pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Wyprzedaż na koniec roku
Tytuł książki:

Niemcy w myśli politycznej Władysława Studnickiego

Autor książki:

Gaweł Strządała

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 208 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788373954625
ISBN: 978-83-7395-462-5
Data: 2012-03-29
Cena wydawcy: 19.95 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Władysław Studnicki był konsekwentnym reprezentantem opcji proniemieckiej w polskiej myśli politycznej. Jednocześnie jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół problematyki geopolitycznej, polskiej polityki zagranicznej i integracji europejskiej. Ideały Władysława Studnickiego zwyciężyły po 1989 roku, kiedy ministrem spraw zagranicznych odrodzonej ponownie Polski został Krzysztof Skubiszewski. W czasie okupacji 15-letni Skubiszewski uczęszczał na tajne komplety organizowane w mieszkaniu Władysława Studnickiego. Jak wspominał Krzysztof Skubiszewski: "Na dzisiejszej scenie politycznej jestem zapewne ostatnim, który w końcowych latach jego [Studnickiego] działalności w Polsce, czyli w strasznym okresie okupacji w Warszawie, słuchał jego programu politycznego, jego wyjaśnień, rozmawiał z nim”.

Książka adresowana jest do politologów i ludzi zainteresowanych historią najnowszą oraz polska myślą polityczną. Zainteresować powinna również studentów Europeistyki, gdyż Władysław Studnicki był jednym z polskich teoretyków integracji europejskiej – twórcą koncepcji bloku środkowo-europejskiego. Polityk ten nazywany "germanofilem” był jednym z prekursorów zbliżenia polsko-niemieckiego w okresie międzywojennym. Bronił wtedy praw mniejszości niemieckiej w Polsce oraz praw wyznawców luteranizmu, więc książka moja adresowana jest także do mniejszości niemieckiej w Polsce. Książkę tę dedykuje również współczesnym elitom politycznym Polski.

Książka "Niemcy w myśli politycznej Władysława Studnickiego" - Gaweł Strządała - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego. Książka posiada 208 stron i została wydana w 2011 r.