pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Obraz codzienności w prasie stanu wojennego: Gdańsk, Kraków, Warszawa. Seria: W PRL

Dane szczegółowe:
Wydawca: TRIO
Rok wyd.: 2006
Oprawa: miękka
Ilość stron: 301 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9798374360448
ISBN: 83-7436-044-5
Data: 2006-08-21
Cena wydawcy: 32.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Jolana Muszyńska, Aneta Osiak i Dorota Wojtera są absolwentkami Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Inspiracjądo powstania książki stały się trzy prace magisterskie, napisane pod kierunkiem prof. Jerzego Eislera. Autorki starały się odtworzyć obraz życia codziennego sprzed ponad dwudziestu lat w Gdańsku, Krakowie i Warszawie w czasie stanu wojennego.
W powojennych dziejach Polski okres stanu wojennego zajmuje szczególne miejsce. Mimo prowadzonych od lat badań poświęconych wydarzeniom z lat 1981-1983 wciąż jeszcze temat ten jest daleki od wyczerpania. Przekonuje o tym opracowanie pod redakcją Jerzego Eislera, który tak skoordynował pracę trzech swoich magistrantek, że otrzymaliśmy interesujący portret trzech wielkich miast w okresie stanu wojennego. Jest to portret tym cenniejszy, że dobrze wyprofilowany. Młodych autorek nie interesuje bowiem "wszystko", ale przede wszystkim ten wątek, który dotąd zajmował historyków okresu stanu wojennego w najmniejszym stopniu, czyli kwestie związane z życiem codziennym. Takie sprawy, jak życie kulturalne i religijne, sport, turystyka, moda czy funkcjonowanie handlu, które zwykle pozostają poza obszarem zainteresowań badaczy, w książce stanowią główny temat. Dzieje polityczne stanu wojennego są w niej oczywiście obecne, ale nie one tworzą jej rdzeń przesądzający o wartości publikacji.
dr hab. Antoni Dudek
Tytuł tej pracy brzmi nieco paradoksalnle - nasuwa się bowiem pytanie, czy rzeczywistość stanu wojennego da się ujmować w kategoriach powszedniości. Sprawa faktycznego przebiegu stanu wojennego, zwłaszcza w różnych miejscach kraju i poza kręgami społecznymi prześladowanymi z definicji, rysuje się bardzo ciekawle. Autorki recenzowanej pracy podjęły wysiłek przyjrzenia się codzienności okresu stanu wojennego w trzech wielkich miastach: Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Ich dobór jest trafny. Wybrano stolicę, Gdańsk jak centralny ośrodek "Solidamości" oraz Kraków jako miasto na ogół spokojniejsze, w jakimś stopniu reprezentujące tradycyjną Polskę. W konsekwencji powstały trzy studia, pasujące do siebie i godne połączenia w jednej książce.
prof. Marcin Kula

Książka "Obraz codzienności w prasie stanu wojennego: Gdańsk, Kraków, Warszawa. Seria: W PRL" - Jolanta Muszyńska, Aneta Osiak, Dorota Wojtera - oprawa miękka - Wydawnictwo TRIO. Książka posiada 301 stron i została wydana w 2006 r.