pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kronika klasztoru karmelitanek bosych pw. św. Józefa w Lublinie

Autor książki:

Czesław Gil OCD

(oprac.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Flos Carmeli
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 190 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788362536542
ISBN: 978-83-62536-54-2
Data: 2012-12-11
Cena wydawcy: 31.50 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Kronika składa się z dwóch części: opisu fundacji, podzielonego na sześć rozdziałów, i jego kontynuacji, która urywa się na roku 1701. Obecny tytuł kroniki pierwotnie był tytułem opisu fundacji. Opis fundacji jest dziełem jednej kronikarki, dobrze zorientowanej w okolicznościach powstania klasztoru. Autorka korzystała z dokumentów przechowywanych w archiwum prowincji, które wówczas znajdowało się w klasztorze karmelitów bosych w Lublinie. Niektóre z tych dokumentów przytacza w całości. Tekst kończy się opisem uroczystej introdukcji fundatorek do tymczasowego klasztoru w dworze Sobieskiego w uroczystość Wszystkich Świętych 1624 roku. „Krótkie opisanie” powstało przed śmiercią m. Teresy od Jezusa i Maryi (Ligęziny, zm. 1654), uważanej za jedną z głównych fundatorek klasztoru. Pod koniec rozdziału szóstego kronikarka pisze: „Mogłoby się tu co więcej pisać, ale dla skrom¬ności i pokory tych, którzy jeszcze żyją, zdało się lepiej teraz temu wszystkiemu dać pokój”.

Na początku XVIII wieku s. Cecylia Teresa od Ofiarowania NMP (Za-cherla) z klasztoru św. Marcina w Krakowie wierną kopię „Krótkiego opisania” zamieściła w zredagowanej przez siebie polskiej księdze fundacji karmelitanek bosych. Kopistka lubelska do wspomnianych wyżej sześciu rozdziałów dołączyła rozdział 18 z kroniki, który opisuje dzieje klasztoru w latach 1630-1635, czyli od nabycia posesji Rafała Leszczyńskiego do zamieszkania zgromadzenia w nowym klasztorze. Tak powstała poszerzona wersja opisu starszej fundacji lubelskiej.

Nie jest to jedyny opis fundacji klasztoru św. Józefa w Lublinie. W Archiwum Generalnym Karmelitów Bosych w Rzymie znajduje się inny, znacznie krótszy tekst, obejmujący dzieje fundacji do grudnia 1626 roku, kiedy to zgromadzenie przeniosło się z dzierżawionego dworu Sobieskiego do przerobionego na klasztor dworu Firleja Broniewskiego. Autorem tego tekstu najpewniej był o. Ignacy od św. Jana Ewangelisty. Tekst powstał przed rokiem 1635, gdy jeszcze karmelitanki mieszkały w dworze Firleja Broniewskiego. Nie wnosi on żadnych nowych informacji.

Książka "Kronika klasztoru karmelitanek bosych pw. św. Józefa w Lublinie" - Czesław Gil OCD (oprac.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Flos Carmeli. Książka posiada 190 stron i została wydana w 2012 r.