Dane szczegółowe: | |
Wydawca: | Wydawnictwo Świętego Wojciecha |
Rok wyd.: | 1999 |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 432 s. |
Wymiar: | 170x240 mm |
EAN: | 9788370153588 |
ISBN: | 83-7015-358-5 |
Data: | 2007-03-16 |
Opis książki:
Pomysł opracowania informatora religijnego, jakim jest tom zatytutowany "Katolicyzm A-Z", zrodził się z potrzeb religijno-poznawczych przejawiających się w katolickich środowiskach inteligenckich. Młodzi inżynierowie, lekarze, humaniści, pochtonięci pracą zawodową, obowiązkami rodzinnymi i zyciem spotecznym, często zwracają się do swych duszpasterzy z prośbą o wskazanie ksiązki, która ukazataby im, w sposób przystępny, zwięzły i solidny, całokształt wiedzy przydatnej do pogtębienia, a zwłaszcza uporządkowania światopoglądu katolickiego, uznawanego przez nich za wtasny. Światopoglądem katolickim interesują się zresztą także niekatolicy, szukając odpowiedniej informacji. Warstwa intelektualna światopoglądu katolickiego jest bardzo zróżnicowana: sktada się na nią przede wszystkim treść objawiona, zawarta w Piśmie świętym i Tradycji, a także i ta treść, która jest rezultatem egzystencjalnych doświadczeń związanych z przezywaniem liturgii i sakramentów. Ważnym elementem światopoglądu katolickiego są treści oficjalnych wypowiedzi Magisterium Kościola; takze naukowa refleksja teologiczna nad Biblią, dogmatami i obyczajem. Świadomość cztonków Kościoła otwarta jest na naturalną refleksję filozoficzną. Zwraca się nadto, w postawie dialogu, ku kazdej myśli i kazdemu poszukiwaniu prawdy, takze wtedy, kiedy dokonuje się ono poza granicami instytucjonalnego Kościola. Stąd zainteresowanie katolików fenomenologią, marksizmem, egzystencjalizmem i innymi kierunkami filozoficznymi. Wreszcie warstwa intelektualna światopoglądu katólickiego uwarunkowana jest i przez sam fakt przynależności do instytucji Kościoła, przez historię Kościoła, jego strukturę i dyscyplinę. W polskiej literaturze religijnej okresu powojennego nie ma pozycji, która by w szeroki sposób uka-zywata treści światopoglądu katolickiego. Podręczniki, także popularne, nie obejmują zakresem catego światopoglądu. Prace monograficzne, tak liczne, dotyczą jednego przedmiotu lub zagadnienia. W tej sytuacji niniejsza praca stara się odpowiedzieć potrzebom bardzo istotnym, wręcz naglącym i powszechnym.
Praca nad tomem "Katolicyzm A-Z" trwata zaledwie póttora roku. Zwróciliśmy się z prośbą o wspól-pracę do wielu teologów i filozofów polskich, duchownych i świeckich. Spotkaliśmy się z aprobatą, zachętą i widoczną już dzisiaj pomocą. Gorąco dziękujemy im za to.
"Katolicyzm A-Z" jest pracą o charakterze popularnonaukewym. Informację podaje w uktadzie alfabetycznym, chociaż nie ma ambicji encyklopedycznych. Forma ta ma raczej ułatwić Czytelnikowi dotarcie do pożądanej treści. Temu zalożeniu służy również indeks alfabetyczny zagadnień i pojęć, których wyjaśnienia należy szukać pod wskazanym hasłem.
Wiele trudności sprawit sam dobór haset, jak kazdy dobór — zawsze dyskusyjny. Zastosowano trzy zasadnicze kryteria: 1) należy podać fundamentalne tajemnice wiary, zasadnicze normy moralne i pod-stawowe zatożenia filozoficzne; 2) uwzględnić problemy i zagadnienia teologiczno-filozoficzne; 3) wskazać na praktyczne sposoby bycia i zachowań w Kościele (stąd np. takie hasta jak Prawo małżeńskie — ujęte pod kątem przygotowania narzeczonych do małżeństwa, Dziecko — problem wychowania religijnego, a zwlaszcza ksztattowania pierwszych pojęć religijnych, itp.). Szczególnie drugie kryterium, ptzeciez niewątpliwie ważne, przysporzyto w praktyce wiele trudności i wątpliwości. Stosunkowo duża liczba autorów wptynęla na to, że mimo podjętych wysiłków nie udato się w zadowalającym stopniu uzyskać jednolitości pracy pod względem formy, struktury, a takze poziomu naukowego. Np. hasła tak istotne i fundamentalne jak "Duch Swięty", "Jezus Chrystus", "Łaska", potraktowane należycie głęboko, w swojej zwięzłości nie dorównują rozmiarami niektórym hastom mniej istotnym i ważnym, którym tej zwięztości nie dostaje.
Zdajemy więc sobie sprawę z braków formalnych tej publikacji; jezeli jednak ośmielamy się ją przedstawiać Czytelnikom, czynimy to przede wszystkim ze względu na niewątpliwą wartość merytoryczną wielu zawartych w niej artykutów (co jest oczywistą zastugą Autorów) i ze względu na wspomniane pilne zapotrzebowanie spoteczne.
Na końcu tych uwag wprowadzających w założenia i koncepcję dzieła. warto wspomnieć, iż ma ono już swoją historię. Uwaga ta dotyczy gtównie samej genezy tej inicjatywy, którą należy umieścić w zespole szerszych planów encyklopedycznych powstatych w ramach Księgarni Św. Wojciecha w potowie lat siedemdziesiątych.
Planowano wówczas opracowanie Małej Encyklopedii Katolickiej, analogicznej do jednotomowej Encyklopedii Powszechnej PWN oraz serię małych słowników teologicznych. Autor tej inicjatywy — ks. Feliks Lenort opracowal wówczas zatozenia redakcyjne planowanych wydawnictw encyklopedycznych i stownikowych, organizując równocześnie w potowie roku 1975, w ramach Dziatu Wydawniczego Księgarni Św. Wojciecha, wyodrębnioną Pracownię Encyklopedyczną, w której poza wymienionym pracował od początku roku 1976 ks. Jerzy Troska, a następnie ks. Zbigniew Pawlak oraz dwie osoby z personelu pomocniczego.
W ciągu okoto półtorarocznej pracy zdotano wówczas zaprogramować większość haset dla Matej Encyklopedii Katolickiej. Niniejsze dzieto, "Katolicyzm A-Z", powstate w części na bazie dorobku wymienionej Pracpwni Encyklopedycznej, jakkolwiek nie pretenduje do miana encyklopedii, w jakiejś mierze na brak tego rodzaju publikacji chce odpowiedzieć.
W obecnym wydaniu przeredagowano i uzupetniono hasto: Małżeńskie prawo kościelne, uwzględniając przepisy nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Na końcu zaś dodano hasło: Sobór Watykański II.
Książka "Katolicyzm - A-Z" - ks. Zbigniew Pawlak (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Świętego Wojciecha. Książka posiada 432 stron i została wydana w 1999 r.