pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Krótki wykład o utowarowieniu

Autor książki:

Krystyna Romaniszyn

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 158 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788323339342
ISBN: 978-83-233-3934-2
Data: 2015-09-18
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ostatnie dekady przynoszą gruntowne przeobrażenia w sferze gospodarczej w skali całego świata. W literaturze naukowej i w publicystyce są one identyfikowane i określane na wiele sposobów w odwołaniu do cechy uznanej za główną. Mimo złożoności i wieloaspektowości powstającego porządku jego sedna upatruję w nowej zasadzie pierwszej, ukierunkowującej i organizującej działania najpotężniejszych podmiotów gospodarczych władnych przekształcać współczesny świat. Nową, manifestowaną w działaniach, lecz niepisaną, niewypowiadaną i nieeksponowaną zasadę sprowadzić można do następującej dyrektywy: „możliwie najwięcej szczęścia dla możliwie najmniejszej liczby ludzi". Stanowi ona de facto odwrócenie właściwej etyce utylitarystycznej zasady użyteczności postulującej maksymalizację powszechnego szczęścia i wyrażanej w znanym sformułowaniu: the greatest happiness of the greatest number. Nowa zasada, którą wyżej wyeksplikowałam, wypływa z przyjętego i obowiązującego imperatywu bezwzględnej maksymalizacji zysku, a jej zaprowadzenie, ugruntowanie i realizację umożliwia globalizacja. Uzyskane w warunkach globalizacji przez najsilniejsze podmioty gospodarcze potężne środki i swoboda działania sprawiają, że rozprzestrzeniają one w świecie nową zasadę działania gospodarczego w tempie pożaru lasu, poddając jej i organizując za jej pomocą rzeczywistość gospodarczą kolejnych państw i regionów globu.

Z rozdziału I

Książkę tę czyta się znakomicie, co najmniej z dwóch powodów: po pierwsze, napisana jest świetnym, żywym językiem; po drugie, wciąga czytelnika, prowokuje do dyskusji ze względu na odwagę i demaskatorską pasję autorki w podejściu do analizowanych przedmiotów. Krystyna Romaniszyn pokazuje ukryte, groźne oblicze zjawisk uznanych najczęściej za „naturalne" w domyśle pozytywne, postępowe, wynikające „z ducha czasu".

Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Piotra Szpocińskiego,
ISP PAN i Collegium Civitas

Krystyna Romaniszyn - prof. dr hab., pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowania naukowe: socjologia i antropologia konsumpcji, antropologia gospodarcza, socjologia migracji. Najnowsze publikacje: Portrety i autoportret. Polscy o sobie, innych narodach, Europie i Unii Europejskiej (2005); Rzecz o pracy i konsumpcji. Analiza antropologiczna (2007); Culture and Migration. The Cultural Implications of International Migrations in the Light of Fieldwork Evidence (2008); Nowa droga do zniewolenia? O życiu w społeczeństwie konsumpcyjnym (2011); Dyskurs postkolonialny a dzieje Polski (2013).

Książka "Krótki wykład o utowarowieniu" - Krystyna Romaniszyn - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 158 stron i została wydana w 2015 r.

Spis treści:

Wprowadzenie 7

Rozdział I
Świat w uścisku zasady: możliwie najwięcej szczęścia dla możliwie najmniejszej liczby ludzi 11
1. Świat: uRynkowienie gospodarki 11
2. Polska: gospodarka uRynkowiona 31

Rozdział II
Kultura uRynkowiona 59
1. Świat: uRynkowienie kultury 59
2. Polska: uRynkowienie kultury i społeczeństwa 94

Rozdział III
Człowiek uRynkowiony 111
1. Świat: człowiek uRynkowiony 111
2. Polska: uRynkowienie człowieka 139

Uwagi końcowe 153