pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Niemcoznawstwo 9. Między traktatem wersalskim a NATO. Wybrane problemy polityczno-gospodarcze Polski, Niemiec i Austrii

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Oprawa: miękka
Ilość stron: 262 s.
Wymiar: 168x238 mm
EAN: 9788322919873
ISBN: 83-229-1987-5
ISSN: 0239-6661
Data: 2005-01-17
Cena wydawcy: 32.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Kolejny, dziewiąty tom Niemcoznawstwa jest odbiciem prowadzonych badań naukowych w Instytucie Badań Niemcoznawczych i Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Otwiera go obszerny tekst Karola Fiedora związany z 80-leciem zakończenia I wojny światowej i ustanowieniem traktatu wersalskiego, który miał -jak głosili jego twórcy - zapewnić europejskiemu kontynentowi długoletni pokój. Opracowanie Tadeusza Lebiody jest poświęcone problematyce mniejszości niemieckiej w Czechosłowacji i Polsce jako najbardziej aktywnej w okresie między wojnami. Artur Kamiński zaprezentował wrocławskie wystawy kultury i sztuki w latach 1933-1944 jako przykład kształtowania "patriotycznej" postawy obywateli Trzeciej Rzeszy. Krzysztof Szewior omawia sytuację po-lityczno-gospodarczą w Niemczech po przegranej II wojnie światowej, Marian S. Wolański analizuje zaś działalność Rady Politycznej wobec problemu niemieckiego w latach 1949-1954. Adam Sokołowski skoncentrował się na podstawach prawnych niemieckiej aktywności gospodarczej w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Teksty Ireneusza R Karolewskiego i Mariusza Muszyńskiego wykraczają poza dotychczasowe badania naszego zespołu niemcoznawczego; pierwszy mówi o roli euroregionów w procesie integracji Polski z Unią Europejską, a drugi o staraniach Republiki Austrii jako państwa neutralnego o przyjęcie do struktur Unii Zachodnioeuropejskiej i bloku militarnego, jakim jest NATO. Tak dobrane teksty, zdaniem redaktorów tomu, mogą być przydatne nie tylko dla studentów historii i politologii, lecz również i dla interesujących się szeroko pojętą problematyką współczesności. Ostatnie prace mają charakter politologiczny i mogą być wykorzystane przy analizie bezpieczeństwa Polski w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej.

Książka "Niemcoznawstwo 9. Między traktatem wersalskim a NATO. Wybrane problemy polityczno-gospodarcze Polski, Niemiec i Austrii" - Karol Fiedor, Marian S. Wolański - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spis treści:

K. Fiedor, Narodziny i zmierzch systemu wersalskiego; T. Lebioda, Niemcy w międzywojennej Czechosłowacji i Polsce. Dwie barwy mniejszosci narodowej; A. Kamiński, Wrocławskie wystawy kultury i sztuki w latach 1933-1944; K. Szewior, Sytuacja polityczno-gospodarcza w Niemczech w latach 1945-1949; M.S. Wolański, Rada Polityczna wobec problemu niemieckiego w latach 1949-1954; A. Sokołowski, Podstawy prawne niemieckiej aktywności gospodarczej w Polsce w latach dziewięćdziesiątych; I. P. Karolewski, O potencjalnej roli euroregionów w procesie integracji Polski z Unią Europejską; M. Muszyński, Austria a UZE i NATO.