pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Między historiografią a historiozofią. Tadeusza Zielińskiego wizja religii rzymskiej

Autor książki:

Andrzej Gillmeister

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 286 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788373545878
ISBN: 978-83-7354-587-8
Data: 2015-12-07
Cena wydawcy: 28.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Badacze świata antycznego od dawna zainteresowani są dziejami swojej dyscypliny, przede wszystkim koncepcjami Georga Wissowy i Franza Cumonta, które zdominowały myślenie o religii rzymskiej w XX wieku. Postacią równie wielkiego formatu, był wybitny znawca świata starożytnego, Tadeusz Zieliński, twórca oryginalnej wizji religijności Rzymian. Książka Andrzeja Gillmeistra, znakomitego historyka religii rzymskiej, jest pierwszym monograficznym studium poświęconym tej części dorobku ważnego uczonego. Największą jej zaletą jest wskazanie źródeł oryginalności religioznawczych koncepcji Zielińskiego -
intelektualisty i rekonstrukcja warsztatu badawczego Zielińskiego - historyka religii rzymskiej. Andrzej Gillmeister z erudycyjną swadą wyjaśnia, że prace o religii rzymskiej powstawały w dialogu z najwybitniejszymi badaczami epoki i były polemicznym głosem wobec ich poglądów, zwłaszcza Wissowy.

Prof. dr hab. Danuta Musiał
Andrzej Gillmeister prezentując profesjonalny i sprawny warsztat badawczy, ze swobodą porusza się po wielu polach współczesnej humanistyki, od hermeneutyki filozoficznej po teorie performatywne. Potrafi wykorzystać ich osiągnięcia do analizy problemu z pogranicza historii idei i historiografii. Prezentowana książka jest oryginalnym i nowatorskim wkładem w będące jeszcze w początkowym stadium badania nad wizją religii rzymskiej stworzoną przez Tadeusza Zielińskiego, która została zaprezentowana na szerokim tle historiografii religii starożytnego Rzymu.

Prof. dr hab. Dariusz Dolański
Andrzej Gillmeister jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół dziejów religii rzymskiej w jej wymiarze historycznym i historiograficznym. Efektem badań pierwszego aspektu religii starożytnych Rzymian jest autorstwo i współautorstwo wielu studiów publikowanych w Polsce i zagranicą, w tym dwóch książek (Strażnicy ksiąg sybillińskich, Zielona Góra 2009 oraz razem z Danutą Musiał, W cieniu Kapitolu, Kraków 2012). Owocem zainteresowań historiograficznych jest prezentowana Czytelnikowi monografia, w której analizowane są wybrane elementy koncepcji religii rzymskiej stworzonej przez Tadeusza Zielińskiego.

Książka "Między historiografią a historiozofią. Tadeusza Zielińskiego wizja religii rzymskiej" - Andrzej Gillmeister - oprawa miękka - Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec. Książka posiada 286 stron i została wydana w 2015 r.