Miłość i demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce
Dane szczegółowe: | |
Producent: | Aureus |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 356 s. |
Data: | 2001-01-23 |
Opis książki:
To książka o miłości, seksie i polityce napisana przez parę. W partnerskiej, erotycznej i intelektualnej wspólnocie autorzy prowadzą przez mroki seksualnego labiryntu polskiej współczesności i historii kultury.
Miłość i demokracja obejmuje kampanię społeczną Niech nas zobaczą, analizę przemocy i dyskryminacji, erotyczne wyobrażenia intymne, sztukę współczesną, psychodramę tożsamości, filozofię praw człowieka, oraz mity kultury i pop kultury.
Refleksja o kwestii homoseksualnej wprowadza w epokę wielorakiej seksualności, jej konfliktów i roli w poznaniu i demokratyzacji polskiego społeczeństwa i historii.
Miłość i demokracja to książka o charakterze intymnym i społecznym, łącząca wiedzę i doświadczenie w aktualnej postaci zaangażowanej i osobistej humanistyki.
Tomek Kitliński
Pisarz, artysta performance i instalacji dźwiękowych, historyk kultury i wykładowca. Uzyskał dyplom Studiów nad Tekstem i Obrazem pod kierunkiem Julii Kristevej na Uniwersytecie Paryskim 7. Był stypendystą Fulbrighta w New School University w Nowym Jorku. Teksty opublikowane przez New York University Press, Klincksieck, Harwood Academic Publishers, Centrum Studiów Kobiecych Uniwersytetu Paryskiego 8, IFi S PAN, Museo Fortuny na Biennale Weneckich 2003 oraz Art in America i Bad Subjects. Wspólnie z niedawną zmarłą aktorką Elą Bojanowską uprawiał sztukę performance. Wydał dwie książki prozy Parallel Lines i Love. Hate oraz książkę o filozofii Julii Kristevej Obcy jest w nas. Kochać według Julii Kristevej. Autor instalacji dźwiękowych: Jolanta Lothe interpretowała jego teksty w CSW Zamku Ujazdowskim i Zachęcie w Warszawie, a Anna Świetlicka w CSW Łaźnia w Gdańsku.
Paweł Leszkowicz
Krytyk, eseista i wykładowca zajmujący się współczesną sztuką i kulturą wizualną oraz studiami nad seksualnością. Studiował historię sztuki, gender studies i dziennikarstwo na UAM w Poznaniu, Courtauld Institute of Art w Londynie i New School University w Nowym Jorku. Drukowany przez New York University Press, Wielką Encyklopedię PWN, Magazyn Sztuki, Obieg, Bad Subject i Museo Fortuny na Biennale Weneckim 2003. W 2001 roku w wydawnictwie Aureus ukazała się jego książka Helen Chadwick. Ikonografia podmiotowości poświęcona psychoanalitycznej krytyce sztuki. Kurator wystawy Miłość i Demokracja, Poznań 2005.
Książka "Miłość i demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce" - Paweł Leszkowicz, Tomek Kitliński - oprawa miękka - Wydawnictwo Aureus.