pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Muza uczy się pisać. Seria: Communicare

Autor książki:

Eric A. Havelock

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2006
Oprawa: miękka
Ilość stron: 166 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788323503859
ISBN: 83-235-0385-0
Data:2001-02-02
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Eric Alfred Havelock (1903-1988), filolog klasyczny, profesor Uniwersytetu Yale, zapisał się w historii humanistyki dwudziestowiecznej jako jeden z głównych twórców teorii oralności i środków komunikacji.
Napisał szereg książek, w których zawarł oryginalną koncepcję rewolucji pisma w starożytnej Grecji. [...] rewolucja ta polegała na stopniowym przejściu od ustnego do pisemnego przekazu treści kulturowych i wywarła decydujący wpływ na ukształtowanie się klasycznej kultury greckiej w V wieku p.n.e. Zdaniem Havelocka swobodne wiedzy w zapisie alfabetycznym umożliwia [...] powstanie dyskursu filozoficznego, artystycznego i politycznego, ponieważ [...] umysł ludzki zostaje uwolniony od konieczności konserwowania kultury w niezmiennej postaci utrwalonej w pamięci i przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie.
Książka Muza uczy się pisać powstała krótko przed śmiercią autora jako podsumowanie [...] trzydziestu lat badań. Jest ona tym cenniejsza - i tym szersze ma zastosowanie dydaktyczne - że przedstawia, obszernie i wnikliwie sieć powiązań greckiej i refleksji nad nią z historią i problematyką kultury XX wieku i kultury Zachodu w ogóle.
z recenzji Grzegorza Godlewskiego
Muza uczy się pisać jest czymś w rodzaju testamentu intelektualnego, bardziej esejem niż pracą ściśle naukową. Autor rezygnuje w niej z drobiazgowej dokumentacji źródłowej i z relacjonowania stanu badań i dyskusji naukowych [...]. W zamian za to umieszcza problem greckiej oralności i piśmienności na tle całej nowoczesnej refl
eksji humanistycznej.
[...] głównym wkładem Havelocka do światowej humanistyki jest [...] próba odtworzenia procesu, w trakcie którego pierwotna oralność archaicznych Greków przekształciła się w dojrzałą piśmienność epoki hellenistycznej. [...]
W swoich rozważaniach nad oralnością i piśmiennością w starożytnej Grecji Havelock nie poprzestaje bynajmniej na zarysowaniu scenariusza ewolucji tych dwóch form istnienia kultury. Jego wnioski idą znacznie dalej i dotyczą zjawisk kulturowych najważniejszych dla Grecji a tym samym i dla całej kultury Zachodu.
ze Wstępu Pawła Majewskiego

Książka "Muza uczy się pisać. Seria: Communicare" - Eric A. Havelock - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Książka posiada 166 stron i została wydana w 2006 r.