pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Metody analizy statystycznej. Akademia Ekonomiczna w Poznaniu 41

Dane szczegółowe:
Producent: Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Oprawa: miękka
Ilość stron: 255 s.
ISSN: 1427-1117
Data:2001-01-18
Cena wydawcy: 28.40 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Niniejsze opracowanie poprzedzone zostało materiałami do ćwiczeń dla kierunku towaroznawstwa (S. Abt: Materiafy do ćwiczeń z metod analizy statystycznej (dla kierunku towaroznawstwa),Wyd. AE, Poznań 1993), które przygotowywały studentów w zakresie metod ilościowych. Umożliwity one bowiem poznanie wybranych zastosowań matematyki (w tym elementów rachunku prawdopodobieństwa) oraz nabranie umiejętności w posługiwaniu się sprzętem mikrokomputerowym. Obecnie powinni poznać różnorodne metody analizy statystycznej, tak by ich stosowanie stało się codziennością w pracy biznesmena, a także w formułowaniu wniosków wynikających z prac eksperymentalnych, zwłaszcza w dziedzinie badania jakości towarów. Nie jest to tradycyjne nauczanie statystyki, lecz metod analizy statystycznej, z przeznaczeniem dla ekonomistów zarówno teoretyków, jak i praktyków, w tym towaroznawców.
Prezentowane opracowanie jest owocem ostatnich lat pracy nad tak zmodernizowanym nauczaniem, a także nawiązuje do dużo wcześniej wydanej książki ukazującej podstawy matematyki i statystyki (S. Abt: Matematyczno-statystyczne podstawy analizy rynku, PWE, Warszawa 1972) oraz wskazuje na stale doskonalone oprogramowanie komputerowe w tym zakresie. Wobec konieczności intensyfikacji procesu dydaktycznego, przyjęto założenie podania treści teoretycznych na wykładzie, a na ćwiczeniach zastosowanie poznanych metod w praktyce - wpierw na prostych przykładach liczbowych wraz z ich interpretacją graficzną, by następnie sprawdzić uzyskany rezultat na mikrokomputerze i dopiero wówczas zastosować tę metodę do analizy bardziej złożonych przypadków, z położeniem szczególnego nacisku na uzyskiwanie wniosków praktycznych, wynikąjących z analizowanych materiałów liczbowych.
Koncepcja podręcznika do metod analizy statystycznej przewiduje więc wprowadzenie w problematykę zbierania danych statystycznych (od czego często zależą wyniki końcowe), ich opracowania poprzez budowę szeregów statystycznych i ich interpretację graficzną, a następnie zastosowanie statystyk opisowych. W dalszym toku zostaty ukazane metody wnioskowania statystycznego, badanie wspózależności, analiza dynamiki zjawisk oraz analiza przestrzenna. Omówione zostaty też metody statystycznej oceny jakości, coraz ważniejszej w gospodarce rynkowej. Do każdego z tych działów opracowano wprowadzenie teoretyczne wraz z ilustracją zastosowań danej metody w przykładach. Podano także dalsze przykłady do samodzielnego rozwiązania na ćwiczeniach. Wykaz tematyki ćwiczeń zamieszczono na końcu opracowania. W związku z powszechnością korzystania z oprogramowania komputerowego zebrano w Aneksie podstawowe informacje statystyczne pakietu EXCEL, pakietu STATGRAF oraz dużego pakietu STATISTICA. Ze względu na odnoszenie większości problemów do człowieka i społeczności, w Aneksie ukazano również wybrane problemy demograficzne, co ma ułatwić zrozumienie problemów ekonomii, a także logistyki, jako nowoczesnego zarządzania.
Rodowód statystyki wywodzi się niejako z dwu nurtów: działalności tzw. arytmetyków politycznych oraz z badań państwoznawczych. Według arytmetyków politycznych XVII wieku (wybitnymi byli J. Graunt i W. Petty), statystyka była metodą rozumowania na podstawie liczb, umożliwiającą wykrycie określonych prawidłowości, wśród pozornie chaotycznych zjawisk masowych. Drugi nurt ma swe źródło w badaniach państwoznawczych, od czego wzięła nazwę. Termin "statystyka" pochodzi od łacińskiego słowa status, czyli państwo i użyty został w piśmiennictwie po raz pierwszy w XVIII wieku przez G. Achenwalla, profesora uniwersytetów w Marburgu i Getyndze, na oznaczenie zbioru szeroko ujmowanych wiadomości o państwie. Opracowanie takich opisów wynikało z potrzeb administracji państwowej, a w miarę upływu czasu posługiwano się coraz pełniej danymi liczbowymi, ujmowanymi w postaci zestawień tabelarycznych, umożliwiających opis zjawisk. Taki był początek dzisiejszych Roczników statystycznych, zbierających dane charakteryzujące życie społeczno-polityczne i gospodarcze.
Dalszy rozwój statystyki należy zawdzięczać teorii rachunku prawdopodobieństwa, zapoczątkowenej w drugiej połowie XVII wieku, co w późniejszych latach stanowiło podstawę statystyki matematycznej, uściślającej wnioskowanie, zwłaszcza w sytuacjach, gdy zależy nam na uogólnieniu wyników otrzymanych z małych prób poddanych badaniom. Dla pełnej analizy zjawisk niezbędny jest więc opis i wnioskowanie statystyczne jako dwie nierozłączne części metod badawczych w statystyce.
Wobec dużej liczby różnorodnych podręczników do nauczania statystyki na polskim rynku, wymieniono w spisie te, z których korzystano przy niniejszym opracowaniu, a które mogą także służyć jako rozszerzenie wiedzy o metodach analizy statystycznej.

Książka "Metody analizy statystycznej. Akademia Ekonomiczna w Poznaniu 41" - Stefan Abt - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Spis treści:

WPROWADZENIE
1. SKĄD BIORĄ SIĘ DANE STATYSTYCZNE?
1.1. Czym się zajmują statystycy?
1.2. Skąd uzyskać dane statystyczne?
1.3. Metody zbierania danych statystycznych
1.4. Popularność badań ankietowych
1.5. Grupowanie statystyczne
1.6. Techniki opracowywania danych
1.7. Szacunki statystyczne
1.8. Prezentacja danych statystycznych

2. STATYSTYKI OPISOWE - ANALIZA STRUKTURY
2.1. Skrótowy opis szeregu
2.2. Właściwy dobór średnich
2.3. Miary rozproszenia
2.4. Miary skośności i spłaszczenia
2.5. Wskaźniki struktury
2.6. Agregacja przedmiotowa

3. WNIOSKOWANIE STATYSTYCZNE
3.1. Wykorzystanie rachunku prawdopodobieństwa
3.2. Rozkłady empiryczne i teoretyczne
3.3. Estymacja punktowa i przedziałowa
3.4. Hipotezy statystyczne
3.5. Stosowanie testów statystycznych
3.6. Analiza wariancji
3.7. Metodyka eksperymentu
4. BADANffi WSPÓŁZALEŻNOŚCI ZJAWISK
4.1. Badanie zależności przyczynowych
4.2. Metoda najmniejszych kwadratów
4.3. Korelacja i regresja liniowa dwu zmiennych
4.4. Tablica korelacyjna
4.5. Błąd standardowy szacunku
4.6. Korelacja krzywoliniowa
4.7. Korelacja cząstkowa i wieloraka
4.8. Korelacja rang

5. ANALIZA DYNAMIKI ZJAWISK
5.1. Wskaźniki dynamiki
5.2. Konieczność agregacji
5.3. Badanie tendencji rozwojowej
5.4. Wskaźniki sezonowości
5.5. Możliwości prognozowania
5.$. Autoregresyjne modele popytu
5.7. Krzywa nasycenia

6. ANALIZA ZJAWISK PRZESTRZENNYCH
6.1. Budowa szeregów przestrzennych
6.2. Wskaźniki natężenia
6.3. Rangowy dobór jednorodnych jednostek przestrzennych
6.4. Współczynnik Florence`a
6.5. Krzywa Lorentza

7. STATYSTYCZNA OCENA JAKOŚCI
7.1. Badanie częściowe towarów
7.2. Plany jedno-, dwu- i wielostopniowe
7.3. Kontrola odbiorcza
7.4. Normy w zakresie jakości
7.5. Jakość w łańcuchach logistycznych

Wykaz tematyki ćwiczeń

Wykaz literatury

ANEKS I

MOŻLIWOŚCI STATYSTYCZNE PAKffiTU EXCEL MOŻUWOŚCI STATYSTYCZNE PAKIETU

STATGRAF MOŻLIWOŚCI STATYSTYCZNE PAKIETU STATISTICA ANEKS II

WYBRANE INFORMACJE DOTYCZĄCE DEMOGRAFII