pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Krakowskie Stare Miasto. Ścieżkami władców, artystów, alchemików

Dane szczegółowe:
Producent: Bezdroża
Oprawa: miękka
Ilość stron: 168 s.
Data:2001-02-01
Cena wydawcy: 26.45 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Pełniący na pocz. XX w. funkcję prezydenta Krakowa Józef Friedlein, miał zwyczaj codziennie obchodzić cały gród Kraka na piechotę. Nie było to zadanie trudne. Przy sporej liczbie mieszkańców miasto ściśnięte w kleszczach austriackich fortyfikacji liczyło zaledwie 8 km2 powierzchni, z czego ponad 1 km2 przypadał na Błonia. Ta olbrzymia łąka pośrodku miasta służyła jako lotnisko polowe oraz rezerwa paszy dla kawalerii zajmującej w ówczesnych wojnach jeszcze poczesne miejsce. Kto chciał mieszkać poza wałami, ten musiał się liczyć z opłatami celnymi za wejście do miasta, a poza tym zmuszano go do podpisania tzw. "rewersu demolizacyjnego", który zmuszał go do zburzenia zabudowań na swój koszt na każde żądanie władz wojskowych. Niewielu było więc chętnych do inwestowania poza dzisiejszym ścisłym centrum miasta. Sto lat wcześniej sytuacja wyglądała jeszcze gorzej, bo na pocz. XVIII w. Kraków dusił się jeszcze w średniowiecznych murach pokrywających się z linią dzisiejszych plant, a mimo to w mieście zamieszkałym przez około 8 tys. ludzi było sporo wolnego miejsca. Ponad 40 % jego powierzchni było własnością klasztorów, znajdujących się niemal na każdej ulicy. Dopiero tuż przed I wojną światową przygotowano plany "Wielkiego Krakowa”, które jednak można było zrealizować dopiero po wyzwoleniu w latach 20. Wybudowanie po kolejnej wojnie Nowej Huty i rozwój peryferyjnych osiedli zmieniło mały "Krakówek” z początku wieku w jedną z większych metropolii w kraju.
O przewodniku:
Kraków jaki jest, każdy widzi. Ale jeżeli zejdzie się z głównych tras, można natknąć się na miasto, w którym zagoniony człowiek XXI w. staje w miejscu i przeciera oczy ze zdumienia. Oto brukowane uliczki, piękne place i tajemnicze zaułki same nakłaniają do niespiesznego spaceru i wsłuchiwania się w ciągle żywe opowiesci ducha Starego Miasta.
Oprócz obowiązkowej Drogi Królewskiej i Wawelu przewodnik proponuje trasy spacerów prowadzące szlakiem krakowskich kawiarni i młodopolskich kabaretów, zaglądające do pierwszego kwartału żydowskiego, na nieistniejące cmentarze, do domów alchemików i wróżbiarzy. Dawna stolica jest bowiem miejscem wymarzonym do włóczęgi bez celu, pełnym urokliwych kawiarenek, kramów i sklepików. Spacerującym nie grozi zmęczenie tylko dlatego, że niemal co krok znajdą miejsca, w których mogą pokrzepić się jakąś przekąską, ale i ze względu na "przyjazny dla pieszych" charakter Starego Miasta. Wszak jeszcze na pocz. XX w. prezydent Krakowa codzienne obchodził go piechotą...
O autorze:
Maciej Miezian – historyk sztuki, publicysta, niestrudzony popularyzator dziedzictwa kulturowego Krakowa. Swoim poglądom dawał upust na antenie radiowej i telewizyjnej oraz w licznych publikacjach (m.in. Nowa Huta. Socjalistyczna w formie, fascynująca w treści, Bezdroża, Kraków 2004).

Książka "Krakowskie Stare Miasto. Ścieżkami władców, artystów, alchemików" - Maciej Miezian - oprawa miękka - Wydawnictwo Bezdroża.

Spis treści:

Wstęp
Kraków jaki był...
Najazd Tatarów i era świetności
Podział administracyjny i podatki
Miasto wielu nacji
Sprawiedliwość magdeburska
Atmosfera Krakowa
Rewolucja krakowska 1846 r.
Naturalna ostoja inteligencji
Zmiany w Krakowie po 1945 r.
Spacery po krakowskim Starym Mieście
Trasa 1. Droga Królewska
Trasa 2. Kwartał Rzeźnicki – szlakiem rzeźników, lekarzy i księgarzy
Trasa 3. Szlakiem magów i alchemików (Kwartał Sławkowski.
Trasa 4. Okół, czyli pół Krakowa (spacer po Kwartale Grodzkim.
Trasa 5. Kwartał Garncarski – w cieniu Alma Mater
Trasa 6. Wawel
Informator
Noclegi
Muzea
Galerie
Teatry i Kina
Gastronomia
Indeks obiektów opisanych w części Spacery po krakowskim Starym Mieście