pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Nad Olzą i Ostrawicą. Działalność społeczno-wychowawcza i oświatowa Towarzystwa Szkoły Ludowej w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim (1894-1919)

Autor książki:

Roman Baron

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Rok wyd.: 2006
Oprawa: miękka
Ilość stron: 150 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9738373951488
ISBN: 973-83-7395-148-8
Data: 2007-06-18
Cena wydawcy: 15.50 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka podejmuje pomijany dotąd w badaniach historycznych problem badawczy, jakim jest działalność galicyjskiego Towarzystwa Szkoły Ludowej (TSL) na Kresach Południowo-Zachodnich. Na podstawie zgromadzonego w Polsce i Republice Czeskiej materiału archiwalnego, prasy z przełomu XIX i XX wieku oraz literatury przedmiotu, w dużym stopniu udało się odtworzyć tę działalność znanego w swoim czasie towarzystwa oświatowego, założonego w Krakowie w celu uczczenia setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W czasie prezesury Ernesta Bandrowskiego, który stanął na czele TSL po zgonie Adama Asnyka, Towarzystwo zakładało i utrzymywało na pograniczu Śląska Cieszyńskiego i Moraw polskie szkoły, wspierało budowę Domu Polskiego w Morawskiej Ostrawie, powstawanie kół miejscowych oraz ruch teatralny i czytelniczy. Wspólnie z Macierzą Szkolną dla Księstwa Cieszyńskiego powołało do życia Gimnazjum Realne im. Juliusza Słowackiego w Orłowej (1909) – późniejszą kuźnię miejscowej polskiej inteligancji. Tym poczynaniom, w jednym z głównych regionów przemysłowych Austro-Węgier, w dodatku na czesko-niemiecko-polskim pograniczu językowym, przyświecała idea podtrzymywania tożsamości narodowej, i to zarówno wśród wielotysięcznej rzeszy polskich imigrantów z Galicji (region ostrawski), jak również – aczkolwiek na mniejszą skalę – wśród autochtonicznej ludności polskiej (region karwiński). Potencjalnych czytelników upatrywać można przede wszystkim wśród mniejszości narodowej w Republice Czeskiej (zwłaszcza inteligencja polska na Zaolziu). Kolejną grupą osób zainteresowanych tą publikacją mogą być naukowcy zajmujący się szeroko rozumianą historią regionalną, dziejami oświaty, problematyką narodową oraz Polonią, i to zarówno z Polski, jak i z Republiki Czeskiej.

Książka "Nad Olzą i Ostrawicą. Działalność społeczno-wychowawcza i oświatowa Towarzystwa Szkoły Ludowej w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim (1894-1919)" - Roman Baron - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego. Książka posiada 150 stron i została wydana w 2006 r.