pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Komunikacja społeczna w kulturze staropolskiej. Studia z dziejów kształtowania się form i treści społecznego przekazu w Rzeczypospolitej szlacheckiej

Autor książki:

Kazimierz Maliszewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Oprawa: miękka
Ilość stron: 199 s.
EAN: 9788323112983
ISBN: 83-231-1298-3
Data:2001-01-27
pozycja niedostępna

Opis książki:

Książka, którą poprzedzają te słowa, wyrosła z badań nad szczegółowymi zjawiskami i zagadnieniami komunikacji społecznej w czasach nowożytnych, które prowadziłem w ostatnich kilku latach. Niektóre jej rozdziały i fragmenty zostały już opublikowane w różnych czasopismach i wydawnictwach zbiorowych. Zebrane tutaj w jednym tomie, na nowo opracowane i znacznie poszerzone, tworzą pewną całość. O jedności owej decyduje przede wszystkim tytułowy temat: "Komunikacja społeczna w kulturze staropolskiej"; w wydzielonych dwóch częściach starałem się pokazać formy komunikacji społecznej w kulturze dawnej Polski (część l), a także jej treści (część 2: "W kręgu staropolskich stereotypów i wyobrażeń o świecie").
Książka niniejsza raczej nastawiona jest na ukazanie pewnych fragmentów zjawiska komunikacji społecznej w kulturze staropolskiej niż na jego wyczerpujący opis syntetyczny. Stanowi aplikację ogólnych założeń metodologicznych wypracowanych we współczesnych badaniach nad dziejami komunikacji społecznej na wybranych materiałach, zwłaszcza do epoki polskiego baroku. Zgromadziłem tu studia o ambicjach syntetycznych i teoretycznych wraz z opracowaniami analitycznymi. Chciałbym też wyraźnie podkreślić, iż prezentowane teksty zostały napisane przez historyka kultury i są one podporządkowane potrzebom tej właśnie dyscypliny(...)
Kazimierz Maliszewski

Książka "Komunikacja społeczna w kulturze staropolskiej. Studia z dziejów kształtowania się form i treści społecznego przekazu w Rzeczypospolitej szlacheckiej" - Kazimierz Maliszewski - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Spis treści:

Uwagi wstępne. Komunikacja społeczna epoki nowożytnej - stan i perspektywy badań

Komunikacja społeczna w kulturze dawnej Polski (Formy i środki transferu informacji i komunikacji społecznej w Rzeczypospolitej szlacheckiej w XVII i pierwszej połowie XVIII wieku. Zarys problematyki *Zakony i kongregacje katolickie w Prusach Królewskich w okresie potrydenckim jako ośrodki religijności i komunikacji społecznej *Formy i metody komunikacji społecznej w wielkich miastach Prus Królewskich w XVII-XVIII wieku)

W kręgu staropolskich stereotypów i wyobrażeń w świecie. Z zagadnień szlacheckiej mentalności doby baroku (Z dziejów kształtowania się obrazów państw i narodów sąsiadujących z Polską - na przykładzie stereotypu Niemca i obrazu krajów niemieckich w kulturze polskiej od XVI do połowy XVIII wieku *Barokowe theatrum mundi. Uwagi na podstawie analizy polskich gazet rękopiśmiennych)