pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Ludzie Torunia Odrodzonej Reczypospolitej (1920-1939)

Autor książki:

Kazimierz Przybyszewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2001
Oprawa: miękka
Ilość stron: 437 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323112891
ISBN: 83-231-1289-4
Data:2001-01-27
Cena wydawcy: 43.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Toruń - dziś znany jest w kraju i świecie głównie jako rodzinne miasto Mikołaja Kopernika, wspaniały zespół zabytków i ośrodek uniwersytecki. W Odrodzonej Rzeczypospolitej, do której kaszubsko-polska część Pomorza powróciła przed osiemdziesięcioma laty, był stolica jednego województwa pomorskiego. Jako centrum administracji wojewódzkiej - rządowej i samorządowej oraz ośrodek polskiej myśli i pracy organicznej, znany już z czasów zaboru, współkształtował wówczas wizję nowoczesnego państwa polskiego, mit i rzeczywisty obraz Polski morskiej, w której Kaszubi i Pomorze zaczynały odgrywać nieco podobną rolę jak Górale i Podhale. W rzeczywistości tamtego dwudziestolecia był bowiem Toruń, podobnie jak Gdynia czy sąsiadujący z nim Grudziądz, ośrodkiem stojącym "twarzą ku przyszłości", w którym nieustannie dawała o sobie znać nowoczesna przedsiębiorczość ludzi, twórcze działania jednostek i instytucji, nie tylko podmiotów gospodarczych, zespołów, pracujących na rzecz wspólnego dobra - miasta i Rzeczypospolitej. Dzięki nim - konkretnym ludziom - dwudziestolecie międzywojenne należy do najpiękniejszych okresów w dziejach tego nadwiślańskiego miasta - dziś jednego z najważniejszych centrów Pomorza -trzech województw pomorskich, pełniącego razem z Bydgoszczą funkcje stołeczne w województwie kujawsko-pomorskim. To oni dali przykład troski o dziedzictwo kulturowe Torunia, o coraz bardziej harmonijny jego rozwój, podobnie jak całego województwa - Pomorza Nadwiślańskiego. Stworzyli bazę - fundamenty pod jego współczesny rozwój, także jako ośrodka uniwersyteckiego, powstałego po 11 wojnie światowej w 1945 roku. Także pod wieloma innymi względami ten krótki okres - zaledwie dwadzieścia lat - był w dziejach Torunia szczególnie wyjątkowy, zwłaszcza w XX wieku. Mimo iż. temu okresowi jak i ludziom tamtych lat poświęcono wiele ciekawych prac - nie tylko historycznych, a na co dzień niejako przypominają i kontynuują tamte dokonania miedzy innymi Towarzystwo Miłośników Torunia i Towarzystwo Naukowe w Toruniu, wciąż pozostaje on mało rozpoznany i znany. Wciąż w świadomości historycznej współczesnych torunian i mieszkańców całego Pomorza, jak i Rzeczypospolitej, pozostaje mało życiorysy postacie ludzi tego miasta, obywateli Odrodzonej Rzeczypospolitej, którzy po latach walki z zaborca i narodowymi słabościami, o czym niekiedy zapominamy, potrafili w niełatwej sytuacji międzynarodowej z równa energia i z równie dobrym wynikiem osiągać zwycięstwa w zmaganiach z problemami miasta i kraju poprzez codzienna pracę.
Sylwetki i dokonania ludzi pracy twórczej Torunia, a zarazem Pomorza, zwanego wówczas w Odrodzonej Rzeczypospolitej polskim lub kaszubskim, prezentuje niniejsza książka autorstwa dr. Kazimierza Przybyszewskiego. Warto tu wspomnieć i pamiętać, iż sam autor, wywodzący się ze szkoły mistrza i profesora Mieczysława Wojciechowskiego, jako pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, kierownik Działu Rękopisów Biblioteki Głównej UMK, a zarazem członek i działacz Towarzystwa Naukowego w Toruniu i Towarzystwa Miłośników Torunia, jak również Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku, należy do grona kontynuatorów pięknych tradycji toruńskiej elity kulturalnej z dwudziestolecia międzywojennego. Od lat w różnych pracach zbiorowych o charakterze słowników biograficznych, w samodzielnych artykułach naukowych i na łamach prasy, przypomina postacie dawnego Torunia i Pomorza, szczególnie z okresu dwudziestolecia międzywojennego, o czym wiedza nie tylko czytelnicy toruńskich "Nowości". Jego zasługi dla biografistyki Torunia i całego Pomorza Nadwiślańskiego trudno przecenić. Znany jest wśród historyków i innych humanistów korzystających ze zbiorów Biblioteki UMK z niezwykłej życzliwości oraz przekraczającej granice obowiązku i przyjaźni uczynności. Jest m.in. współtwórca Słownika biograficznego Pomorza Nadwiślańskiego i ukazującego się Toruńskiego słownika biograficznego. Jednakże jego własna, niniejsza książka stanowi dzieło szczególnego rodzaju, służące szerszemu gronu czytelników i pełniejszemu poznaniu życia i dokonań jej bohaterów. Mam nadzieję, że będzie ona bardziej niż słowniki biograficzne popularna i wykorzystywana w edukacji młodego pokolenia; że będzie bardziej zachęcała czytelników - zwłaszcza obywateli współczesnego Torunia i Pomorza nie tylko nad Wisłą - do naśladowania, a raczej czerpania nauki z życia wybitnych poprzedników i z historii.
Prezentowane przez K. Przybyszewskiego sylwetki torunian dwudziestolecia międzywojennego, zarazem ludzi XX wieku, obejmują całość ich życiorysów, zaczynających się najczęściej w XIX stuleciu. Są to ludzie, którzy mają korzenie w różnych zakątkach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zahartowani i ukształtowani w zmaganiach o narodowe trwanie -w walkach z zaborcą oraz w pokojowym współżyciu i konkurencji z ludźmi innych nacji. Autor świadomie prezentuje nam wyłącznie postacie Polonusów, choć każdy z nich dojrzewał i działał, żyjąc choćby tylko w Toruniu, w codzienności ludzi wielu nacji, religii i kultur.
Wielu czytelników prac K. Przybyszewskiego, biogramów torunian i Pomorzan z dwudziestolecia międzywojennego jego pióra, od lat czekało na niniejszą książkę. Cieszę się, że staje się ona faktem! Gratuluję decyzji wydawcom i sponsorom. To najpiękniejszy pomnik, jaki można wystawić naszym wybitnym poprzednikom, jednocześnie wspaniała lokata własnych kapitałów intelektualnych i finansowych, świadcząca o tym, iż nie tylko sam Kazimierz Przybyszewski jest wśród nas godnym kontynuatorem dokonań wybitnych ludzi Torunia dwudziestolecia Odrodzonej Rzeczypospolitej, oraz przedstawicielem ludzi pracy organicznej z końca XX wieku.

Książka "Ludzie Torunia Odrodzonej Reczypospolitej (1920-1939)" - Kazimierz Przybyszewski - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 437 stron i została wydana w 2001 r.

Spis treści:

Antoni Antczak
Władysław Izydor Antoniewicz-Woysym
Kazimierz Zygmunt Barciszewski
Józef Bieniasz
Alfred Józef Birkenmayer
Feliks Bobowski
Aniela Franciszka Bogusławska
Maria Bogusławska
Zofia Maria z Sikorskich Bogusławska
Stefan Bogusławski
Jerzy Bojanowski
Antoni Hieronim Bolt
Halina Boltowa
Izydor Brejski
Stanisław Ludwik Celichowski
Józef Chełmiński
Józef Ignacy Chrzanowski
Jerzy Aureliusz Ryszard Chyczewski
Józef Antoni Czyżak
Zdzisław Stanisław Dandelski
Cyryl Zbigniew Danielewski
Stefan Dażwański
Jacek Karol Delekta
Bogusław Dobrzycki
Marian Walerian Józef Doerffer
Jan Drzewiecki
Ignacy Jakub Dziedzic
Kazimierz Esden-Tempski
Hilary Ewert-Krzemieniewski
Julian Fałat
Agenor von Frendl
Stanisław Gąsiorowski
Stanisław Wacław Gąsowski
Jan Getler-Girtler
Zygmunt Gilewicz
Józef Goetz
Paweł Piotr Goga
Władysław Franciszek Goławski
Jan Antoni Józef Grabowski
Zygmunt Grabowski
Celestyn Kazimierz Graszewicz Alojzy Florian Herman
Alfons Hoffmann
Wacław Andrzej Nikodem Hulewicz
Tadeusz Jan Janowski
Edmund Januszkiewicz
Kazimierz Paweł Jastrzębiec Kozłowski
Tadeusz Feliks Michał Jeleński
Edmund Jonas
Jan Kaczor
Kazimierz Karakulski
Jan Karnowski
Alojzy Franciszek Kirstein
Stefan Kirtiklis
Zygmunt Knothe
Roman Czesław Kociurski
Leon Konkolewski
Kazimierz Kopecki
Leon Kozłowski
Wojciech Krajewski
Kazimierz Jakub Kulwieć
Adam Kuryłło
Mieczysław Marcin Kwiatkowski
Teofil Lorkiewicz
Stefan Łaszewski
Wincenty Paweł Łącki herbu Korzbok
Michał Adam Magiera
Bolesław Sylwester Makowski
Ludwik Makowski
Stefan Michałek
Tadeusz Michejda
Adam Włodzimierz Münnich
Jan Chryzostom Ornass
Paweł Ossowski
Wojciech Pawlak
Marian Antoni Pączek
Leon Aleksander Penkalla
Tadeusz Pietrykowski
Jan Kanty Piskorski
Marceli Feliks Poplawski
Helena Prawdzie Kuczalska Leon Ignacy Raszeja
Kazimierz Rolewski
Stanisław Witold Roman
Jan Roszak
Andrzej Władysław Rożański
Adam Ruszczyński
Stefan Sacha
Adam Leon Michał Schedlin-Czarliński
Tadeusz Józef Seib
Jerzy Bogusław Ryszard Sienkiewicz
Konrad Siudowski
Marian Józef Skowroński
Kazimierz Roman Sochaniewicz
Tadeusz Mieczysław Sokołowski
Jerzy Tadeusz Stefan
Józef Bronisław Stogowski
Marian Wincenty Witold Władysław Sydow
Stanisław Szepetys
Mieczysław Szpakiewicz
Władysław Szuman
Jan Wincenty Szyc
Cezary Szyszko
Ignacy Felicjan Tłoczek
Sylwester Tomaszewski
Władysław Trzaska
Antoni Turyczyn
Kazimierz Józef Ulatowski
Tadeusz Aleksander Waga
Franciszek Wiencek
Stanisław Stefan Wojnarowicz
Marian Wojnowski
Stanisław Piotr Woyda
Wiktor Wrona-Lamot
Józef Wybicki
Józef Wysiński
Ignacy Zelek