pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Krakowskie Pismo Kresowe. Rocznik 5/2013. Kontekst rosyjski

Autor książki:

Adam Świątek

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 220 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9772081946003
ISSN: 2081-9463
Data: 2014-10-03
30.72 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Kresy to pojęcie, które - przynajmniej zwyczajowo - przyjęło się rozumieć jako teren dawnych polskich aspiracji, kulturowego zaangażowania, ekspresji romantycznego ducha polskości, a w końcu tęsknot i żalów. To przestrzeń fizyczna i duchowa, obecna w wyobraźni milionów Polaków. Myślimy o Kresach Polski, polskości Kresów, Polakach na Kresach. Sytuujemy się jednoznacznie w pozycji centralnej wobec terenów kresowych, niezwykle ważnych, ale znajdujących się na krańcach naszej kultury. Tymczasem Kresy to nie tylko historia i teraźniejszość Polaków na Ukrainie, Białorusi, Litwie czy Łotwie. Kresy to również teren pogranicza kulturowego w ogóle; miejsce spotkania różnych grup etnicznych i narodowych, różnych wyznań i państwowości. Ich cechą szczególną jest element kryjący się już w samej nazwie. Kresowość bowiem charakteryzuje różne podmioty, nie tylko Polskę i Polaków. Choć Kresy są nam, Polakom, szczególnie bliskie, to nie możemy zapominać, że wiążą się one także nie tylko z pozostałymi narodowościami zamieszkującymi omawianą na łamach czasopisma część Europy Środkowo-Wschodniej, ale również były obecne w dziejach elementem realizacji polityki innego konkurenta Polski - państwa rosyjskiego. To, co my nazywamy Kresami Wschodnimi, dla Rosjan przez długi czas było, i w pewnym sensie nadal jest, Kresami Zachodnimi.

Rosja, uważając się za spadkobierczynię tradycji Rusi Kijowskiej, trwała w szczególnej bliskości wobec ziem ruskich. Były one też naturalnym terenem rosyjskiej ekspansji politycznej i kulturowej. To w Europie Środkowo-Wschodniej krzyżowały się interesy Polski i Rosji w czasach ich największych potęg, a gdy państwo polsko-litewskie zniknęło z mapy świata, rywalizacja ta była kontynuowana na płaszczyźnie kulturalnej, gospodarczej czy nawet militarnej w trakcie polskich powstań narodowych. Jej apogeum przypadło na szczególnie krwawy wiek XX, kiedy najpierw z bolszewicką Rosją zmagała się Polska Piłsudskiego, a następnie - gdy Armia Czerwona zajmowała wschodnie województwa IIRP. I choć zachodnie republiki ZSRS przed dwiema dekadami wyzwoliły się spod władzy Kremla, to rosyjski „krajobraz po bitwie" pozostał, choćby na płaszczyźnie pamięci, języka czy kultury.

Niniejszy numer,,Krakowskiego Pisma Kresowego" stara się ukazać Kresy właśnie w kontekście rosyjskim. Kolejne artykuły opublikowane na łamach periodyku.

Książka "Krakowskie Pismo Kresowe. Rocznik 5/2013. Kontekst rosyjski" - Adam Świątek (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 220 stron i została wydana w 2013 r. Cena 30.72 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.