pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Lingvaria nr 2/2006

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Oprawa: miękka
Ilość stron: 140 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788371889462
ISBN: 83-7188-946-1
Data: 2007-04-03
Cena wydawcy: 18.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Obecny (2005/2006) rok akademicki Uniwersytet Jagielloński rozpoczął powiększony o nową jednostkę - Wydział Polonistyki. Dotychczas filologia polska była częścią Wydziału Filologicznego, jednak z biegiem lat rozwijający się kierunek osiągnął stan, w którym mógł stać się i stał się samodzielnym wydziałem.
Przy Wydziale Filologicznym pozostały znane bardzo dobrze lingwistom "Prace Językoznawcze" - jedna z serii "Zeszytów Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego" - teraz już jako pismo neofilologów. Władze nowego wydziału postanowiły stworzyć dwa własne, już tylko polonistyczne czasopisma naukowe - o profilu językoznawczym i literaturoznawczym. Tym sposobem powstały "Ling Varia" - półrocznik (miejmy nadzieję, że z czasem stanie się kwartalnikiem) poświęcony zagadnieniom języka polskiego i polonistycznego językoznawstwa, jego historii i współczesności.
Jesteśmy zatem czasopismem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale otwartym, co znaczy, że zarówno w pierwszym jego numerze, jak i w dalszych publikujemy i będziemy publikować artykuły językoznawców polonistów także z innych ośrodków naukowych. Tym sposobem liczba polonistycznych językoznawczych czasopism polskich powiększa się o nowy tytuł - albo powiedzmy inaczej - powstaje nowe miejsce przedstawiania wyników badań, ale też - nowe miejsce dyskusji nad językiem polskim i sposobami jego opisywania. Słowo "dyskusja" jest tu jak najbardziej na miejscu, ponieważ będziemy, w miarę możności, publikować także teksty polemizujące z zamieszczanymi materiałami, przedstawiające odmienne punkty widzenia. Mamy nadzieję, że "Ling Varia" staną się pismem "dialogowym", w którym istnieć będzie wymiana poglądów.
Zakres czasopisma obejmuje wszelkiego typu badania polszczyzny (działy "Polszczyzna historyczna", "Polszczyzna współczesna") oraz rozważania teoretyczne i metodologiczne (dział "Zagadnienia ogólne"), ale też aspekty bardziej praktyczne - zagadnienia nauczania języka polskiego jako rodzimego i jako obcego (dział "Językoznawstwo stosowane"). Być może, uda się też rozbudzić zainteresowanie historią naszej dyscypliny (dział "Z przeszłości językoznawstwa polonistycznego").
Chcielibyśmy, aby każdy z językoznawców polonistów znalazł u nas miejsce dla siebie. Dlatego tytuły działów zostały sformułowane możliwie ogólnie, zaś ich zawartość w tym numerze jest dość rozmaita. Być może zresztą, o ile to będzie potrzebne, w numerach następnych pojawią się nowe działy. Z czasem, gdy pismo rozwinie się i umocni, będziemy myśleć o wydawaniu także zeszytów monograflcznych.
Uwadze Czytelników polecamy dział "Leksykografia polska - dyskusje i polemiki". Otóż dojrzewa międzyśrodowiskowy projekt prac nad nowym wielkim słownikiem języka polskiego i dział wyodrębniony został po to, by zamieszczać w nim artykuły związane z tym przedsięwzięciem, głosy w dyskusji nad kształtem owego słownika w ogóle oraz artykuły postulujące szczegółowe rozwiązania opisu leksykograficznego. Obie możliwości sygnalizuje tu z jednej strony artykuł P. Żmigrodzkiego i in. O potrzebie wielkiego słownika..., z drugiej artykuł H. Jadackiej, zwracający uwagę na niewystarczalność dotychczasowych opisów leksykograficznych rzeczowników plurale tantum.
Od numeru drugiego, który ukaże się na przełomie listopada i grudnia br., "Ling Varia" będą miały odrębny i stały dział "Nowe słownictwo polskie", w którym opublikowane zostaną części materiałów leksykalnych. Pochodzą one z kartoteki Pracowni Leksykograficznej istniejącej na Wydziale Polonistyki i kierowanej przez prof. Bogusława Dunaja.
Szczególnej uwadze Państwa - opiekunów prac doktorskich, ale i samych doktorantów - chcemy polecić dział "Debiuty naukowe", który został zaprojektowany i wprowadzony z myślą o doktorantach rozpoczynających pracę badawczą.
Kilka słów objaśnienia wymaga, jak sądzimy, dział "Kronika". Będziemy w nim zamieszczać informacje z życia krakowskiego środowiska językoznawców polonistów, ale mamy nadzieję, że będzie można go systematycznie poszerzać o dane z innych środowisk akademickich. Powinien on się stać możliwie szybko swego rodzaju podręcznym informatorem o prowadzonych w ośrodkach polonistycznych badaniach języka polskiego, o publikowanych książkach, ale także o książkach będących na ukończeniu i przygotowywanych do wydania. W tym dziale liczymy na dobrą wolę środowisk naukowych, że zechcą dzielić się z nami wiadomościami o tym, co robią.
Założyliśmy więc w projekcie naszego czasopisma otwarcie środowiskowe i tematyczne, pomoc młodym badaczom w publikowaniu ich artykułów, a także możliwość dyskutowania z publikowanymi tekstami. W jakim stopniu uda się to osiągnąć - zależy w dużej mierze od redakcji pisma, ale też od naszych Koleżanek i Kolegów zajmujących się badaniami języka polskiego, których niniejszym najserdeczniej zapraszamy do współpracy.

Książka "Lingvaria nr 2/2006" - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka.