestycyjnego

3.4.1. Proste mierniki oceny efektywności

3.4.2. Dyskontowe mierniki oceny finansowej efektywności projektu

3.4.3. Dyskontowe mierniki oceny ekonomicznej efektywności projektu

3.5.Luka finansowa

3.6.Analiza wrażliwości i analiza ryzyka

Rozdział 4. Praktyczne zastosowanie ocen efektywności projektów inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego - studia przypadku

4.1.Procedury aplikowania o fundusze pomocowe UE - obszary problemowe

4.2.Ocena efektywności finansowej projektu - studium przypadku

4.3.Ocena efektywności ekonomicznej projektów JST - studia przypadku

4.3.1. Projekt z zakresu infrastruktury drogowej

4.3.2. Projekt z zakresu infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej

4.3.3. Projekt z zakresu obiektów kubaturowych

Zakończenie

Bibliografia