pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Libertalno-waloryczny model sensu życia w kontekście zdrowia i choroby wieńcowej

Autor książki:

Tadeusz M. Ostrowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2008
Oprawa: miękka
Ilość stron: 106 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788323324270
ISBN: 978-83-2332-427-0
Data: 2009-02-26
Cena wydawcy: 29.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Tadeusz Marian Ostrowski, z wykształcenia psycholog kliniczny, jest wykładowcą w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opublikował kilkadziesiąt prac z zakresu klinicznej psychologii zdrowia, a głównie problematyki chorych somatycznie dorosłych i dzieci. Szczególną uwagę poświęca zagadnieniom z pogranicza psychologii medycznej i kardiologii oraz relacji pomiędzy stresem zawodowym a zdrowiem. Obecna publikacja jest znaczącą próbą prowadzenia badań psychologicznych z uwzględnieniem bogactwa egzystencji człowieka, to znaczy z odwołaniem się do wymiaru noetycznego, czyli duchowego oraz z uwzględnieniem sfery somatycznej. W ten sposób określenie: holistyczny, czyli całościowy w odniesieniu do refleksji o człowieku, autor poszerza z perspektywy somato-psychicznej do somato-psychiczno-noetycznej. Uważa tego rodzaju podejście za niezbędne w badaniach poświęconych problematyce wartości i sensu, podejmowanych w naukach społecznych. Sam rozwija ten wątek w obszarze psychologii zdrowia. Myśl teoretyczna i empiryczne wyniki badań, przedstawione w książce, mogą stanowić inspirację dla szerokiego grona przedstawicieli nauk społecznych i medycznych.
Z recenzji profesor Ireny Heszen:
"Pracę rozpoczyna wstęp, doskonale wprowadzający w całość przedsięwzięcia. Następnie Autor przedstawia zarys antropologiczno-klinicznej teorii Frankla, stanowiącej źródło założeń własnego modelu badawczego, aby w kolejnym, drugim rozdziale zaprezentować te założenia. Wywód przedstawiony w tym rozdziale ma kluczowe znaczenie i jest dużym osiągnięciem teoretycznym Autora. Przyjęto tu przełomowe, choć dyskusyjne założenia o istnieniu i użyteczności w psychologii pojęć "noetycznie ubogaconych”, których pełne rozumienie wymaga interpretacji w kategoriach noetycznych. Konsekwencją są spójne z tą tezą założenia metodologiczne. Autor proponuje własny, oryginalny warsztat badawczy, w którym kolejno wyróżnia się kategorie mające odniesienie teoretyczne do sfery meta-psychicznej, wykonuje się badania na poziomie psychologicznym, wreszcie następuje powrót do warstwy noetycznej w interpretacji wyników. W ramach przyjętej perspektywy, określonej teorią Frankla, praca jest więc spójna i konsekwentna w warstwie teoretyczno-metodologicznej. Można zatem uznać, że Autor odkrył i wykorzystał sposób uwzględnienia kategorii noetycznych w badaniach psychologicznych, przekraczając granicę, której nie udało się pokonać poprzednikom.”
Z recenzji profesora Kazimierza Popielskiego:
Badania T. M. Ostrowskiego "są jedną z prób wyjścia ku poszukiwaniu predyktorów zdrowia. W tym sensie nawiązuje do V. E. Frankla intuicji sprzed 30-40 lat i lubelskich poszukiwań sprzed 20 lat. Autor swą oryginalną myślą wpisuje się w ten nurt poszukiwań i badań.” "Praca poszerza spojrzenie na egzystencję i ujawnia braki w dotychczasowych ujęciach i psychologicznych konceptualizacjach egzystencji.”

Książka "Libertalno-waloryczny model sensu życia w kontekście zdrowia i choroby wieńcowej" - Tadeusz M. Ostrowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 106 stron i została wydana w 2008 r.