pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kiedy katedry były białe

Autor książki:

Le Corbusier

Dane szczegółowe:
Wydawca: Centrum Architektury
Rok wyd.: 2013
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 240 s.
Wymiar: 160x245 mm
EAN: 9788393771608
ISBN: 978-83-9377-160-8
Data: 2016-01-15
Cena wydawcy: 48.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Po 76 latach od francuskiej premiery Centrum Architektury przedstawia pierwsze polskie wydanie książki Le Corbusiera "Kiedy katedry były białe. Podróż do kraju ludzi nieśmiałych". To druga książka papieża modernizmu opublikowana po polsku. Poprzednia - "W stronę architektury" była architektonicznym przebojem księgarskim 2012 roku - pierwsze wydanie (2000 egzemplarzy) rozeszło się w miesiąc.

"Kiedy katedry były białe" to efekt pierwszej podróży legendarnego architekta do Ameryki. W 1935 roku papież modernizmu przeżywał kryzys. Sfrustrowany oporem na który trafiła awangarda i w ZSRR, i w III Rzeszy, i w demokratycznej Francji, przyjął zaproszenie Fundacji Rockefellera i wybrał się z wykładami do USA. Liczył na to, że jego radykalne idee miasta przyszłości (tzw. Miasto promienne) i nowej organizacji społeczeństwa znajdą podatny grunt w nowym, nieobciążonym tradycją świecie.

Inspiracją i bohaterem książki jest Nowy Jork. Dla Europejczyków był on w latach 30. tym, czym dziś Szanghaj czy Dubaj - miastem nowych możliwości, fascynującą i jednocześnie obcą metropolią, w której możliwe było to, co nie do pomyślenia na Starym Kontynencie. W wieżowcach Manhattanu Le Corbusier zobaczył "białe katedry nowoczesności" - symbol możliwości i aspiracji swojej epoki.

"Katedry" nie są książką tylko o architekturze. Autor równie błyskotliwie pisze o podróżach koleją, o seksualności Amerykanów, ich manierach i etyce pracy, o świecie wielkiego biznesu i sztuki. Wieżowce i kluby jazzowe Manhattanu, fabryki Forda i uniwersytety, niedostępne w Europie wygody i cuda techniki, spotkania z wpływowymi ludźmi i rozmowy podsłuchane w restauracjach, Louis Armstrong i Caravaggio, Rockefeller i Freud zainspirowali niezwykłą książkę - połączenie architektonicznego i politycznego manifestu z dziennikiem podróży Europejczyka patrzącego na młodą amerykańską cywilizację z mieszaniną podziwu i wyższości.

Podróż, a później książka, miały kolosalne znaczenie dla promocji idei modernizmu na świecie. Jerzy Sołtan - jeden z największych polskich modernistów - "Katedry" wskazywał jako książkę, która ukształtowała go na całe życie i doprowadziła pod drzwi paryskiej pracowni Le Corbusiera. "Katedry" stały się również inspiracją do wydanej właśnie po polsku książki Rema Koolhaasa "Deliryczny Nowy Jork".

Książka "Kiedy katedry były białe" - Le Corbusier - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Centrum Architektury. Książka posiada 240 stron i została wydana w 2013 r.